Pradávné 3D knihy a další oblíbené čtení od dětství až po bubertu

Pradávné 3D knihy a další oblíbené čtení od dětství až po bubertu

Tisk

Anička malířkaBřezen, měsíc knihy nebo měsíc čtenářů? Vždyť je to jedno, jak tomuto měsíci budeme říkat, hlavní je, že „oslavujeme“ příběhy psané na papíře. I když vlastně v dnešní době si ty příběhy můžeme číst i v elektronické podobě anebo si je nechat vyprávět do ouška ve formě audioknihy. Když nás naše milá šéfredaktorka Radka pobídla, jestli nemáme chuť zavzpomínat na naše dětská čtenářská léta, hned mne ten nápad zaujal a zašátrala jsem ve své paměti. Co jsem to vlastně jako malá četla?

Jako první musím podotknout, že má paměť je hodně děravá. Ale pár knížek v ní zůstalo. A s nimi i hezké vzpomínky. Ráda bych vám ty knížky i ukázala, ale už dávno, dávno tomu jest, co nejsou v mé knihovně. Jsou v té naší, veřejné, kde snad dělají radost jiným dětem. Proto jsem zapátrala na Databázi knih a obrázky pro své vzpomínání čerpala tam.

Nejsem si jistá, jestli jsou to mé vlastní vzpomínky anebo spíš nabrané z vyprávění rodičů, ale jako úplné prtě mne doprovázela gumová kousací leporela. Ta postupem času nahradily rozkládací knížky, takové pradávné 3D. Pamatuji si, jak stačilo někde zatáhnout a postavičky se hýbaly. Nejraději jsem měla Perníkovou chaloupku a posouvala Babu Jagu do pece anebo pomáhala Jeníčkovi vyšplhat na strom. Absolutně si ale už nevybavím, jak se tyto knihy jmenovaly nebo kdo je vydával.

V mé dětské knihovně bylo těch knížek docela dost. Třeba Nosovova série o Neználkovi, ale ta mne bavila jen prohlížet. Nikdy jsem nepřečetla víc než pár řádků. Přesto na barevné hřbety těchto kousků dětské literatury asi nikdy nezapomenu.

Zato Anička od Eduarda Petišky, to byla moje srdcovka. Protože jsem ráda malovala, Aničku a básničku jsem brala do rukou míň než Aničku malířku. Její dobrodružství se žlutou kočičkou bylo úplně nejvíc nejlepší. Já, malá milovnice koček a žluté barvy jsem v tomhle vyprávění viděla samu sebe. A nemohla se ho nabažit.

Nejkrásnější dětské čtenářské zážitky mám spojené se svojí maminkou. Hodně mi četla a já ty chvíle milovala. Přivedla mne ke Karafiátovým Broučkům. Dodnes si pamatuji maminky hlas, jak mi předčítala „a spali a spali“ a i mé oči se klížily ke sladkému spánku.

Broučci

Pokaždé, když jsem byla nemocná, žadonila jsem o Žabku Carevnu, pohádku z Krásy nesmírné. Přiznám, že ostatní pohádky třeba o Vasilise nebo Finistu, jasném sokolovi, si už moc nepamatuji, ale Žabku, tu jsme mohly číst stále dokola.

A pak tu byli Petr a Hanka. Krásně ilustrované příběhy dvou sourozenců. Já si prohlížela obrázky a mamka četla. Na to, jak Petr s Hankou měli pro maminku tuším, že k svátku, koupený deštník a pak s maminkou byli ve městě a ona si, když začalo pršet, chtěla sama deštník koupit, si vzpomenu pokaždé, když mám pro někoho dárek. Hlavně, aby obdarovaného nenapadlo, si to mé překvapení taky pořídit.

Petr a Hanka

Letní a Zimní knížka pro Lucinku byla poklad, se kterým jsem i usínala. To právě tady jsem se s maminkou učila první písmenka, fascinovaně prohlížela obrázky a pojmenovávala co vidím. Když už jsem si v těchto, pro mě kouzelných knížkách, mohla i sama číst, byla jsem na sebe tak pyšná.

Knížka pro Lucinku

Ještě si vzpomínám na jiné pohádky, které jsem měla moc ráda. Ať dělám, co dělám, vůbec si ale už nevzpomenu, jak se to jmenovalo. Mí vrstevníci si možná vybaví čtyřstránkové sešitky prodávané (tuším, že po sedmi kouscích) v trafice. Každý ten sešit byl samostatnou pohádkou. A já pokaždé prosila tatínka, až budou mít v trafice nové vydání, ať mi je koupí, že určitě budu hodná holka a zasloužím si to.

Jako dítě školou povinné jsem toho přelouskala spoustu. Pravidelně jsem s maminkou chodila do knihovny a četla a četla. Nejen knížky, ale i časopisy. Čtyřlístek a Mateřídoušku s přibývajícím věkem nahradila Dívka, Bravíčko a podobné tituly. A mé dětské knížky upadly v zapomnění.

Společné čtení s maminkou jsme si ještě chvíli užívaly. Ale už ne s dětskou literaturou. Vzpomínám, jak jsme se hodně nasmály třeba Pučálkovic Amině Jindřicha Plachty nebo Robinovi Zdeny Frýbové.

Přišla puberta a s ní éra Lenky Lanczové. Od této autorky jsem svého času přečetla snad vše, co napsala. A pak tu také byly Harlequinky. Když si vzpomenu, jak jsme tuhle červenou knihovnu se spolužačkami tajně četly pod lavicí, musím se smát. Zdolávaly jsme jednu knížku za druhou. Ale i tohle období bylo fajn, jen mne ta léta jaksi čtenářsky přesladila asi až do konce života. Možná i proto je mi dnes tenhle žánr docela cizí. Ale kdo ví, u jaké literatury na stará kolena skončím.

Dodnes jsem rodičům vděčná, že mě nenápadně ke čtení směrovali. Prostřednictvím knížek jsem už okusila tolik příběhů a věřím, že ještě minimálně tolik jich na mne ještě čeká. Díky knížkám je můj život pestřejší a bohatší. A je to moc fajn. Takže se s vámi nenápadně rozloučím a jdu číst. Mějte se hezky.

Foto zdroj: Databáze knih


 

Přihlášení



Banner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

David Svoboda: „Myslím si, že kulturně zdaleka nezaostávám“

200rozOlympijský vítěz v moderním pětiboji z Londýna David Svoboda se věnuje sportu maximálně a volného času si proto moc neužije. Když se však i přes velkou zaneprázdněnost naskytne nějaká volná chvilka, rád si zajde třeba na zajímavý koncert či divadelní př...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Co si počít se sebevrahy?

bez-zpevu-a-bez-zvoneni perexVyskytovala se období a společnosti, kde sebevražda byla přijatelným způsobem, jak opustit tento svět, pokud přestal vyhovovat nebo naopak – pokud člověk uznal, že nadále nemůže žít podle svých představ. Někd...

Z archivu...


Literatura

Živé historky ze starého světa

jerome klapka perexKdyž se řekne Jerome Klapka Jerome, vybaví se vám nejspíš Tři muži ve člunu. Ty zná přece každý! V nedávno vydané knize s předlouhým názvem O psech, zlodějích, strážníkovi i jiná vyprávění najdete drobnější a méně známé prózy ...

Divadlo

Lordi v Českých Budějovicích byli famózní, skvělí a vysloužili si aplaus - fotoreportáž

Lordi perexNáš fotoreportér Rudolf Hojdar nafotil sérii snímků z českobudějovckého vystoupení souboru Lord of The Dance, které se konalo 27. února 2014 v Budvar Aréně. Ačkoliv časový prostor k pořízení fotografií byl, dle pokynů pořadatelů, velmi krátký, můžeme se díky...

Film

Herec Juraj Kukura měl nejen talent, ale i štěstí na příležitosti a režiséry

juraj kukura 200Jedním z nejpracovitějších a nejšarmantnějších slovenských herců, který netočil jen na Slovensku nebo v Česku, ale od poloviny 80. let minulého století prakticky po celém světě, je zcela určitě Juraj Kukura. V Česku ho zpočátku prosla...