Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou

Jak budovat impérium nožem, naběračkou a vidličkou

Tisk

Rusko pohledem z kuchyněAutor nám servíruje na 18 talířích nejrůznorodější hostinu hodnou impéria na „hliněných nohou“. Co talíř, to příběh z posledních cca 100 let Ruska či Sovětského svazu. S osobitým pohledem občana národa, který má se svým východním sousedem spoustu hořkých historických zkušeností, popisuje skrze kuchaře kuchyni jednotlivé dějinné etapy východní Evropy, avšak čtivým způsobem, který čtenáři nevnucuje svůj názor a nechává na něm, aby si utvořil svůj vlastní. Jednotlivé příběhy jsou uzavřeny několika dobovými recepty s fotografiemi.

Kniha je velice čtivá, hned první příběh osobního kuchaře cara Mikuláše II. rozjitří čtenářovu zvědavost a chuťové buňky takovým způsobem, že musí okamžitě ochutnat další „talíř“ a číst dále. Střídají se příběhy či zpovědi osobních kuchařů jednotlivých imperátorů (Lenin, Stalin, Chruščov, Brežněv, atd.) s příběhy kuchařek „z lidu“ z těžkých období SSSR (Stalinem vyvolaný hladomor na Ukrajině, obležení Leningradu, válka v Afghánistánu, Černobylská havárie, atd.) Všechno jsou to silné příběhy, na mě však nejvíc zapůsobily dva příběhy.

Příběh údajného nevlastního bratra Stalinova, Alexandra Jakovleviče Egnatašviliho, který se nezištně staral o Stalinovu matku v jeho nepřítomnosti a který Stalina naučil používat opulentní kuchyni jako ukazatel bohatství a neomezené moci, čímž okouzloval nejen Churchilla s Rooseveltem během schůzek za II. světové války. Za to byl po zásluze odměněn bezdůvodnou popravou své milované manželky (Němka), kterou zinscenoval Berija, který měl pocit, že by ho tento kuchař mohl předskočit na žebříčku Stalinových oblíbenců. Stalin, jak bylo jeho milým zvykem, nechal své podřízené, ať se mydlí mezi sebou a nemají sílu kout pikle proti němu.

Druhý příběh je o kuchařkách z kuchyní ukrajinské rovenské jaderné elektrárny. V roce 1986 byly hned po jaderné havárii v Černobylu vybrány jako „dobrovolnice“, aby vařily četám odstraňujícím bezprostřední následky havárie přímo v lese u vybuchlých reaktorů. Stranické výbory je poslaly bez jakýchkoliv ochranných prostředků, často jen jen na základě osobních antipatií, řešit tuto situaci. Jednalo se třeba o maminku samoživitelku se 3 dětmi nebo děvčata hned po škole. Přesto tyto ženy neztratily lidskost a snažily se dalším odsouzencům pobyt v jejich občerstvovacím zařízení maximálně zpříjemnit tak, aby se cítili jako doma. Ze 14 žen je polovina po smrti a jen jedna zatím nemá žádné zdravotní následky.

Kniha nutí čtenáře hodně přemýšlet. Nastavuje zrcadlo fungování „ruské“ moci a snaží se rozkrývat zákoutí duše ruského národa… Čtenář si však musí úsudek vytvořit sám. Vřele doporučuji.

Rusko pohledem z kuchyně

Autor: Witold Szablowski
Překlad:Jaroslava Jiskrová
Název: Rusko pohledem z kuchyně
Nakladatelství: Dokořán
Počet stran:400
Rok vydání: 2023

Hodnocení: 90%

https://www.dokoran.cz/index.php?&;p=book&id=1478


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

„Ke zpěvu u mě vedla dlouhá cesta a několik učitelů zpěvu,“ říká muzikální herečka Jarmila Vlčková

jarmila200S Bárou Hrzánovou a Liborem Jeníkem hraje Jarmila Vlčková v legendárním představení Hrdý Budžes dvacet let. Za tu dobu vystřídala několik divadelních angažmá a má za sebou desítky nádherných rolí. Objevila se v klasice i moderních hrách a publiku ji z...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

6. prosinec: Svatý Mikuláš dárkem odradil ženy od hříchu

svaty mikulas 6 prosinceVyrážíte do města za trojicemi Mikuláše, čerta a anděla, nebo dokonce s dětmi přivítáte světce a jeho družinu doma? Nebo jsou vaše děti ještě příliš malé a tentokrát tedy raději ještě zůstanete jeno...

Z archivu...


Divadlo

Laskonky v Divadle Na Maninách o osudových láskách i zklamáních

laskonky perexLaskonky. Představení na námět spisovatelky Báry Nesvadbové zařadilo do svého programu pražské Divadlo Na Maninách. Premiéra se uskutečnila v pátek 30. listopadu.

 

...

Film

Nejočekávanější animovaný film posledních let Chlapec a volavka právě vlétl do kin

chlapec-a-volavka0Můj soused Totoro, Princezna Mononoke nebo Cesta do fantazie se řadí mezi nejpopulárnější animované snímky na celém světě a jejich režisér Hajao Mijazaki se může pyšnit miliony fanoušků. Po deseti letech se mistr animace vrací s nejnovějším snímkem, úc...