Evropa v každém z nás

Evropa v každém z nás

Tisk

Evropa-nas-domovP

Britský historik a publicista Timothy Garton Ash, který se svých pracích zabývá zejména moderními a soudobými dějinami střední a východní Evropy a tématům jako je revoluce v roce 1989 či transformace zemí bývalého východního bloku, uvádí na trh knihu Evropa, náš domov, kterou dle svých slov připravoval celých 50 let. Základním problémem knihy je problém jakéhosi „evropanství“.

Autor tvrdí, že Evropané mají mnoho domovů, na rozdíl od Američanů. Samotný pojem „Evropa“ má však pro každého jejího obyvatele jiný význam. Má-li tedy Evropa 850 miliónů obyvatel, existuje tak 850 miliónů Evrop. Tuto skutečnost ilustruje také původní název knihy Homelands, čili Domoviny, který se z českého překladu vytratil. Knihu sám představuje jako historii ilustrovanou vzpomínkami na různá období a na osobnosti, se kterými se ve svém životě potkal, a které měly vliv na formování dějin. Při svých vzpomínkách přitom nevychází pouze ze své paměti, ale čerpá také ze svých zápisníků, které si celý život poctivě píše (a jejichž ukázky můžeme najít na jeho webových stránkách). Pro větší přehled se naučil francouzsky, německy a polsky, aby tak, dle svých slov, pronikl tak do hlavních skupin evropských jazyků.

Kniha je rozdělena na pět částí dále rozdělených na podkapitoly věnující se dílčím problémům. Kapitola první, V troskách, tvoří úvod práce a zabývá se rokem 1945 a vzpomínkami pamětníků na tuto dobu, u které autor knihy ještě nebyl osobně přítomen, tyto vzpomínky pak vztahuje k pozdějším životním osudům pamětníků, již zde je patrný styl knihy – osobní historie, jak ji prožívali jednotlivci, doložená jejich (mnohdy zpětně reflektovanými) zážitky.

Kapitoly druhá a třetí – Rozdělená (1961–1979) a Na vzestupu (1980–1989) se věnují soupeření zemí západního a východního bloku, jehož pomyslný počátek autor klade k datu vztyčení Berlínské zdi (13. srpna 1961). Popisuje principy, jakými fungovala Evropa v obou blocích, přičemž neopomíná ani skutečnosti, že některé západní země jako Salazarovo Portugalsko či Francovo Španělsko měly k liberální demokracii hodně daleko. Jeho přístup k dějinám ilustruje jeho zdůrazňování názorů historiků v 70. letech, z nichž mnozí tehdy tvrdili, že Východ již vyhrál studenou válku – ó, jak moc se tehdy mýlili. Vzestup Evropy pak vidí především v založení hnutí Solidarita v roce 1980 v gdaňských loděnicích.

V posledních dvou kapitolách Triumfující (1990–2007) a Ochabující (2008–2022) se věnuje vývoji Evropy po pádu Berlínské zdi a postupnému rozpadu zemí východního bloku a Sovětského svazu. Zcela optimistické vyhlídky spočívající ve větší integraci Evropy, vstupu mnoha zemí do Evropské unie a do Eurozóny, ale mírní popisováním toho nejhoršího, co Evropu od té doby potkalo (Válka v Jugoslávii či 11. září a jeho dopady). Po roce 2008 pak následuje obrat dolů, způsobený mnoha faktory – finanční krizí v roce 2008, ruskou invazí do Gruzie a na Krym, uprchlickou krizí, Brexitem apod. Velkou pozornost pak věnuje vzestupu nacionalismu v Maďarsku a v Polsku (polské volby v roce 2023 a s nimi spojené odstavení PiSu od moci proběhly až po vydání knihy). V poslední kapitole se autor věnuje podobenství o delfské věštírně a vyhlídkám na to, co Evropu dále čeká.

Byť Timothy Garton Ash ani na okamžik nezapře své liberální a prounijní myšlení, díky čemuž budou některé pasáže pro konzervativnější čtenáře čitelné dost obtížně, tvoří kniha zajímavý a zasvěcený vzhled do minulosti i přítomnosti evropského kontinentu a mohu ji tak doporučit každému zájemci o historii.

O autorovi:

Timothy Garton Ash (1955), britský historik a spisovatel, je profesorem evropských studií na Oxfordu a působí rovněž na Stanfordu ve Spojených státech. Svými esejemi pravidelně přispívá do magazínu The New York Review of Books a do Guardianu píše sloupky o současných mezinárodních událostech. Česky vyšly jeho knihy Svobodný svět (2006), úvaha nad krizí Západu, rozděleného postojem k válce v Iráku, a nad variantami dalšího vývoje v západní společnosti, Dějiny přítomnosti. Eseje, črty a zprávy z Evropy devadesátých let (2003) a Svazek (1998), k jehož napsání ho inspirovalo seznámení s jeho osobními záznamy z archivu východoněmecké státní bezpečnosti. Jeho nejpřekládanější knihou, a to celkem do dvaceti jazyků, se stal Rok zázraků. Časopis Time ho zařadil v roce 2005 mezi sto nejvlivnějších lidí světa.

Evropa-nas-domov

Název: Evropa, náš domov
Autor: Timothy Garton Ash
Počet stran: 392
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2023

https://eprostor.com/kniha/evropa-muj-domov


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kamila Nováková: Jako správní nomádi jsme chtěli mít co nejvíce zvířat a pastvin

kovbojky obalkaNedávno vyšla kniha Kamily Novákové Co by se kovbojkám stávat nemělo. Kniha je nejen o chovu koní, o lidských a zvířecích dobrácích i potvorách, o krásách přírody v Jeseníkách, o nezaměnitelném kouzlu života v těchto horách,...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Za vůní kávy do Frýdku-Místku

kava 20Dokážete si den představit bez šálku lahodné kávy? Pokud ne, možná byste se v těchto dnech měli vypravit do Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku.

...

Z archivu...


Literatura

Pozůstalí: Se smrtí se každý vypořádává jinak

pozustali200Pozůstalí je název zatím poslední knihy Alžběty Bublanové. Vyšla v nakladatelství Ikar a my vám v rámci dohánění restů přinášíme její recenzi.

...

Divadlo

Rok 2084? Vše pod kontrolou, i sex

DRPWinstona Smitha byste na ulici snadno přehlédli. Jak by taky ne, když je to jenom obyčejný pracovník na ministerstvu, co si svědomitě plní své povinnosti. Prostě normální nezajímavý muž, řekli byste si, ale neměli byste pravdu. Winston totiž žije v roce 2084 a je...

Film

Když se Zemi Oz rozhodne místo Dorotky zachránit Oscar

200filmNejslavnější americký animátor Walt Disney dokázal svou fantazií a umem převést na plátno krásné příběhy a postavičky, které si oblíbili malí i velcí diváci. Avšak největším snem a přáním Walta Disneyho bylo vdechnout život knize Lymana Franka Bauma Čarod...