Bratři Ebenové čvachtají v holinách
Banner

Bratři Ebenové čvachtají v holinách

cas holin perexPro publikum hltající každé slovo jsou tu písničky Bratrů Ebenů. Tak je tomu už mnoho let. Páté řadové album vzácného seskupení přichází po šestileté pauze. Jmenuje se Čas holin a je plné chytrých textů. To není laciná pochvala, ale pouze suché konstatování.

 


Zatímco zkušení vědí, do čeho jdou, pro nepolíbené mám jedno malé upozornění. Pokud chcete, aby se vám dílo Marka, Davida a Kryštofa líbilo, musíte být naladěni na české polotrapno a na ironii postiženou anglickým humorem. Jestliže tyto dvě základní podmínky nesplňujete, jste předem ztraceni.

Vězte, že vám v uvedené situaci nepomůže ani láska k folku či záliba v jazzových vlivech a rockových kořenech. Hudba samotná totiž v tvorbě této formace není nejdůležitější. Dokonce lze tvrdit, že má funkci doplňkovou a zároveň je nepostradatelná. I s tímto vědomím si bratrské trio přizvalo posily, které výrazně pomohly oživit zvuk. Konkrétně Jiří Zelenka (bicí), Jaromír Honzák (kontrabas), Pavel Skála (kytary, mandolína), Jiří Veselý (baskytara), Oskar Török (trubka), Barbora Kabátková (nazpívala záhadnou Routu).

Poučený i začínající posluchač jde po Ebenech z jediného důvodu: zajímá ho, co zase napadlo protagonistu alba Marka Ebena. To on vymyslel drtivou většinu nahraných písní a skoro všechny je i zpívá či deklamuje. „Doprovodná“ kapela mu rozhodně nepřekáží, její hudební podkresy jsou tradičně vkusné a pro texty posilující.

Marek Eben glosuje současné trendy, dělá si legraci, jemně moralizuje s pochopením a vrací se k tomu, co je osvědčené a trvalé (láska, víra…). Například tématem úvodní skladby (Nic není tak horký) je pomíjivost. „Pryč jsou všechna slova/ čas je dávno vygumoval/ pryč jsou všechna slova/ jenomže každý velký požár jednou dohoří/ a každá zeď se jednoho dne rozboří/ a každý metál jednou spadne ze hrudi/ každý prudič jednoho dne doprudí…“

Píseň, po které je pojmenováno celé album, reflektuje rozšířenou oblibu „starých časů“. Marek Eben na plíživé společenské nebezpečí nahlíží po svém: „Přišel čas holin/ uvázat motýlka si nedovolím/ je čas si zvyknout na novou kastu/ to nám to uteklo/ už je to zas tu…“ Téma buranismu se objevuje také v kousku nazvaném „Hey – By“, kde se mimochodem schází dost divná společnost. Protagonista alba si nebere na paškál pouze tuzemskou kotlinu, v písni Příjemný let se vtipně vyjadřuje k jevům globalizovaného světa. Snadným terčem se stala také zbulvarizovaná média, do nich se Marek Eben opřel ve skladbě Noviny. Mezi třinácti písněmi jsou i takové, při nichž člověk pociťuje cosi jako existenciální chvění – stačí si poslechnout třeba Zimní slevy nebo Zapomeneš. Kdo hledá něco výstižného o české povaze, ať si několikrát za sebou pustí Tsunami.

„Žijem tu my/ jen my sami/ my jsme ti prevíti, ti dacani/ žijem tu my, jen my sami/ my jsme ta tornáda, ta tsunami…“

Bratři Ebenové se v Čase holin trefují do bolavých míst a přitom zdvořile naznačují, kde hledat chybu. Vždyť někdy stačí málo: zkusit zahlédnout odraz v zrcadle.

 

Název: Čas holin

cas holin

Interpret: Bratři Ebenové
Žánr: folk/rock/jazz
Skladby: 1/ Nic není tak horký, 2/ Hey - By, 3/ Routa, 4/ Čas holin, 5/ Sbohem a šáteček, 6/ Noviny, 7/ Zapomeneš, 8/ Byl jsem někdy, 9/ Zimní slevy, 10/ Příjemný let, 11/ Tsunami, 12/ Zvláštní území, 13/ V Betlémě
Stopáž: 47:06
Vydavatelství: 100PROmotion, 2014
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto /obálka: www.100promotion.net

( 15 hlasů )


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Dva podezřelí, stejný příběh, ale jen jeden je vrah

55 100Vzhledem k obrovskému množství vycházejících thrillerů je velice těžké přijít s alespoň trochu originálním námětem. Irskému spisovateli Jamesi Delargymu se to ovšem v jeho debutové knize 55 rozhodně povedlo.

...

Divadlo

Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž

ceskolipsky divadelni podzimLetošní, již 36. ročník festivalu Českolipský divadelní podzim má ambice znovu vrátit této akci prestiž, kterou měla před lety, kdy se do České Lípy sjížděly amatérské soubory z celých Čech i ...

Film

Hobit – neočekávaná cesta aneb Kdy už s ním konečně skončíme?

hobit neocekavaa cesta jackson tolkienDo našich kin přichází americký film, „Hobit: Neočekávaná cesta“. Je prvním dílem trilogie režiséra Petera Jacksona, natočené podle fantasy románu britského spisovatel...