Kieslowski na lopatkách? Ne tak docela!

Kieslowski na lopatkách? Ne tak docela!

kie 200Třetí řadové album pozoruhodného písničkářského dua Kieslowski se řadí k tomu nejlepšímu, co se letos na domácí scéně urodilo. Název Mezi lopatky signalizuje, že alternativní písničkáři se drží tématu, které si zasluhuje další bádání a zpracování. Aby ne, vždyť se dotýká tolika lidí.  

 

„Bojím se a volám jiným. Co se tak může stát?“ (Postele)
Stejně jako na předcházejících albech Tiché lásky (2011) a Na nože (2012) zde posluchači najdou většinou neveselé písně o věcech mezi ženou a mužem. Těžko byste hledali jinou tuzemskou kapelu, která se zabývá partnerským životem s takovým zaujetím jako Marie Kieslowski a DKP (David K. Pomahač). Podstatou jejich písní je schopnost zamířit a zasáhnout. Trefit citlivé místo! A že se jim to daří, o tom se můžete přesvědčit.
„Na prach opilí jsme byli a válka zuří/ zbyly jen doteky mezi lopatky/ zbyly jen doteky dýkou mezi lopatky.“ (Doteky). 
Nálada, kterou Kieslowski vytvářejí, je mixem naléhavé nejistoty, vnitřně bolestného zklamání a úzkostí z válečného stavu, který nekončí. Tentokrát jsou texty výrazně podpořeny hudebními kolážemi, na nichž se podílel producent alba Jan P. Muchow. Ostatně jeho zásluhou byla základní část alba nahrána na severu Francie, v místě, kde prý hodně pršelo, a foukal silný vítr.   
„Do smrti netoužím pro nevěře/a přesto všechno, srdce moje, co bolelo, bolet bude…“ (Obraz)   

kie 1


Opravdu zvláštní písně… Při poslechu většiny z nich máte dojem, že byly jen přeneseny z hlavy člověka, který v noci nemůže spát a jeho myšlenkami projíždí film o odcizení a beznaději. Jakoby někdo volal z klece, že neví, jak dál…  
„Jsi smutná, když jsem k tobě chladnej a ven chodím radši sám/ sledovat životy těch druhejch/ to je lepší než ten náš…“ (Sever).  
Nebo vás chce kdosi uklidnit, abyste zbytečně nepanikařili, že jsou zkrátka problémy, s nimiž zápasí kdekdo, a proto není nutné krajní řešení? I tak. I jinak. Vyberte si…  
Co je důležité  - vnímavý posluchač jistě ocení, že album se s každým dalším poslechem mění. Někoho zprvu strhne celková hudební atmosféra, jiný se zaměří na texty či na kontrasty ve zpívání, na barvy hlasů. Při hlubším zkoumání třeba zjistíte, že Kieslowski nenabízejí pouze originální sondu do vztahů mezi mužem a ženou, ale možná i zprávu o světě, v němž se děje něco hodně důležitého a mnozí lidé na to neumějí zareagovat jinak než strachem a bezradností.   
   
Název:  Mezi lopatky
Interpret: Kieslowski  
Žánr: alternativní folk/rock
Skladby:  1/ Doteky, 2/ Obraz, 3/ Snad, 4/ Srdce, 5/ Postele, 6/ Orange box, 7/ Jinde, 8/ Sever, 9/ Ve větru, 10/ Normandie.
Stopáž: 38:36
Vydavatelství: Indies Scope, 2014   
Hodnocení:  95 %

Zdroj foto /obálka: www.indies.eu 

( 3 hlasů )


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Bláznivá noc Michala Davida


David perexV Trenčíne to opäť žilo. Na zimnom štádióne Pavla Demitru sa konal tohtoročný druhý koncert na Slovensku Michala Davida. Po tom, čo 22. októbra vystúpil na pódium, dav začal šalieť, vlniť sa v tanečných rytmoch, spievať spolu s Michalom.

...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Teple se oblečte, přichází Mráz

Mraz 200Nakladatelství XYZ vydalo mrazivý francouzský thriller, který se údajně svou atmosférou vyrovnává i kultovnímu Mlčení jehňátek. Opravdu může Mráz od Bernarda Miniera konkurovat této legendární knize?

 

...

Divadlo

20 let radosti a smíchu

screamers PEREXV letošním roce je to už dvacátý rok, kdy mají členové travesti skupiny Screamers plné diáře a brázdí republiku křížem krážem. Sama představení skupiny navštěvuji už od základní školy, takže jejich repertoár znám dobře a byla jsem zvědavá,...

Film

Co se stane, když se na JEDNÉ svatbě setkají DVĚ nevěsty?
dve nevesty a jedna svatba 200Marie je typická městská singl. V práci s jí daří víc než dobře - je úspěšná televizní moderátorka a to, co dělá, miluje, v soukromí však moc úspěchů nezaznamenává. Ve vztazích má totiž absolutně nezávidění...