Kašpárek v rohlíku dospívá

Kašpárek v rohlíku dospívá

kasparek 200Bejbypankoví klasici Kašpárek v rohlíku vydali na konci roku 2014 čtvrtou plnohodnotnou desku s příznačným názvem Neposlouchej to!!!  Děti tím chtějí jak přimět k poslechu, tak je upozornit, aby neposlouchali každého a měly vlastní názory.

 

 

 

Kašpárek v rohlíku je projekt, který se zrodil jako reakce na nedostatek původních kvalitních písniček pro děti, jež by se zaujaly i dospělé. Jeho vznik je spojen s Loutkohrou Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde za vznikem dětského kabaretu Kašpárek v rohlíku stál David Dvořák. Od divadla to byl jen krok k hudbě a bejbypunku a z celé šarády vyústilo i stanové městečko, které můžete vidět například na festivalech.

Bejbypank je styl určený pro děti, ale jeho riffy i unikátní texty zaručeně pobaví i dospělé. Písně jsou hravé a texty si pohrávají s každodenním světem většinou pohledem dětí. Interpretů podílejících se na Kašpárkovi v rohlíku je hodně a většina má své stále hudební těleso a Kašpárkovi se věnuje pouze pro zábavu. Jmenujme například Milana Caise (Tata Bojs), Jana Kalinu (Sto zvířat), Márdiho (Vypsaná fixa), Filipa Nebřenského (Hm...) nebo Lenku Dusilovou. Všichni účinkující v kapele se odívají v bláznivém módním stylu a jsou taktéž vybaveni pokrývkami roztodivných tvarů a velikostí.

kasparek koncert

 

Kašpárka mimo jiné proslavily dvě živelné  cover verze: Želvy (Pretty Fly od Offspring) a Čúrej sem a čůrej tam (Should I Stay Or Should I Go od The Clash).  První album Bejbypank vyšlo v roce 2007, následoval Kašpárek navždy (2009) a vánoční dlouhý singl Ježíšku panáčkuj (2009). Předposledním počinem byl Ten Halywůd z roku 2012 a nejnovější je Neposlouchej to!!!

Na desce se opět podílela celé plejáda umělců, například Jaromír Švejdík (Jaromír 99), Andy Čermák ze Sunflower Caravan, Adrian T. Bell (The Prostitutes), Klára Vytisková (Toxique), Ondřej Bauer (Vosto5) nebo Dara Rolins. Nad texty držela ochrannou ruku členka Divadla Sklep Monika Načeva. Dohromady je to hodně různorodé, takže se nudit jen tak nebudete.

Neposlouchej to!!! je na první poslech dospělejší a už neobsahuje jen různé popěvkové hity, ale nebojí se i zvážnit. Otec projektu David Dvořák k tomu říká: „Navazujeme na kvalitní chytré písničky pro děti, a jelikož jsme od přírody zlobiví, hraví a pomatení, nebude chybět jako vždy lehkost, odstup a plácání do kolen tzv. hihihi-hahaha styl. Ale nějak nám to tentokrát nestačilo a v přirozeném dospívání jsme narazili i na témata reálného světa, a tak jsme si řekli, že se jich nebudeme bát a na desku je pustíme."

Otvírákem alba je Prezident punkových států, který začíná riffem z Rockyho a pokračuje Márdího punkem s dokonalým textem („když už dřepět ve škole, tak ať nás to baví“, „a komu se nechce vstávat, ať leží v posteli“). Tanečník Béda je dílem Dary Rollins a ač nemá takový náboj jako první píseň, má dobrou melodii a to stačí. Pohádková opravdu přenese posluchače do pohádek – za draky, princeznami i Honzou. Rytmus je pěkně vtíravý, takže vás donutí se pohnout. Happy Idiots jsou první anglickou písní Kašpárka v rohlíku a mají ji na svědomí  Klára Vytisková z Toxique a Adrian Bell z The Prostitutes. Ačkoliv by se více hodila na nějaká diskotéková pódia nebo do výběru letních hitů, holčičky si na ni rádi zatančí, i když nebudou rozumět textu.

kasparek plakat

 

Mým favoritem je Píseň o nás dvou - šíleně jednoduchý duet, kde tempo udává jen brnkání kytary. Zpěváky jsou dva malí outsideři s typickými problémy („ v pokoji nemám sbírku liků“, „neprožívám ságy ani seriály“), kteří si něžně předávají svá vyznání („když se usměješ slova hezčí jsou“) a dohromady to vyznívá opravdu moc pěkně. Podobně něžná je i píseň Za dveřmi nebo počin Na sever od Jaromíra 99, který mi v mnoha chvílích připomíná Svěráka s Uhlířem, akorát na mnohem vážnější notu („až tě jednou pochovají do hrobu studeného“). Je prostě těžké říci, jak tyto písně přijímají děti. Osobně tipuji, že je přeskakují například na svižný song Bohatej kluk od Márdiho nebo na punkovou Vílu Vivi.

Dojmy z Neposlouchej to!!! jsou takové smíšené – mně se deska líbí, ale myslím, že malé děti moc nezaujme a ty starší si k ní budou muset najít cestu samy. Jak to funguje naživo se můžete přesvědčit 20. března na velkém koncertě v Paláci Akropolis, kde se Kašpárek v rohlíku vrací po 7 letec. Předvedou zde nový hudební program pro rok 2015 a vystoupí v nových dresech - komiksových kostýmech s typickými číry.

Kasparek v rohliku

 


Neposlouchej to!!!
Interpret: Kašpárek v rohlíku
Žánr: bejbypank
Skladby: Prezident punkovejch států, Tanečník Béda, Pohádková, Happy Idiots, Píseň o nás dvou, Kung Fu Boy, Škola v přírodě, Mrkací hrdina 000, Vivi víla, Za dveřmi, Bohatej kluk, Na sever, Tominík
Stopáž: 46:30
Vydavatelství: vlastní náklad
Hodnocení: 75 %                

Zdroj foto: bejbypank.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Ondřej Neff: „Zůstávám věrný sci-fi."

neff perexONDŘEJ NEFF alias Aston je jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů science-fiction u nás. V nakladatelství Albatros vydává populární „verneffky" a trilogii Tajemství pěti světadílů. Velké oblibě...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Alternativa nemusí být umaštěná

DelamesitodomasamiZa každou knihou stojí příběh jejího spisovatele, který je často dramatický. Jen ne vždycky se ho dozvíme. Alena Thomas, autorka knihy „Děláme si to doma sami“, zvolila poněkud jinou ...

Divadlo

Strach jíst duši (Angst essen Seele auf ) Premiéra v divadle Reduta v Brně

Strach jist dusi perexPodtitul opravdu zajímavého díla zni: Romantická kabaretní komedie s pohádkovými rysy, s Ivanou Hloužkovou a Romanem Blumaierem v hlavních rolích!

...

Film

Vstup do Zóny jen na vlastní nebezpečí

Zona 200Když příznivec ruského režiséra Andreje Tarkovského uslyší nebo uzří slovo Zóna, okamžitě zastříhá ušima, zbystří pozornost a hledí zjistit, zda se tenhle výraz neváže k filmu Stalker (1979). V případě knihy Zóna, vydané nakladatelstvím Paseka, se sk...