20. výročie festivalu Lodenica príde osláviť aj britská legendárna skupina The Sweet

20. výročie festivalu Lodenica príde osláviť aj britská legendárna skupina The Sweet

Lodenica 200Festival Lodenica prináša už 20 rokov skvelé koncerty, zábavu a dokonalú festivalovú atmosféru. 20-te narodeniny sa preto rozhodol poriadne osláviť. Na oslavu si okrem folkového maestra Jaromíra Nohavicu pozval britskú legendárnu skupinu The Sweet, ktorá je na scéne už 50 rokov. Fanúšikovia si tak na Lodenici zaspievajú hity ako „Love is like Oxygen“, „Fox on the Run“ či „The Ballroom Blitz“.

Festivalovú sezónu každoročne uzatvára obľúbená Lodenica v Piešťanoch. Vystúpi na nej aj legendárna kapela The Sweet, ktorá sa slovenskému publiku predstavila po prvýkrát 1. mája 1990 na námestí SNP v Bratislave. „Na Slovensku sme hrali mnohokrát. Osobitne si spomínam na našu prvú návštevu v roku 1990 po páde Berlínskeho múru, všade bolo cítiť slobodu. Veľký openair koncert bol skutočne špeciálny a emotívny. Odvtedy sem chodíme veľmi radi,“ spomína si gitarista The Sweet Andy Scott.

Tento rok oslavujú The Sweet 50. rokov na hudobnej scéne. A práve na obľúbenom festivale Lodenica predvedie, že je v skvelej kondícii.

„Mám šťastie, že som v pozícii, v ktorej si môžem vybrať to, čo v živote robím. Ja vždy vravím, ak nerobíš to, čo ťa baví, zmeň to. Užívam si svoj život aj hranie v kapele. Nenaháňam sa za peniazmi. Po mojej liečbe rakoviny v rokoch 2009-2010 som začal nový život. Teším sa na slovenských fanúšikov. Poznajú naše skladby a tak si spolu zaspievame. V súvislosti s našim 50. výročím chystáme mnoho prekvapení,“ prezradil Andy Scott.

Lodenica sweet

Skupina The Sweet vznikla v roku 1967 a najväčšie úspechy dosiahla v 70. rokoch minulého storočia. Medzi jej komerčne najúspešnejšie nahrávky patria albumy ako „Sweet Fanny Adams“ (1974), „Desolation Boulevard“ (1974) alebo „Give Us a Wink“ (1976). V britskom singlovom rebríčku bodovala so skladbami „Co-Co“, „Little Willy, Block Buster!“, „Hell Raiser“, „The Ballroom Blitz“, „Teenage Rampage“ alebo „Fox on the Run“. Klasickú zostavu kapely tvorila v rokoch 1970 až 1979 štvorica Brian Connolly (spev), Steve Priest (basgitara, vokály), Mick Tucker (bicie nástroje, perkusie, vokály) a Andy Scott (gitara, klávesy, vokály). Po Connollyho odchode zo skupiny sláva The Sweet upadala. Neskôr formáciu opustil aj Priest a v roku 1991 pre zdravotné problémy napokon aj Tucker. Brian Connolly zomrel vo februári 1997 vo veku 51 rokov, Tucker prehral vo februári 2002 vo veku 54 rokov boj s leukémiou. Jediným pôvodným členom je teda gitarista Andy Scott. Okrem neho sa v Piešťanoch ukážu aj basgitarista a spevák Peter Lincoln, klávesák a gitarista Tony O’Hora a bubeník Bruce Bisland. „Noví“ Sweet absolvovali už množstvo koncertov v USA, Veľkej Británii a Austrálii.

Zdroj foto: NK Factory


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Co odhalilo Tajemství rodu?

Helena Voldanova 200Na televizních obrazovkách České televize běžel cyklus Tajemství rodu, který představuje, jak pátraly po svých předcích nejrůznější známé osobnosti. Odbornou konzultantkou pořadu je Helen...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Vzorný syn nebo úkladný vrah?

vzorny syn perexKomu můžete důvěřovat, když ne sami sobě? Jednoho dne se brzy ráno vzbudí šestadvacetiletý Judžin. Cítí podivný kovový zápach a na klidu mu nepřidává ani telefonát od jeho bratra, který chce vědět, zda je doma všechno v pořádku - upros...

Divadlo

1000 věcí, co mě serou aneb zůstaneme kamarádi?

1000veci uvodkaUž je to 865 hejtů, co se na síti objevil blog 1000 věcí, co mě serou. Moderně pojaté fejetony, kterými nás povedená trojice oblažuje a nebojí se pojmenovat věci, které štvou obvykle i nás ostatní, ale nikdy jsme je nedotvořili do „věč...

Film

Poslední James Bond v podání Daniela Craiga porazil doposud nejúspěšnější filmy tohoto roku

bond 200Návštěvnost kin díky fanouškům Jamese Bonda láme rekordy. Od premiéry dlouho očekáváného akčního snímku Není čas zemřít uplynulo teprve pár dní a za první víkend si Daniela Craiga v roli agenta 007 nenechalo ujít 126 018 lidí, což dělá z tohoto snímku ...