Talentovaná česká kapela láká svojí psychedelickou show na vydání prvního alba

Talentovaná česká kapela láká svojí psychedelickou show na vydání prvního alba

surreal 200Pražská rocková kapela Madhouse Express zveřejnila živou nahrávku s několika písněmi, které se objeví na albu s názvem Surreal Meadow. Kapela tak chce přilákat pozornost na vydání svého debutového alba, které proběhne formou online premiéry na YouTube v pátek 13. listopadu ve 21:30.Madhouse Express, slibné jméno české alternativní scény, tak završuje pouť, kterou kapela urazila od svého vzniku v roce 2015. Během několika let se stala z malé klubové kapely vůdčí sílou české psychedelie. Žánru, který ve světě nejvíce rezonoval v šedesátých letech a v současnosti prožívá jistou renesanci. A právě to, jakým směrem se současná psychedelie (též zvaná neopsychedelie) ubírá, chce čtveřice mladých talentovaných hudebníků ukázat ve své tvorbě.

Způsob, jakým se čtyřka rozhodla na své první album upozornit, dává najevo, že psychedelie stejně tak jako kapela, není příliš svázána běžnými konvencemi a stereotypy. Jako předkrm k tomuto albu neslouží single a videoklip, jak bývá běžně zvykem, ale živá nahrávka pěti skladeb, které se na albu objeví. Záznam byl natočen v pražské Klubovně a čtveřice tím chce kromě propagace alba také potěšit fanoušky živé hudby v době, kdy není dovoleno pořádání koncertů pro veřejnost.

Samotné zveřejnění alba s názvem Surreal Meadow, ke kterému live session zve, skupina naplánovala formou jedinečné online premiéry na serveru YouTube. Ta proběhne v symbolický ,,pátek třináctého,, večer. Záměrem kapely je v době zákazů vycházení propojit posluchače na různých místech v jeden okamžik a zprostředkovat jim možnost alespoň částečně prožít hudební zážitek společně.

A na co kapela na albu láká? Je to široká paleta zvuků a zvukových efektů, které si pohrají s vaší představivostí a emocemi. Kromě tradičních nástrojů jako jsou elektrické kytary, baskytara a bicí, byly použity rekvizity z divadla Říše Loutek (odkud také pochází motiv obalu alba), jako například zvony z prvorepublikových železničních přejezdů. Posluchači se mohou dále těšit na charakteristický zpěv, klávesové nástroje nebo exotický theremin.

Přestože se čtveřice ujala žánru s invencí a osobitostí, patrné jsou zde kořeny psychedelie šedesátých let. Tvorba proto může mj. potěšit fanoušky kapel ze zlaté éry, jako jsou Pink Floyd, The Doors nebo Velvet Underground, ale i současných Allah-Las, Tame Impala apod. Deset skladeb na albu působí rozmanitě a spojuje dohromady prvky různých hudebních stylů, jako jsou rock ‘n‘ roll, garage rock, stoner, psych pop nebo space rock.

Texty jsou v angličtině. ,,S některýma textama vycházím z různých zážitků, který jsem prožil s klukama. Třeba když na nás volala holka z blázince skrz okno zkušebny. Abych to upřesnil, zkoušíme přímo v areálu Bohnické léčebny v Praze. V době, kdy jsem psal ty texty, jsem ještě četl surrealistickýho Nezvala a knihu o imaginárních bytostech od Borgese, který mě taky inspirovaly. Texty obsahují spoustu dvojsmyslů a abstrakcí. Hlavní myšlenkou alba je únik z krkolomné šedi na čarovnou louku, kde nic nedává smysl a je ti tam nejlíp‘‘ říká Maxmilián, frontman a zpěvák kapely. Album bylo nahráno ve studiu Napa records, poté se masterovalo v Sono records, známém českém studiu, které se pyšní spoluprací s takovými jmény jako David Bowie, Nazareth aj.

Surreal Meadow cover

Na české alternativní scéně se Madhouse Express dostali do povědomí díky strhujícím živým vystoupením a několikrát si kapela zahrála i v zahraničí. Koncerty často doprovází vizuální projekce nebo liquid light show (forma světelného umění, která se objevila na počátku 60. let jako doprovod hudby, pozn. red.). Záznam této liquid light show speciálně pořízený pro Surreal Meadow, bude album doprovázet během premiéry. Postarali se o ní mladí umělci Weird Visuals.

surreal meadow Liquid light show

Kapela během své existence vydala kromě zmíněného živého záznamu také tři klipy a EP. Jejich hudbu do svého videa použil například i jeden z nejznámějších českých freestyle snowboardistů Dušan Kříž.

Skupina po premiéře umístí album na server Bandcamp, ale zavazuje se k jejímu pozdějšímu umístění na streamovací platformy typu Spotify, Apple music atd. Plánuje ho vydat i ve fyzické formě na vinylech. Po uvolnění současných vládních restrikcí budou v plánu také koncerty.

Odkaz na událost: https://fb.me/e/1kNVLAzWG

Zdroj foto: Anikó Puchalková

Více informací:
https://www.facebook.com/madhouseexpress
https://madhouseexpress.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/madhouseexpress/?hl=cs


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Šárka Eliášová: Tak se prozpívávám a protancovávám...

sarka 200Pokud hodláte vyrazit do Londýna, je dost možné, že v parku nebo v klubu narazíte na skupinu The Shinings.

Live

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Literatura

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta ukazuje střet kultur

tisic podzimu200Na spisovatele Davida Mitchella upozornila experimentující filmová hříčka tří režisérů Atlas mraků, až mžikavě se komíhající rozličnými časovými rovinami i prostory, zalidněná rozličnými postavami ztěles...

Divadlo

Třeskutý duel vlašáku a mungo klíčků v Divadle Kalich

zenazapultemperexKoloniály se smíšeným zbožím nejsou jen tak obyčejné obchody. Nejen za pultem, ale také před pultem mezi regály s různorodým artiklem se denně odehrávají podivuhodné lidské i potravinové příběhy. Proto není divu, ...

Film

Opět se pořádá přehlídka 3Kino


3Kino logoPřehlídka 3Kino, v Praze zpřístupňující (vedle českých příspěvků) u nás téměř neznámou současnou tvorbu polskou a maďarskou, každým rokem nabobtnává. Ve dnech 10. až 15. října 2019 obsadí vedle tradičního projekčního sálu v Atlasu také dvě ve...