Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk

Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk

Tisk

band of heysek 200Když jsem si poprvé pustila Band of Heysek ani mě nenapadlo, že se jedná o českou kapelu. Deska Bad Ideas se nahrávala v Mississippi a Amerika z ní přímo sálá!
Vskutku poetická cesta k albu

Členové Band Of Heysek na podzim roku 2018 na Šumperském festivalu Blues Alive doprovázeli představitele takzvaného Hill Country Blues. V létě pak následujícího roku pak byli pozváni přímo do Mississippi na kultovní bluesový festival North Mississippi Hill Country Picnic. Tuto cestu spojili s dalšími koncerty a putováním v kolébce blues, kde vyvrcholením bylo společné nahrávání ve studiu ve Water Valley se současnými ikonami blues Kenny Brownem a R.L.Boycem.

Ze studia si přivezli hned dvě desky – první s názvem Juke My Joint obsahuje i neautorské věci a je na pultech od letošního března a novinkou je Bad Ideas. Kapela měla předpřipravených několik písniček, které během cestování po Mississippi dodělávali v improvizovaných podmínkách a další nové vznikly v tamní inspirující atmosféře. „S Kennym jsme si před nahráváním každé písničky jen lehce prošli strukturu a hned se rozsvítilo červené nahrávací světlo. Kennyho kytara se magicky proplétala s tou mou a její zvuk byl dokonalej. Vše se nahrávalo analogově a samozřejmě naživo. Blues Alive! Do večera jsme měli všech devět kousků na pásu,“ vzpomíná kytarista Honza Švihálek.

Podívejte se do Mississippi:

Závan Ameriky v devíti skladbách

Hned úvodní skladba Wreckin´It Up dokáže posluchače naladit na to, co jej čeká. Píseň zní syrově, ale její melodie se vpíjí a nutí člověka k pohybu. To platí také o energetické pecce Free Wind, která mě nejvíce zaujala. Má okamžitý rozjezd a zapamatovatelnou melodií. Úplně jsem z ní cítila ten inspirativní vítr. V písni Bring Me My Medicine zase udávají kytary naprosto jasné tempo. It Might Get Lost je pak naopak pomalejší s delšími sóly, ale do celkového konceptu zapadá.
Je opravdu obdivuhodné, že se Bad Ideas natáčelo během jednoho dne a takovým způsobem. Naživo a analogově, tudíž nebyl prostor na chyby nebo na nějaké zdlouhavé opakované nahrávání a vymýšlení celkově. A přesto vše dává smysl, zní naprosto profesionálně, a hlavně a má jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru.

Hudba do nepohody

Když jsem tuto muziku poslouchala, většinou bylo venku podzimní nevlídno a já se přistihla, že mi to vůbec nevadí. Tyto rock-bluesové melodie mi totiž vlévaly energii do žil, já se usmívala a nechávala je na sebe působit. Takovou hudbu většinou nevyhledávám, ale tentokrát jsem byla ráda, že si ke mně našla cestu a říkala jsem si, že musím tento žánr více sledovat. A až se situace umoudří a koncerty zase pojedou naplno, moc ráda se na tuto partičku zajdu podívat! A dovedla bych si je představit společně s Hudbou Tvýho Fotra (HTF Blues Band).

O hejscích

Kapela Band of Heysek vznikla v roce 2015. Partu hejsků, kteří skládají a hrají vlastní živočišné, blues načichlé, syrově špinavé písně tvoří frontman, kytarista a zpěvák Honza Švihálek, basák „Bob“ Sabolovič a bubeník Lukáš Kytnar. Všichni tři muzikanti se znají velmi dlouho a velmi dobře z různých brněnských kapel.

Jejich nultý koncert na festivalu Eurotrialog v Mikulově se natolik líbil, že jednak dostali pozvání i na další ročník, ale také nabídku na předskakování slavných The Smokie v Ostravě (2015). Od té doby koncertují v klubech a na festivalech zejména v Čechách, ale i Polsku, Bosně a Slovensku včetně věhlasného BluesAlive (2017) či předskakování The Animals v brněnském SONO centru (2018).

band of heysek

Bad Ideas
Interpret: Band of Heysek feat. Kenny Brown
Žánr: rock, blues
Skladby: Wreckin' It Up, Make My Day, Get Me Out of Here, I'm Glad I Met You, It Might Get Lost, Get My Place, Bring Me My Medicine, Free Wind, Fever and Bad Ideas
Stopáž: 41:40
Vydavatelství: Indies Scope
Hodnocení: 86 %

https://www.indies.eu/alba/5129/bad-ideas/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Aleš Prager: „Když jsem vstoupil do knižního světa, všichni z oboru říkali, že je to běh na dlouho trať – tak běžím. “

ales pragerLetos na jaře jste si na webu K21 mohli přečíst rozhovor "Kniha, kterou má cenu číst" se začínajícím táborským spisovatelem Alešem Pragerem. A protože je Aleš ...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Vítězem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu je Martin Sichinger s románem ZÍTRA PŘIJDE OLAH

Zítra přijde OlahLaureátem 28. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Martin Sichinger s knihou Zítra přijde Olah. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 85 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelsko...

Divadlo

Veroničin pokoj v divadle Reduta v Brně

Veronicin pokoj 200Jedna za scén Národního divadla v Brně, staroslavná Reduta kde byl divadelní sál přestavěn  v roce 1773 a čekal na nové otevření po rekonstrukci až v roce 2005, je malý prostorem, velký svými ambicemi..  Za deset let té nové existen...

Film

Porozumět Lustigovi...

Přítomnost Arnošta LustigaNakladatelství Mladá fronta se rozhodlo vydat, řekněme, přímé svědectví o osobnosti Arnošta Lustiga, jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů píšícího o holocau...