Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk

Band of Heysek přináší opravdu světový zvuk

band of heysek 200Když jsem si poprvé pustila Band of Heysek ani mě nenapadlo, že se jedná o českou kapelu. Deska Bad Ideas se nahrávala v Mississippi a Amerika z ní přímo sálá!
Vskutku poetická cesta k albu

Členové Band Of Heysek na podzim roku 2018 na Šumperském festivalu Blues Alive doprovázeli představitele takzvaného Hill Country Blues. V létě pak následujícího roku pak byli pozváni přímo do Mississippi na kultovní bluesový festival North Mississippi Hill Country Picnic. Tuto cestu spojili s dalšími koncerty a putováním v kolébce blues, kde vyvrcholením bylo společné nahrávání ve studiu ve Water Valley se současnými ikonami blues Kenny Brownem a R.L.Boycem.

Ze studia si přivezli hned dvě desky – první s názvem Juke My Joint obsahuje i neautorské věci a je na pultech od letošního března a novinkou je Bad Ideas. Kapela měla předpřipravených několik písniček, které během cestování po Mississippi dodělávali v improvizovaných podmínkách a další nové vznikly v tamní inspirující atmosféře. „S Kennym jsme si před nahráváním každé písničky jen lehce prošli strukturu a hned se rozsvítilo červené nahrávací světlo. Kennyho kytara se magicky proplétala s tou mou a její zvuk byl dokonalej. Vše se nahrávalo analogově a samozřejmě naživo. Blues Alive! Do večera jsme měli všech devět kousků na pásu,“ vzpomíná kytarista Honza Švihálek.

Podívejte se do Mississippi:

Závan Ameriky v devíti skladbách

Hned úvodní skladba Wreckin´It Up dokáže posluchače naladit na to, co jej čeká. Píseň zní syrově, ale její melodie se vpíjí a nutí člověka k pohybu. To platí také o energetické pecce Free Wind, která mě nejvíce zaujala. Má okamžitý rozjezd a zapamatovatelnou melodií. Úplně jsem z ní cítila ten inspirativní vítr. V písni Bring Me My Medicine zase udávají kytary naprosto jasné tempo. It Might Get Lost je pak naopak pomalejší s delšími sóly, ale do celkového konceptu zapadá.
Je opravdu obdivuhodné, že se Bad Ideas natáčelo během jednoho dne a takovým způsobem. Naživo a analogově, tudíž nebyl prostor na chyby nebo na nějaké zdlouhavé opakované nahrávání a vymýšlení celkově. A přesto vše dává smysl, zní naprosto profesionálně, a hlavně a má jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru.

Hudba do nepohody

Když jsem tuto muziku poslouchala, většinou bylo venku podzimní nevlídno a já se přistihla, že mi to vůbec nevadí. Tyto rock-bluesové melodie mi totiž vlévaly energii do žil, já se usmívala a nechávala je na sebe působit. Takovou hudbu většinou nevyhledávám, ale tentokrát jsem byla ráda, že si ke mně našla cestu a říkala jsem si, že musím tento žánr více sledovat. A až se situace umoudří a koncerty zase pojedou naplno, moc ráda se na tuto partičku zajdu podívat! A dovedla bych si je představit společně s Hudbou Tvýho Fotra (HTF Blues Band).

O hejscích

Kapela Band of Heysek vznikla v roce 2015. Partu hejsků, kteří skládají a hrají vlastní živočišné, blues načichlé, syrově špinavé písně tvoří frontman, kytarista a zpěvák Honza Švihálek, basák „Bob“ Sabolovič a bubeník Lukáš Kytnar. Všichni tři muzikanti se znají velmi dlouho a velmi dobře z různých brněnských kapel.

Jejich nultý koncert na festivalu Eurotrialog v Mikulově se natolik líbil, že jednak dostali pozvání i na další ročník, ale také nabídku na předskakování slavných The Smokie v Ostravě (2015). Od té doby koncertují v klubech a na festivalech zejména v Čechách, ale i Polsku, Bosně a Slovensku včetně věhlasného BluesAlive (2017) či předskakování The Animals v brněnském SONO centru (2018).

band of heysek

Bad Ideas
Interpret: Band of Heysek feat. Kenny Brown
Žánr: rock, blues
Skladby: Wreckin' It Up, Make My Day, Get Me Out of Here, I'm Glad I Met You, It Might Get Lost, Get My Place, Bring Me My Medicine, Free Wind, Fever and Bad Ideas
Stopáž: 41:40
Vydavatelství: Indies Scope
Hodnocení: 86 %

https://www.indies.eu/alba/5129/bad-ideas/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

„Pomoc druhým mě naplňuje radostí. To co dělám, má opravdu smysl!“ Nemoc je řeč naší duše

hana 200Statenice – O alternativních metodách léčení toho zaznělo již mnoho. Jedni je zavrhují a jiní na ně nedají dopustit, protože jim pomohly vyřešit problém, který je dlouhodobě trápil. V malebné obci nedaleko hlavního města žije Ing. Hana Mesiereurová, ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Děti lesa nadchnou i dojmou

deti-lesa 200Kniha Děti lesa má podtitul Dva vlci na cestě za svobodou a měli by si ji přečíst všichni milovníci těchto jedinečných psovitých šelem i přírody obecně.

 

...

Divadlo

Pomozte svému divadlu: Kampaň slaví dílčí úspěch, ale divadelníci jsou stále bdělí.

pomozte svemu divadluNa tiskové konferenci Asociace profesionálních divadel ČR, která stojí za informační kampaní Pomozte svému divadlu, slíbil ředitel úřadu Ministerstva kultury Milan Kupka, za...

Film

XII. Mezinárodní festival outdoorových filmů v Praze

a 200Mezinárodní festival outdoorových filmů, který již od 3. října brázdí kinosály a další spřízněná místa nejen České a Slovenské republiky, ale i Sibiře, dorazí 20. listopadu také do hlavního města. Letošní ročník uvádí desítky snímků s adrenalinovou, ale i...