Bezva bestofka od Mňágy

Bezva bestofka od Mňágy

Tisk

mnaga a zdorp vyhledove best of 25 letNové výběrové album kapely Mňága & Žďorp má v názvu píseň, kterou to na konci osmdesátých let vlastně začalo. Výhledově! Právě v ní jsou zakódovány všechny ty skepse, nejistoty, falešné přísliby i naděje. 

 

 

Hudebně nezaměnitelná formace z umělecky úrodného Valašského Meziříčí je pro generaci současných čtyřicátníků průvodcem uplynulého čtvrtstoletí. S Mňágou se mnozí odhodlávali ke vzdoru, nadechovali ke svobodě, radovali se, pochybovali, utíkali do svých vnitřních komnat a ztráceli se v nepřehledné společenské tříšti, kde přestalo být zřejmé, v čem je smysl toho všeho kolem.

Pro bilanční bestofku a její sestavování musely být důležité kořeny. Proto na tomto cédéčku najdete sklady z dřevní EP vinylové desky a debutového alba – Hodinový hotel, Ne, teď ne!, Výhledově a Made in Valmez. Při poslechu dalších skladeb se ukazuje, jak je důležité nechat některé věci uzrát. To platí například pro 17B nebo Něgdy. Kousky, které se roky krčily ve stínu notoricky známých hitů, po letech báječně fungují. Vzhledem k tomu, že autorem většiny vybraných písní je frontman Petr Fiala, stojí za zmínku jedno narušení stereotypního rukopisu – a sice This Song (z roku 2003) kde se o malinko „zhulenou“ muziku postaral kytarista Martin Knor.

K netušeným perspektivám Mňágu postrkují pozoruhodné cover verze klasiků, konkrétně Nagasaki Hirošima (Karel Plíhal), Chtít chytit vítr (Vladimír Merta) a I cesta může být cíl (Oldřich Janota). Ostatně i novinková tečka tohoto alba je milá, jmenuje se Hotel Savoy a v závorce má taktéž Oldřicha J., o jehož tvorbě se spousta lidí dozvěděla od Mňágy a Žďorp. No – kdyby se Fiala a spol. rozhodli nahrát celé jedno cédéčko janotovských cover verzí, potěšili by nejednoho stárnoucího alternativce na Moravě i v Čechách.

Není to myšlenka objevná, ale je nutné ji znovu opakovat: kouzlo Mňágy spočívá především v textech! Jsou naplněny každodenními stereotypy, pochybnostmi, krásou prchavých okamžiků a věčným hledáním. Fialovo tvůrčí cítění je pevně zakotveno v kulisách menšího města – tam, kde čas plyne jiným tempem než v metropolích. I když se hodně podstatných věcí nemění, je příjemné, že občas zasvítí slunce a člověk se může nasytit pocity štěstí – příkladem budiž písnička Na stanici polární. Je to tak prosté, zdánlivě banální, ale láska opravdu léčí.

Drobnou kritickou výtku jsem si nechal až pro poslední odstavec. Graficky povedenému bookletu by určitě neuškodilo více písmenek – kompletní soupiska muzikantů, texty všech písní a k nim třeba i pár řádků o tom, jak jednotlivé skladby vznikaly a ze kterých řadových alb pocházejí. To pro případ, že by se bestofka náhodou dostala do ruky někomu, kdo Mňágu objevil s velkým zpožděním. Stát se to může. Výhledově…

mnaga a zdorp vyhledove best of 25 let 

Výhledově - best of 25 let
Interpret: Mňága & Žďorp
Žánr: Alternativní rock
Skladby: 1/ Hodinový hotel, 2/ Ne, teď ne!, 3/ Něgdy, 4/ Nagasaki Hirošima, 5/ Myslel jsem si, že je to láska, 6/ Miluju!, 7/ Výhledově, 8/ Písnička pro Tebe, 9/ Nejlíp jim bylo, 10/ I cesta může být cíl, 11/ Měsíc, 12/ Ve 4 ráno, 13/ Spaste svoje duše, 14/ 17B, 15/ This song, 16/ Dutý ale free, 17/ Zloději života, 18/ Na stanici polární, 19/ Chtít chytit vítr, 20/ Made in Valmez, 21/ Hotel Savoy
Stopáž: 72:42
Vydavatelství: EMI, 2012
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto /obálka: emimusic.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ostravská babská kapela Kapriola vydala CD Rebellion, houslistka Dona Michelle i sólovou desku

Kapriola CD (2)

Na Moravě jsou hezké a muzikální holky. Známá ženská rocková kapela Kapriola v průběhu doby kovidové změnila své osazenstvo, natočila nové album Rebellion a hlavní protagonistka kapely Dona Michelle má ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Rázovitý kraj Slezska odkrývá Dlužná částka

dluzna castka 200V únoru vydala Eva Tvrdá ve svém vlastním nakladatelství Littera Silesia knihu s detektivní zápletkou Dlužná částka, která dýchá svým vlastním životem svérázného severu Moravy. Nevelká knížečka ve mně vyvolala údiv – v dobrém slova smy...

Divadlo

Festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky slaví 20 let

vysehratky2Divadelní představení Studia Damúza a dalších souborů. Výtvarné, pohybové a vzdělávací workshopy. Koncerty kapel Bombarďák nebo Rozbal to! Tak bude vypadat oslava 20. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé s názvem VyšeHrátky, který proběhne v t...

Film

Trochu jiný pohled na filmy

oscarNač se neustále hnát do kin za novinkami, když existuje spousta filmů, které nejsou známé a ani příliš neoplývají hvězdným obsazením, a přitom dokážou člověka zasáhnout daleko více, než všude propagované „trháky“! Říkáte si občas po zhlédnutí filmu, co na n...