Tady Havlíčkův Brod, poslouchejte...!

Tady Havlíčkův Brod, poslouchejte...!

Tisk
ImageMěsto hokejových talentů, rebelského moku a věhlasné psychiatrické léčebny před lety porodilo také pěkně ostrou HC/punk kapelu s názvem Bestia Triumphans. Před poslechem jejího aktuálního alba s názvem Všichni v jedný hře zajděte do lesa a dýchejte čerstvý vzduch. Budete totiž potřebovat velkou zásobu kyslíku.“Už nemám chuť/  čas nejde vracet/ Bůh to pak suď/ mě nechte zvracet.,” zaslechl jsem v tom temném sklepě, kde hrála hodně naštvaná kapela. Kdybych mohl, tesal bych do kamene. Vy ne? 

Kořeny tria hrajícího v sestavě Petr (kytara, zpěv), Péťa (basa, zpěv) a Vašek (bicí, zpěv) sahají do roku 1999. Přestože má tato kapela poměrně dlouhou historii, do nahrávání regulérních alb se nikdy moc nehrnula. Bestia Triumphans se do studia vydala poprvé v říjnu 2004, v BaB Audio Žďár nad Sázavou nahrála album Nebezpečí, které trvá. To vyšlo v létě 2005 u Malária records. Pak musela uplynout celá jedna pětiletka, aby se muzikanti vydali znovu do studia: od října 2010 do února 2011 vznikla v Andy´s Sound Havlíčkův Brod nové album Všichni v jedný hře. Letos v lednu ho vydal Papagájův hlasatel records. 

Hard core je neúnavný a posluchačovo ucho vytrvale testuje svou naléhavostí. Kytara s basou se chvíli proplétají, chvíli si vzájemně dávají na pár vteřin vydechnout, aby se do toho po několika vteřinách pustily společně a s patřičnou razancí. Agresivita (nebo rebelská energie, jak chcete) vás zahltí, nedá vám šanci, zválcuje vás, zatluče do země. Možná jako ten svět, o němž se tu zpívá, nebo spíš křičí.

 

Image


Ale to nic... “Jen klidně bez obav v bordelu doby/ vždyť nikdo nepozná, že máš plný kapsy/ a místo biče nástroj životní krize/ místo pout na rukou okovy v hlavě/ ve tvý hlavě, v hlavě, v jeho hlavě, v mojí hlavě...” (Ticho a tma).

Co ta slova vlastně znamenají? Dívite se jim? Ne, ne, problém bude jinde... “Všichni jsme otroci všech/ pud sebezáchovy velí ztrať se, ruce pryč/ Vrať se! Pomlč! Slyš!” (Všichni jsme otroci všech).   

Plete se každý, kdo si myslí, že zoufalství vykřičené skrze hlučnou muziku je projevem nějaké zvláštní nezralosti. Tady jde o pocit, který zná kdekdo z vás. Poslouchejte: “Na jazyku rtuť a to nevíš/ že ve zmar běžíš/ na ramenou suť kamennou/ suť kamennou si nesem dál/ Už nemám chuť/ sám nemám šanci/ jen prostě buď a z nás jsou psanci...” (V pasti). 

Bestia Triumphans přinášejí zprávu o nějakém stavu. Možná je to jen hodně subjektivní pocit. Výtrysk spodního proudu. Máme ho všichni a občas to musí ven. Třeba kvůli tomu, abychom zjistili, že touha po vnitřním osvobození je nezničitelná. Zkuste se s ní konfrontovat. Alespoň 37 minut denně. Pomáhá to.  

Všichni v jedný hře
Skladby: 1/ Pro výstrahu, 2/ Další jistý, 3/ Ticho a tma, 4/ Všichni jsme otroci všech, 5/ Vpřed, 6/ Bestia Triumphans, 7/ Kdo z nás je ten...?, 8/ Rakovina charakteru, 9/ V pasti, 10/ Komunikace beze slov, 11/ Co zbude pro vás...?, 12/ Provaz.
Celkový čas: 37:21
Vydavatel: Papagájův hlasatel records, 2012 
Informace: www.phr.cz, www.bestiatriumphans.wz.cz
Hodnocení: 75  % 


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Štěpánka Živčáková: Na besedách se snažím vytvářet bezpečný prostor

Zivcakova perexŠtěpánka Živčáková je žena, která miluje výzvy. Tou aktuální je pro ni pořádání besed na téma deprese. Tato nemoc jí před deseti lety zcela nečekaně vlétla do života. Jako hurikán, který vše zničil, aby mohlo vyrůst něco nového. Svůj příběh...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Křest knihy 'Aleje: krása ohroženého světa' aneb když jsme z Větvičky na větvi

aleje krasa ohrozeneho sveta 200Pražské knihkupectví kavárny Krásný ztráty v Náprstkově ulici 10 bylo 4. prosince 2012 dějištěm křtu supernové knihy „Aleje – krása ohroženého světa“ za osobní účasti o...

Divadlo

Jaký vliv může mít los na svatební přípravy? To se dozvíte v komedii Lov na losa od 11. října na scéně divadla Palace

lov na losa 200Komedie s názvem Lov na losa se zdá být banálním příběhem snoubenců Elišky a Kamila plánujících společný životní krok – svatbu. Již v začátku se však kolem příprav odehraje smršť bizarních a absurdních situací a celý příběh tak nabírá neče...

Film

Co nám zanechal 17. festival francouzského filmu?

francouzsky film 200Do českých kin pronikají z Evropy i Ameriky zejména podřadné, na mentalitu stádních teenagerů zacílené horůrky, komiksovité historky o lidičkách s nadlidskými schopnostmi či přepracované verze původně počítačových her. A čest...