Keltský bigbít nejen na jednu noc

Keltský bigbít nejen na jednu noc

altMocná je muzika tuzemské kapely Dick O´Brass. Nálada jejího nového alba Noční hlídka vás totiž přinutí přemýšlet o výletu do zaslíbených zemí a regionů. Skotsko, Irsko, Bretaň… Ať ve svých snech nebo doopravdy míříte tam či onam, jisté je jedno: třináctipísňová výprava s keltskými rockery slibuje silné zážitky.   

 


„Nalej rum, ať není slyšet řev/ hrozby o milost a kletby obětí/ dívčí boky z rukou smyjou krev/ za to pirát vždycky dobře zaplatí,“ zpívá se například ve skladbě Anděl Strážnej, která je jako dělaná pro romantické dobrodruhy směřující do neznámého přístavu. „Co na tom, že nás čeká chladnej hrob/ anebo kolem krku konopí/ peklo hluboký je stovky mokrejch stop/ a ďábel nás v něm jednou utopí…“  

Aby bylo jasno, ocitáme se v drsnějších podmínkách kde obstojí jen ti, co mají pro strach uděláno. Nože se tu zabodávají do stolů, hodně se pije, mlha je hustá a stíny neskutečně temné. A pozor, hlubiny tu bývají modré a někdy až černé. Život na vlnách bývá složitý.   

Skupina Dick O´Brass  existuje od roku 2001. Založili ji bývalí členové kapely ZOO Tomáš Nedělka, Jiří Hausser Matoušek a Aleš Zimolka. O něco později se stal posilou této party veterán české rockové scény Josef Kůstka (kytara, housle). Na debutovém albu nazvaném Disk O´Brass se v roce 2006 objevily většinou tradicionály, ohlasy tehdy měly především písně Skotská a Valdštejn.  Během deseti let tento soubor absolvoval bezmála dvě stovky vystoupení doma i v zahraničí.

alt

Po šesti letech se věrní posluchači a fanoušci keltské scény mohou radovat z druhého alba. Tentokrát převažují autorské písně s českými texty. Noční hlídka se vyznačuje skvělým zvukem. Několikaměsíční práce na nahrávání (červen 2011 – leden 2012) je znát. Ucho citlivého posluchače jistě ocení fakt, že všechny použité nástroje jsou zřetelně rozpoznatelné. Kouzlo keltského rocku spočívá ve schopnosti ctít odkazy předků a míchat je s modernějšími prvky. Skotské dudy, housle nebo příčná flétna si zde rozumí s elektrickou kytarou či dechovým syntetizátorem. Prostor dostávají i další nástroje, třeba keltská harfa.  Když se to umí, je to „brnkačka“.  Noční hlídka je velmi energická a tudíž i „taneční“, což ocení hlavně příznivci zmíněného žánru.   

Zdá se, že kapela Dick O´Brass je pro nejbližší týdny a měsíce „vyladěna“ do optimální formy. Než se s ní potkáte na nějaké příjemné šermířské slavnosti nebo na pohodovém „keltském“ festiválku, poslechněte si její nové album. Ať víte, do čeho jdete!       

Noční hlídka
Interpret: Dick O´Brass
Žánr: Keltský rock  
Skladby:  1/ Jednou za sto let, 2/ Dálnice, 3/ Nožem do stolu, 4/ Píseň pro bombarde-Son Talabarde, 5/ Tak se napij, 6/ Atlantik, 7/ Svítání, 8/ Noční hlídka, 9/ Svatá Maria, 10/ Vlnolam, 11/ Anděl strážnej, 12/ Le foret noir, 13/ An Alarc´h.  
Stopáž:  49:45   
Vydavatelství: Indies Scope, 2012, www.indies.eu   
Hodnocení:  80  %
Zdroj foto /obálka: Indies Scope


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondřej Ruml – zpěvák a muzikálový herec

ruml 200Herec Ondřej Ruml se z finalisty X-factoru dostal na dosky Divadla Kalich. O jeho současném působení v divadle i o zkušenostech ze soutěže se dozvíte v následujícím rozhovoru.

...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Ďábel v zrcadle aneb sonda do historie v podání Juraje Červenáka

dabel200Nakladatelství Argo v listopadu přineslo již čtvrtý díl historické detektivní ságy Juraje Červenáka s kapitánem Steinem a notářem Barbaričem v hlavní roli. Ďábel v zrcadle nabídne exkurzi do světa náboženství v Uhrách na přelomu 16. a 17. století a p...

Divadlo

Pan Kaplan má třídu rád, budete ho mít rádi vy?

pan kaplan ma tridu rad 200V dubnu se v Městském divadle Zlín konala poslední premiéra 73. sezóny, a to lingvistická komedie Pan Kaplan má třídu rád od Leo Rostena.

...

Film

Čas je jejím sluhou, nikoliv pánem


princezna zakleta v case perexPrincezna Ellena (Natalia Germani) je od narození prokletá. Kletba, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien (Simona Zmrzlá), se má naplnit o jejích dvacátých narozeninách. Na její oslavě se plán...