Možná ani nemusíte být v druhé polovině života, abyste ocenili moudrost této jemně tyrkysové knížky. Je to kniha, která čistí, vede dál a zbavuje strachu ze změn, které jsou přirozené a které můžeme cítit třeba tak, jak autorka popisuje, jako předzvěst, že se v našem životě začne něco dít a schyluje se k přechodu do jiné, odlišné fáze našeho bytí.
Že je prostě čas jít dál: „V průběhu života si různá období přechodu žádají, abychom si řekli o pomoc a abychom se vzdali silám, které jsou mocnější než naše vůle nebo přání ega. S přibývajícími přechody v druhé polovině života dochází k zásadnímu a základnímu posunu od ctižádosti a usilování ke smyslu a významu. Tento posun má často podobu náhlých, nečekaných životních změn – například překvapivý nový zájem, změna povolání, významná ztráta, rozchod nebo přestěhování. Tyto změny nás mohou nasměrovat k tomu, co se skutečně dotýká našeho srdce a má pro nás význam. Posunu předchází neklid, podrážděnost, úzkost nebo nespokojenost s naší současnou situací a hledání motivace, která provází naše volby v práci a ve vztazích. Vše přehodnocujeme. Předchozí rozhodnutí a snahy získat postavení, moc, peníze, slávu nebo výhodný vztah ztrácejí význam a přestávají nás uspokojovat…“
Nelíbí se vám změny? Tady je začnete milovat
Ne vždy jsou životní změny, do kterých jsme více či méně nuceni, příjemné a ne vždy je příjímáme s otevřenou náručí. Vždyť i změny vyloženě pozitivní a ty, na které se těšíme, jsou provázeny přirozeným pocitem nejistoty.
Tady pochopíte, že osm metaforických bran je vlastně o dospívání do moudrosti a lidskosti. Naučí najít vděčnost a pokoru před životem. Zralou lásku, pohlédnout na své vztahy, na svou práci, na své děti, jinýma očima a usmát se. Protože jsem si jistá, že ačkoliv pocítíte chyby a nedostatky, ba i bolest, pocítíte také mnoho věcí, které se vám v životě povedly. Spojíte se se svou vlastní moudrostí. Jak říká autorka, nevnucuje svůj názor nikomu, je to jen cesta, kterou můžete zkusit jít. Třeba právě vám sedne. Osm metafor, při kterých se zasníte, pochopíte princip lidského žití.
„Žijeme ve společnosti, z níž se vytratilo mnoho tradičních zasvěcovacích rituálů, a tak jsme ztratili schopnost číst náznaky, které ohlašují nadcházející přechod – což je naše moderní označení pro zasvěcení. Možná si uvědomujeme, že procházíme určitým přechodným obdobím a že se měníme. Jenže neznáme zasvěcovací rituály a nechápeme, že stojíme v symbolické bráně. Nedochází nám, že ji musíme otevřít, projít pomyslným mlatem, vzdát se toho, co je pro nás už bezcenné, to podstatné si uchovat a propojit s novým.“
Vnímala jsem knihu jako očistu své duše, jako možnost se zklidnit a mnohé pochopit. Autorka ponouká k přemýšlení, vyjevuje jednotlivé brány a přechody odněkud jinam, od akce a chtění do uklidnění a pochopení,… Ukazuje chyby, napravuje škody v duši a nabízí pomocnou ruku.
Po této knize je dobré sáhnout ve chvíli, kdy nutkavě cítíte nespokojenost se svým životem, kdy jste smrti oundáni a nevidíte před sebou žádnou budoucnost.
Druhá polovina života ukáže smysl předchozí poloviny života – a tím se vám před očima objeví i vaše další směřování.
O autorce:
Angeles Arrien, Ph.D., (1940 – 2014) vystudovala kulturní antropologii na Kalifornské univerzitě v Berkley. Specializovala se na studium mýtů, rituálů a symbolů všech kultur. Ve své odborné práci spojovala poznání z antropologie, psychologie a srovnávací religionistiky a hlavní důraz kladla na všeobecně platná přesvědčení, která jako lidé společně sdílíme. Přednášela o kulturní antropologii a transpersonální psychologii na univerzitách i ve firmách. Mezi její nejznámější knihy patří Archetypy šamanské tradice a Living in Gratitude. Nakladatelství Synergie vydalo její Velkou knihu Crowleyho tarotu.
Název: Druhá polovina života (The Second Half of Life)
Přeložila: Petra Vlčková
Autor: Angeles Arrien
Žánr: seberozvoj, psychologie, duchovní
Nakladatelství: Synergie Publishing SE
Rok vydání: 2015
Počet stran: 207
Hodnocení: 100 % Zdroj foto: Synergie, Renata Petříčková
Odkaz na web: www.synergiepublishing.com
( 1 hlas )
< Předchozí | Další > |
---|