Jak spletité a nesmírně těžké mohou být životní křižovatky? O strachu ve chvíli, kdy nás dožene nepřízeň osudu, ohrožení života a úzkost z každého dalšího dne. Autor je spisovatel, malíř a léčitel a především velmi moudrý muž, který má dar vyprávět. Kniha Život naživo je více než tři sta stran, ve kterých budete dojati, poučeni, budete plakat nad svým vlastním životem, abyste v následující chvíli dostali facku „tak vstaň, nefňukej a žij. Nepřekážej svému životu!“ a aby vám autor polopaticky vysvětlil, jakým způsobem žít. Opravdu žít, nikoliv jen přežívat.
Pochopíte, že život je vzácný dar
Jen s ním neumíme zacházet. Nikdo nás to nenaučil.
„Život nás mnohdy dokáže překvapovat v těch nejsložitějších chvílích, kdy nás postaví náhle do situace vyžadující jasné rozhodnutí o dalším pokračování cesty. Zvolený směr vás potom buď trvale s někým rozdělí, nebo naopak spojí a upevní se tak váš vztah.“ Tak to je jedna z vět, které vám z této knihy jistě zůstanou v hlavě navždy. A takových silných okamžiků je v této knize více než tři sta stran. Autor naprosto bravurním způsobem rozvinul myšlenky, hluboké, duchovní, a přitom zůstal nohama na zemi.
Jsem realista, ale v této knize jsem nenašla jediné místo, kde bych snad s autorem nesouhlasila. Ano, všechno má svůj smysl, čísla, čakry, složení našeho těla, naší duše, je třeba to respektovat, ale na druhé straně na tom nestavět růžově načechrané jedině platné pravdy, jak se to někdy prezentuje. Nesouhlasí s nějakou všeobjímající láskou k sobě samým a teprve potom, že máme nárok na lásku od někoho jiného, naopak vše staví do naprosto lidského světla a respektuje zákony pozemského bytí. Naše potřeby, emoční i fyzické. Nelze je potlačovat.
Vladimír Kafka by byl jistě skvělý šaman, duchovní společenství lidí, ten, ke kterému jdete pro radu, když už nevíte, kudy dál. Otevírá v této knize především témata, která jsou hluboce spjata se smrtí, nemocí, ba se dotýká i případů, kdy svým vlastním životem a přístupem k němu můžete někomu smrt způsobit. Ovlivnit negativně jeho život. Píše tu o jednoduchosti života, o tom, jak vyslechnout volání života a to pro mne byla zásadní část v knize, kterou si ponesu v nitru – navždy.
„Úctu k životu je možné projevovat i tím, že život bez ustání používám a snažím se mu nepřekážet, i když je to někdy velmi náročné a vyžaduje to plně vědomý úmysl. Pravidelně se snažím rozpoznat svoji pravomoc, a tak trávím se svými klienty mnoho hodin debatami o tématu svobodného rozhodnutí, i o tom, co si představit pod pojmem služby. Nejčastěji pracuji s onkologicky nemocnými lidmi, většinou v již rozvinutém stadiu nemoci. Přesto se velká část z nich často podivuje, když po nich vyžaduji změny v přístupu k životu, požaduji duševní spolupráci a plné nasazení celé osobnosti během léčby. Přestože si většina z nich přeje uzdravit se, dost často při mých důsledných požadavcích na provedení trvalých a hlubokých změn v jejich životech smlouvají, obhajují se, vysvětlují, proč to není možné, nebo stále něco odkládají. Vůbec nepoužívají tu největší sílu, kterou máme všichni k dispozici, totiž úmysl opravdově se použít se vším, co k tomuto pojmu podle nás náleží. Neustále opakovaná slova možná, snad, počkejte, asi, já vím, ale, uvidíme, to stačí, když já… a další jim podobné výrazy ukazují nemilosrdně na nedostatek lásky k sobě a na líně odevzdaný postoj, který k navracení zdraví rozhodně nepřispívá.“
Ukázka, v níž je řečeno vše. Když povolíme ve své snaze žít, ztratíme život. Když přestaneme objímat život a chtít si z něj brát to své, nic nám nikdo nedá. Jak jsem již napsala, autorův talent vyprávět je neuvěřitelný a chcete-li si tuto knihu vychutnat, dejte si na ni víc času. Neodtrhnete se od ní. Je tak silná, tak strhující, tak opravdová a moudrá.
O autorovi:
Vladimír Kafka se narodil v roce 1963 v Praze, kde dnes bydlí a pracuje. Absolvoval Akademii výtvarných umění v intermediálním ateliéru prof. Milana Knížáka a svoje díla vystavoval v řadě předních galerií u nás i za hranicemi. V 80. letech minulého století byl spoluzakladatelem legendárních výtvarných Konfrontací na Svárově a výrazně se podílel na tvorbě české umělecké scény devadesátých let.
Od roku 1994 se aktivně věnuje především lidem s onkologickými chorobami a dalšími závažnými zdravotními problémy. Pořádá přednášky a semináře po celé republice, které jsou převážně zaměřeny na vnitřní podstatu člověka a důsledky jeho rozhodnutí. Jeho názory jsou publikovány v tisku, rozhlase a televizi. Spolupodílel se na vzniku knihy Rok 2012 – šance pro každého, která vzbudila velkou pozornost. Její úspěch se stal impulsem k sepsání díla Minulost je mrtvá, život začal právě teď. Knihu Život naživo napsal na základě svých dlouholetých zkušeností s onkologicky nemocnými pacienty a jejich životními osudy. Popisuje v ní, jak lze prožít smrt zaživa, utkat se sám se sebou a posunout svoje vědomí na vyšší stupeň. Přibližuje autentické příběhy lidí, u kterých byl osobně aktivně přítomen. V jeho podání se tak mohou stát inspirací pro ty, kteří se ocitli v podobně náročné životní situaci.
Název: Život naživo
Autor: Vladimír Kafka
Žánr: motivační, zdraví
Nakladatelství: Eminent
Rok vydání: 2015
Počet stran: 314
Hodnocení: 100 % Zdroj foto: Eminent
Odkaz na web: www.eminent.cz
< Předchozí | Další > |
---|