Nakladatelství Grada vydalo nedávno další knihu ekonoma Dominika Stroukala, tentokrát zaměřenou na Ekonomické bubliny.
Nejsem zrovna příznivce ekonomie, i když mám za sebou úspěšně absolvovaných několik odborných předmětů. To však neznamená, že mě míjí knihy s podobnou tématikou – občas se do nějaké pustím a tato nebyla výjimkou.
Ekonomické bubliny mají velmi přehlednou strukturu – je dělená na kapitoly i podkapitoly a text je plný podnadpisů. To napomáhá lepšímu čtení a člověk má také přehled o tom, co ho v jaké části čeká. Kniha má celý název Ekonomické bubliny Kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše. S tím pak koresponduje fakt, že je plná různých poučení vycházejících z jednotlivých případů (bublin).
Jednotlivé kapitoly popisují například Tulipánovou horečku ze 17. století, Mississippi bubble, Jihomořskou bublinu, paniku z roku 1797, Velkou krizi z 19. století, Velkou hospodářskou krizi, internetovou horečku a nedávnou finanční krizi z let 2007 až 2008. Závěr patří Všebublině a obsahuje 10 zajímavých a názorných poučení. Právě jejich čtení mě bavilo nejvíc a jednotlivé historické milníky jsem v rychlosti proletěla.
Velký dojem na mě udělala například hned úvodní kapitola zaměřená mimo jiné na to, kolik málo toho stále víme a také se točí kolem vzniku peněz. Kolem toho existuje spousta odborných pouček o multiplikátorech a roli centrálních bank a podobně, ale také domněnek a konspiračních teorií. Realita je však jiná – peníze vnikají pomocí úvěrování: „Ve skutečnosti dnes peníze vznikají pomocí nových úvěrů. Kdykoliv jdete do banky a vezmete si hypotéku či jiný úvěr, banka vám nedá cizí peníze. Místo toho jednoduše otevře ve svém systému váš účet a naťuká do něj novou sumu. Chcete půjčit milion? Potom tam naťuká plus milion. A tím celý příběh končí.“ (str. 13)
Ekonomické bubliny jsou velmi zajímavých populárně naučným počinem, ze kterého je znát, že jej napsal odborník, který je zvyklý přednášet a předávat své znalosti. Jsou totiž čtivé a každý by si je měl přečíst a zamyslet se nad bublinami.
Dominik Stroukal má doktorát z ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze. Vedle studia ekonomie absolvoval Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Tři roky byl předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, dva roky místopředsedou pro publikace. Přednáší na PPE programu VŠ CEVRO Institut, ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a na gymnáziu PORG. Profesně se věnuje ekonomii médií, teorii ekonomických systémů a jako ředitel společnosti Bitcoin consulting také kryptoměnám. Je autorem první české knihy o kryptoměnách „Bitcoin: Peníze budoucnosti“ a řady odborných i populárních článků.
Ekonomické bubliny
Kdo je nafukuje, proč praskají a jak v další krizi neztratit vše
Autor: Dominik Stroukal
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2019
Počet stran: 237
Hodnocení: 80 %
https://www.grada.cz/ekonomicke-bubliny-10522/
( 1 hlas )
< Předchozí | Další > |
---|