O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře

O hvězdném přátelství, které nemohlo dopadnout dobře

Tisk

vsechny hvezdy na nebi perexBex, Jenni a Ellory jsou nejlepší kamarádky, které nespojuje nic, kromě náklonnosti a obdivu k Ret, čtvrté člence jejich téměř nerozlučné skupiny. Ret je jako slunce a ostatní dívky jsou jako planety, které kolem něj obíhají. Úlohy v jejich soukromé sluneční soustavě jsou pevně dané a neměnné – až do jednoho setkání na párty, které všechno změní.

 


O rok později musí osamělá Ellory sama čelit nejen čtvrtému ročníku, ale i minulosti. Kromě samoty snáší také posměšky svých spolužáků a ztrátu inspirace. Maturita se naštěstí rychle blíží – a s ní i šance na nový život. Zvládne Ellory tohle všechno a vyrovná se s tím, co se stalo? A co vlastně vedlo k tomu, že se Ellořin téměř dokonalý život obrátil vzhůru nohama?

Středoškolské drama s prvky thrilleru

Knihu Všechny hvězdy na nebi napsala americká spisovatelka Kit Frick. Ta se kromě psaní věnuje i malování, editování a je taky spolupracovnicí v neziskové organizaci. Tahle kniha je její prvotinou a vypráví o obyčejném středoškolském životě, který se náhle změnil v děsivé drama. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách – ve třetím ročníku a v maturitním ročníku – a kapitoly z obou období se střídají.

Co se vlastně stalo?

Klíčová událost, která tak moc změnila Ellořin život, zůstává tajemstvím téměř do konce. Ano, jsou nějaké náznaky, ze kterých je možné domýšlet si, co se asi tak mohlo stát, ale není to nic konkrétního. Proto kreativně zpracované vysvětlení i samotný závěr překvapí.

Toxické vztahy, tajemství a lži

Vztahy v tomhle příběhu se dají dokonale popsat slovem toxické. Excentrická a sebevědomá Ret svými kamarádkami manipuluje a často je využívá pro své vlastní pobavení. Ony to snášejí, protože je to pro ně jen malá cena za to, že mohou být ve společnosti někoho tak úžasného. I vztah Ellory s jejím přítelem je plný lží a tajemství, o kterých je možná lepší nemluvit. Je to zkrátka skvělá ukázka toho, jak by mezilidské vztahy rozhodně vypadat neměly.

Kniha, která zaujme hlavně mladší čtenáře

Kniha je občas zdlouhavá a některé její pasáže nudí, ale prožívání hlavní hrdinky a její snaha smířit se s minulostí jsou zpracované poutavě a uvěřitelně. To, společně s již zmíněným šokujícím koncem, zaručuje, že kniha stojí za přečtení. Doporučila bych ji však hlavně mladším čtenářům, kterým jsou středoškolské radosti a starosti blízké.

vsechny hvezdy na nebi

Všechny hvězdy na nebi/ See All the Stars
Autorka: Kit Frick
Překlad: Zuzana Vrbová
Žánr: young adult
Nakladatelství: King Cool
Rok vydání: 2020
Počet stran: 296

Hodnocení: 75%

www.knihydobrovsky.cz/vsechny-hvezdy-na-nebi-205997488


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

1st Choice: „..Nikdy jsme moc nedělali kompromisy!“

200rozO rockové partičce z Prahy už tu byla řeč několikrát. Mají za sebou dvě alba, slušnou řádku odehraných let i koncertů. A taky početnou základnu fanoušků, kteří se už nemůžou dočkat nedělní párty 8. září ve Stromovce. Jmenuje se Sunday Music Jam a právě 1st ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Antistresové omalovánky pro dospělé - Praha

praha200To jsem si zase jednou vzala úkol… Zachtělo se mi seznámit se s antistresovými omalovánkami, když je to teď takový hit. Jejich úkolem je uvolnění těla, duše i mysli. Současná doba je rychlá, život běží závratnou rychlostí, stále někam spěcháme, žijeme v...


Literatura

O medvědovi, kterému nikdo nevěřil, že medvědem je!

altByl jednou, přesně řečeno v úterý, jeden medvěd a ten stál na kraji vysokého lesa a díval se na nebe. Ve velké výšce uviděl hejno divokých hus, které táhly k jihu.

 

...

Divadlo

Skromný muž s velkým srdcem a obrovskou pokorou!

velen 200Už jako malá holka jsem registrovala herce s dobráckýma očima a širokým úsměvem, ale nikdy jsem si k němu neuměla přiřadit jméno, někdy se mi to tak stává i dnes. To ovšem vůbec neznamená, že to v mých očích snižuje jeho herecké kvality. Byl celkem...

Film

Festival francouzského filmu: Bretaň, větry a Woody Allen

proti vetru francouzsky filmZa neutuchajícího rachotu svatých motorů jsme se s Festivalem francouzského filmu rozjeli z Paříže do větrné Bretaně. Režisér snímku Proti větru Jalil Lespert se nás pokusil ovanout tí...