Kdopak se baví - všechno je propojené

Kdopak se baví - všechno je propojené

Tisk

Kdo se baviAčkoliv se hlavní postavy vůbec neznají, jsou z jiných krajů a společenských vrstev, přesto se jejich životy až osudově protnou. Jejich příběhy jsou jeden absurdnější než druhý - nejdříve se s nimi seznamujeme v jednotlivých, napohled spolu nesouvisejících, kapitolách, abychom na konci sledovali jak se vše překvapivě propojí.

 

Jednou z postav je mladá žena Siao-li. Nemá to v životě jednoduché – nejdříve jí umře otec a její matka od nich uteče poté, co ji přistihne s jiným mužem. A tak na ni zbydou povinnosti o domácnost, a ne zrovna bystrého bratra. Potom co od něj uteče první žena, chystá se mu koupit druhou. Nemá příslušnou hotovost, a tak si musí půjčit od místního lichváře, a když už se po svatbě zdá, že bude klid, tak bratrova nová žena vezme peníze a pláchne s nimi. A tak se Siao-li, jako vždy, chopí věci a vydá se ženu hledat. Brzy zjistí, že jim dotyčná od začátku lhala a uvedla falešné jméno i místo odkud pochází. I tak jí nezbývá vydat se na cestu jen s minimem informací a peněz.

Další postavou, se kterou se seznámíme, je Li-An pang, komunistický funkcionář, který to dotáhne až na zástupce guvernéra a pomalu si brousí zuby i na místo guvernéra. Ani on ovšem nemá vše jednoduché a jeho plány mu kříží marnotratný synek a poněkud rozmarná manželka.
Jang Kchaj-tchuo je okresní ředitel Pozemních staveb, státního úřadu výstavby silnic a mostů, který na vlastní kůži zkusí jaké to je, když se někdo stane nechtěným „miláčkem“ médií. Poté, co se bizarním způsobem zřítí most, za jehož stavbu je zodpovědný, způsobí jeho foto z místa činu úplné pozdvižení a on se stane proti své vůli mediální senzací.

Kdopak se baví není kniha prvoplánově komická – jistou komiku v ní vyvolává bizarnost situací, do kterých se hlavní hrdinové dostávají. Zároveň je v nich i ukázán nejen všední život dnešní Číny, ale i vysoká politika, úplatky a zkorumpovanost. A hlavně všudypřítomný vliv komunistické strany.

O autorovi:

Čínský autor se narodil roku 1958 v provincii Chen-nan a už v patnácti letech vstoupil do armády, kde ve vojenské službě strávil následujících pět let. Sloužil v Oblasti Pouště Gobi, kde krátce působil i jako středoškolský učitel. V roce 1978 složil úspěšně přijímací zkoušky a vystudoval čínský jazyk a literaturu na prestižní Pekingské univerzitě. Po absolutoriu v roce 1982 začal pracovat jako novinář v Rolnickém deníku a už od poloviny 80 - tých let, se začal věnovat spisovatelské a scénáristické kariéře. Do povědomí čtenářů se zapsal hned svým prvním románem Krámek v pagodě (1987), následovaly romány Kuřecí peří všude kolem (1992), Mobil (2002), Jmenuji se Lou Jüe-´tin (2007; v českém překladu Kuchař, chmaták a realitní magnát 2017), Vlídné slovo nad zlato (2008), Manžela jsem nezabila (2012; české vydání 2016) a jeho zatím poslední román Kdopak se baví (2017; český překlad 2019). Liou Čen-jün patří v současné době v kontroverzním seznamu mezi nejbohatší čínské spisovatele, je břitký a výmluvný, přesto mu to u čínského režimu prochází. Obdivuje klasická díla, naopak nesnáší literaturu bez fantazie – zejména některé populární romány s tématikou bojových umění kung –fu. Mezi jeho blízké přátele patří nositel Nobelovy ceny Mo Jen.

Ukázka z knihy:

Když táta umřel a máma zmizela, zůstal Sao-li už jen bratr. Byl starší, podle všech měřítek by se on měl postarat o mladší sestřičku, ale Niou Saio-š byl od malička nekňuba. Nekňubou nebyl vlastní vinou, když se táta s mámou hádají od tvého narození den co den, hádají se, když se učíš chodit, takovým rodičům mohou vyrůst jen dva druhy lidí, což Siao-li pochopila, jen co začala rozum brát: buď nebojsa, který má pro strach uděláno, jako je Siao-li, protože je na konflikty zvyklý a nic si z nich nedělá, nebo třasořitka, který se bojí všeho, jako Siao-š, protože to považuje za normální, že se po něm ostatní vozí. V šestadvaceti Siao-š oženil, jeho žena byla hodná a tichá, nikdy se nehádala, ale Siao-š z toho byl tak vedle, že nevěděl jak se k ní chovat, takže nakonec začal hádky vyvolávat sám. Později si oba našli práci ve městě, ale jednoho dne ženě došla trpělivost, tentokrát se s ním doopravdy pohádala sama a utekla od něj s jiným, i dcerku mu nechala. Siao-šmu bez manželky spadl hřebínek, sbalil věci, sebral dcerku a vrátil se do rodné vsi. I krach bratrova manželství zazlívala Siao-li ne bratrovi, ale mrtvému tátovi a „mrtvé“ mámě. S bratrem cimprlich a maličkou neteří Hrdličkou padly všechny starosti na její hlavu.Stala se s z ní druhá máma.

Kdo se bavi

Název: Kdopak se baví
Autor: Liou Čen-jün
Překlad: Zuzana Li
Žánr: beletrie
Vydáno: 2019
Stran: 286
Vydalo nakladatelství: Euromedia Group, a.s.
Hodnocení: 95 %

 

https://www.knizniklub.cz/knihy/398939-kdopak-se-bavi.html


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Autorské knížky jsou mým snem,“ říká Klára Mayerová

klara mayerovaKlára Mayerová má na trhu další knihu – opět jako výtvarnice. V září vyšel druhý svazek detektivní série Matylda na stopě – Vražedný advent. Předtím jsme si její jméno mohli přečíst ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Další napínavé setkání s Joonou Linnou

lazarLars Kepler se znovu po roce vrací s novým případem Joony Linny. Ten by se měl za pár dní vrátit na své původní pracoviště. Jak asi tušíte, cesta nebude jen tak bez problémů. Kniha vyšla ve stejný den ve Švédsku, Norsku a v Česku.


Literatura

Zábava nejen na prázdninové cesty

kouzelne cteni 200O edici Kouzelné čtení společnosti Albi jsme vás na Kultuře21.cz už informovali a nyní bychom vám rádi představili dvě knihy a hru, které zabaví vaše ratolesti nejen na cestách. Konkrétně se jedná o mluvící knihy Česká republika a Svět zvířat a interaktivní Hru ...

Divadlo

Bezruči uvedou hit amerických divadelních scén Venuše v kožichu

venuse200Hit amerických divadelních scén Venuše v kožichu bude v ostravském Divadle Petra Bezruče první premiérou roku 2022. Intimní hru o setkání debutujícího autora a režiséra s energickou herečkou uvedeme v režii Jiřího Pokorného. Autorem netradičního rozvržen...

Film

V hlavě je o zábavu postaráno

hlava200Film V hlavě (2015) je pro děti a dospívající, ale přitom tak dobře udělaný, že z něho nespustí oči snad nikdo, koho tohle téma zajímá. Dá se říct, že kdo se na film nepodívá nebo se nedodívá do konce, přijde o hodně.

...