Nakladatelství Kazda vydalo další knihu z edice Živá příroda. Tentokrát není jejím autorem německý lesník Peter Wohlleben, ale biolog Jan Haft.
Louka s podtitulem Vábení do tajuplného světa je velice aktuálním titulem, který chce na jednu stranu ukázat, jak to na loukách chodí, co na nich roste i žije a na druhou je voláním o pomoc. Nebo spíše ukázkou, co vše loukám škodí a co můžeme udělat pro to, abychom je zachovali.
Kniha začíná prologem, kde autor líčí jedno květnové ráno, následuje osm kapitol, vše končí podzimním epilogem, poděkováním a tipy na další vybranou literaturu. Součástí je také několik stran s barevnými fotografiemi na křídovém papíře. Především makra hmyzu a další zvěřeny jsou ohromující a opravdu nádherné.
Jednotlivé kapitoly nesou názvy Moje posvátná louka, Mizející barvy, Vznik kvetoucích luk, Bavorští sloni, Hadi a orchideje, Němé krajiny, Žlutý zázrak a Zachraňte louky! Mně nejvíce zaujala ta úvodní, kde autor popisuje jeho dětství, ve kterém se zrodila jeho vášeň pro faunu a floru. Rodiče to s ním neměli jednoduché – každý výlet nebo dovolenou převedl na objevování přírody, spoustu „vzorků“ si nosil domů a nejednou mu tak například doma utekli cvrčci.
„Časem se rodiče s mou vášní smířili a nakonec ji začali podporovat – a využívat, když šlo o školu. Nejeden apel v souvislosti s mými chronicky špatnými školními výsledky končil slovy: „…tak dostaneš nové terárium.“ Podobně i moje odmlouvání často začínalo: „Když dostanu nové terárium, tak…“ (str. 18)
Velmi zajímavé čtení bylo také o orchidejových lukách, které paradoxně poškozuje hnojení. Žijí totiž v symbióze s houbou, která prorůstá do jejich kořenů a probíhá mezi nimi látková výměna. Když se na louku dostanou sloučeniny dusíku z hnojiv, houba odumře a tím následně skomírá i orchidej. Je pak velmi smutné, když toto přírodní fungování lidé ničí. Fascinující mi přišly také řádky o tom, kolik velkých šelem se nacházelo na území Evropy.
Kniha Louka nabízí opravdu zajímavé čtení určené pro všechny milovníky těchto porostů i přírody obecně. Jedná se však o něco náročnější čtení – text je sice členěn do kapitol, ale slušelo by mu i rozdělení do podkapitol nebo alespoň nějako podnadpisy. Autor se mnohdy nechává svým líčením a popisy unést a je složitější jej sledovat a udržet si pozornost. Ale jeho nadšení a přístup zase vše vyvažuje.
Jan Haft (*1967) - biolog a autor řady oceňovaných dokumentárních filmů o přírodě (mj. Tajemné kouzlo bažin, Království lesa). S manželkou a třemi dětmi žije na statku v údolí Isental nedaleko Mnichova. Jednu ze svých oblíbených luk má přímo v sousedství. Lučním biotopům se věnuje i jeho nejnovější film: Louka – Ráj na dosah (2019).
Louka
Vábení do tajuplného světa
Autor: Jan Haft
Překlad: Marie Voslářová
Žánr: populárně naučná, edice Živá příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 239
Hodnocení: 77 %
https://www.knihykazda.cz/louka/
O knihu můžete soutěžit zde: http://www.kultura21.cz/souteze/20020-louka-soutez
< Předchozí | Další > |
---|