Šumavský samotář píše o svém životě a vztahu k přírodě v knížce A klika byla vysoko

Šumavský samotář píše o svém životě a vztahu k přírodě v knížce A klika byla vysoko

Tisk

klikaZnáte knihu Raději zešílet v divočině? Právě jeden ze šumavských samotářů Roman Szpuk publikoval v roce 2018 svou autobiografickou prózu s poetickým názvem A klika byla vysoko. Knihu vydalo nakladatelství 65. pole.



Už samotný název knihy je fascinující a hodně vypovídající. Líbí se mi. Stejně jako styl psaní šumavského samotáře, básníka, tuláka a milovníka přírody Romana Szpuka. Používá poetická vyprávění, spoustu obrazů, vlastních myšlenek, poezie i filozofických úvah. Kniha připomíná deníkové záznamy, zachycuje momentky v jeho vlastním nitru i okolním světě, který často bývá neutěšený, nelítostný, pochmurný, depresivní nebo chaotický. Kniha je o životě a smrti, víře, pokoře a smíření. Popisuje smutné návštěvy své staré nemocné mámy i krásu šumavské přírody a každičký detail nádhery, nad kterou se jakoby zastavil čas a my jen můžeme alespoň chvíli setrvat v tomto jedinečném okamžiku. Nechybí ani pohnuté příběhy jiných lidí, láska, sex a přírodní drogy.

Roman Szpuk zachycuje své vzpomínky, dojmy, představy i sny, zaměřuje se na detaily okolního světa, které dokáže popsat velmi otevřeně. Z knížky je cítit neskutečná láska k přírodě, svoboda i melancholie, vnitřní rozervanost a touha po jednotě a klidu. Text doplňují krátké básně haiku a autorovy fotografie pořízené vlastnoručně vyrobenou camerou obscurou. Formát knížky je menší, zato počet stránek je na takto malý formát velmi obsáhlý. Ačkoli někomu by to možná mohlo připadat nepraktické, mně se knížka líbí už svým vzhledem a tak, jak je. Má své kouzlo.

Z obsahu jsem nadšená. Vnitřní svět i styl psaní Romana Szpuka jsou mi velmi blízké a vzbuzují ve mně silné emoce. Kniha je pro mě cenným pokladem, ke kterému se budu vždy ráda vracet.

klika1

O autorovi:

Roman Szpuk (*1960) pracoval jako lesní dělník, noční hlídač kravínů nebo strážce CHKO Šumava. V současnosti působí na meteorologické stanici Churáňov jako pozorovatel počasí. V roce 1983 založil nonkonformní sdružení básníků, prozaiků a písničkářů Skupina XXVI. Od 80. let publikuje své básně, vydal více než desítku sbírek - například Silentio pro smíšený sbor (2009), Kámen v botě (2011) a dále píše také prózu - Chraplavé chorály (2013, nominace na cenu Josefa Škvoreckého) a Zavaž si tkaničky (2016). Do širšího povědomí se dostal také jako jeden za šumavských samotářů v knize Aleše Palána Raději zešílet v divočině (2018).

Ukázky z knihy:

“Trpělivost, trpělivost nám chybí, proto chceme umírat,” říkám Babu. “Je možné, že to podstatné jen musí dozrát, nic víc, mnoho věcí započneme, ale nemáme šanci je dokončit, musí nám pomoci mravenci, rákosí, , orlové, věže.”
“Odhalujeme věci, které by nám měly zůstat skryté,” odpovídá mi Babu.

Ještě chvíli užívám ticha. Stojím uprostřed chrámové lodi. Žena s postiženým dítětem si sedá, snaží se malému odepřít hlavu, ale ta bezvládně padá. Z koutku úst dítěte stékají na tvářičku sliny. Matka mu je utírá, opět políbí tvářičku, čelo. Dítě hledí neúčastně k chrámové klenbě. Očka bloudí, nedokážou zaostřit, jeho bludný pohled se snaží zavěsit někam tam, kde tuší tvář své maminky. A znovu sjíždí ke straně. Tělíčko těžce dýchá, ústa zůstávají bezmocně dokořán. Ale zní hudba a možná ušima vchází do duše dítěte poselství , o kterém nic nevím.

Název: Klika byla vysoko
Autor: Roman Szpuk
Žánr: autobiografická próza
Vydáno: 2018
Stran: 546
Vydalo nakladatelství: 65. pole
Hodnocení: 100 %

klika

http://www.65pole.cz/


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s organizátorem Chillibraní

chillibrani logoO akci Chillibraní jsme už na našem webu informovali a nyní přinášíme rozhovor s pořadatelem této akce Petrem Klemešem. Ten nám prozradil, co vše tam návštěvníky čeká, ale také kolik by toho sám zvládl? Jaké je jeho oblíbené chilli?...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Krycí jméno TESSERACT – z lovce „cílů“ „cílem“ lovců

kryci jmeno tesseract lovec tom woodJe nájemný zabiják a je dobrý. Moc dobrý. Možná nejlepší na světě. Téměř nikdo netuší, jak doopravdy vypadá, jak se jmenuje a kde žije. Asi proto ho nepřítel tak podcenil. On vystupuje pod mnoh...


Divadlo

Co se škádlívá, to se rádo mívá
ImageV neděli 12.února 2012 uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku Jak si spolu hráli. Na jedné louce se ocitli dva – Zajda a Felix. Ona veselá, hravá, trošičku potrhlá, ale v hloubi duše hodná bytůstka. On, na ...

Film

Tohtoročné Vianoce sú iné. ČT pripravila štyri nové rozprávky

ine vianoce perexTohtoročné Vianoce sú aj napriek tým ostatným  Vianociam iné. nechýba im len sneh, ale sú poznačené rôznymi  udalosťami. Pandémia Covid 19 nám znemožnila viaceré stretnutia,  návštevy blízkych, cesty do zahraničia. Obmedzili nás ...