Moudrost zvířat

Moudrost zvířat

Tisk

moudrost zvirat200V únoru vydalo nakladatelství XYZ publikaci Virginie Morellové Moudrost zvířat s podtitulem Jak zvířata myslí a co cítí. Pojďme se tedy podívat pod pokličku experimentů a nahlédnout do tajemné zvířecí říše!

 Kdo je autorkou?

Virginia Morellová (* 1949) je novinářka, přispěvovatelka magazínu National Geographic a akademického časopisu Science, autorka populárně-vědeckých publikací. Sama o sobě hovoří jako o dobrodružné duši, která miluje přírodu a zvířata.

Co v knize najdeme?

Kniha začíná několika stránkami Pochvalných ohlasů na knihu. To mi osobně moc nevoní, vždycky si říkám, že takové reklamní triky zrovna na mě neplatí, ale budiž. Následuje věnování, citát a konečně Obsah knihy. Klasicky zde najdeme Úvod, jednotlivé kapitoly (Mravenci učitelé, Mezi námi rybami, Ptačí mozky, Papoušci v překladu, Vysmátí potkani, Sloní paměť, Vzdělaný delfín, Delfíni volnomyšlenkáři, šimpanzí mysl, O psech a vlcích), nechybí Epilog, Poděkování, Poznámky, další četba a vše uzavírá Jmenný rejstřík.

Co na to říkám?

Jelikož jsou zvířata nedílnou součástí mého života a vidím a vnímám v nich jak city, tak osobnost a mysl, byla jsem na tuto knihu velmi zvědavá. Nicméně po přečtení nevím, komu je primárně určena – laické veřejnosti se pravděpodobně nečte zrovna nejsnáze, pro odborníky je to zase moc populární. Autorka si vybrala zajímavá zvířata a popisuje experimenty různých lidí s nimi a také jejich vývoj.

Komu publikaci doporučit?

Těžká otázka, na kterou neexistuje jednoznačná odpověď. Pokud máte rádi přírodu a zvířata všeho druhu, pak knihou rozhodně nepohrdnete a dozvíte se spoustu zajímavých faktů, o kterých se vsadím, že jste neměli ani tušení! Ale neříkám, že vás čtení chytne a půjde lehce. Ono to ale stojí za námahu!

moudrost zvirat

Název: Moudrost zvířat - Jak zvířata myslí a co cítí
Autor: Virginia Morellová
Žánr: populárně naučná, příroda
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 376
Hodnocení: 65 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/52936997/moudrost-zvirat/


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Kristýna Trpková: „,Já se pořád víc než za spisovatele považuju za čtenářku, takže svoje knihy píšu hodně intuitivně.“

kristyna trpkova 200Kristýna Trpková žije v Holicích. Pracovala jako disponentka zákaznického servisu, nyní se věnuje péči o tři malé děti. Od sedmi let hraje na klavír, kromě toho ve volném čase ráda zpívá, jezdí na kolečkových bruslích nebo peče. P...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Jednu dceru ztratil. O druhou se rozhodl bojovat až do konce

Devcatko a nacista perexNěmecko, rok 1943. Hans je důstojníkem posádky SS v malém městečku Osnabrück. S válečnou politikou Říše nesouhlasí, ale protože žije spokojený život, který nezměnily ani boje, nechává si své názory pro sebe.

...

Literatura

Když země vydává svědectví dávných zločinů a dvířka minulosti nejdou pořádně otevřít

May perexSouostroví Vnějších Hebrid je kousek země, k němuž sedí nejlépe přívlastek drsná. A jakoby drsné podnebí formovalo charaktery obyvatel ostrovů, jakoby severní vichry přivály pohnuté osudy lidí. Přes to všechno ale souos...

Divadlo

Zlínské divadlo přináší další komedii od Francise Vebera

draha legrace 200Francis Veber je proslulý francouzský scenárista, producent, režisér, filmař a divadelník známý například díky filmu Drž hubu! nebo filmu a divadelní hře Blbec k večeři. Zřejmě právě díky jejímu úspěchu se v Městském divadle pustili do...

Film

Na druhém konci vesmíru a bez svého kladiva – Thor se vrací potřetí!

thor 200Thor je uvězněn na opačném konci vesmíru. Bez svého mocného kladiva je nucen pustit se do závodu s časem. Musí se vrátit včas do Asgardu, aby zastavil Ragnarok – zkázu svého domova, kterou se snaží rozpoutat nový mocný nepřítel, jeho nemilosrdná sestra Hela. Thor musí zabrá...