Druhá světová válka, žena a dítě, které dokázalo všechno změnit
Kultura21.cz

Druhá světová válka, žena a dítě, které dokázalo všechno změnit

musime-byt-statecne perexProsinec 1940. Ellen Parrová nikdy nechtěla děti. Když však během evakuace Southamptonu narazila na osamocené dítě spící v opuštěném autobusu, byla nucena své původní rozhodnutí přehodnotit. Malá Pamela, tvrdohlavá, vznětlivá a okouzlující, si okamžitě získala její srdce.


Protože Pamelina matka zahynula při bombardování a Pamelina otce se nepodařilo vypátrat, zůstává dívenka u Parrových. Mezi ní a Ellen se rychle vytvoří pevné pouto, a tak zažívají krásné časy navzdory tomu, že ve světě zuří válka. Po několika letech se však objeví muž, s nimž nikdo nepočítal, a odvede křičící a plačící Pamelu pryč. Dokáže se Ellen vyrovnat s nečekanou ztrátou a bolestí, kterou jí způsobila?

Válka není jen o armádách a o bitvách
Kniha Musíme být statečné od britské spisovatelky Frances Liardet slibuje dojemný válečný příběh, tento příslib však naplňuje jenom zčásti. Válečné události totiž netvoří většinu příběhu, jak by se z anotace mohlo zdát, jsou zde však vykreslené z netradičního úhlu pohledu. Válka totiž není jen o bojích, nýbrž i o životech obyčejných lidí.

Vypravěčkou je Ellen, žena, která žije v bombardované Británii. Ellen je velkou oporou místní komunity, takže když se dozví, že do vesnice přijeli lidé z bombardovaného města, neváhá a nabídne jim útočiště. Na starost si vezme i malou a osamělou Pamelu. Protože ví, jaké to je, když je člověk na světě úplně sám.

Od předválečných časů až po rok 2010
Příběh se odehrává v širokém časovém rozpětí. Kromě válečných sledujeme i léta předválečná a v nich dospívání hlavní hrdinky a také roky po válce. Ty jsou však shrnuté v několika dopisech, navíc popsané jen velmi povrchně, jako by v knize byly jen k vyplnění časové mezery mezi rozdělením Ellen a Pamely a jejich opětovným setkáním.

Protože právě jejich vztah je hlavním tématem knihy. Válka, Ellenina pohnutá minulost – to vše slouží jen jako kulisa pro tento vztah. Jako by kromě Pamely Ellen neměla ve svém životě už nic jiného, na čem by jí opravdu záleželo, a to ani dlouhé roky poté, co Pamela její domácnost opustila. Autorka se očividně snažila napsat dojemný příběh o mateřské lásce. Zda se jí to povedlo, však už musí každý čtenář posoudit sám.

musime-byt-statecne

Musíme být statečné
Autorka: Frances Liardet
Originální název: We Must Be Brave
Překlad: Pavel Musiol
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2020
Počet stran: 432

Hodnocení: 80%

www.ikar.cz 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Kultura pro mě znamená jít někam ven, za vyšší formou zábavy.“

langerova 200Pokračujeme s rozhovory s našimi redaktory, abychom vám přiblížili, kdo se skrývá za řádky těch všech recenzí a článků. Nyní o sobě více prozradila Jana Langerová, se kterou už jste možná komunikovali ohledně soutěží.

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Co se skrývá za intermediální poetikou příběhu?
ImageIntermedialita bývá vydávána za poněkud módní záležitost posledních let - jako cíl si vytyčuje zkoumání vzájemných vazeb mezi uměním a médii, ale také sledování téhož příběhu napříč uměním i médii. ...

Literatura

Klaudie na rozcestí: chce dítě a je jedno s kým

klaudie200Nakladatelství Motto ve společnosti s Albatros Media přináší čtenářkám, které mají rády příběhy o partnerských a rodinných vztazích, již třetí knihu Beáty Matyášové. I tentokrát začíná jméno hlavní ...

Divadlo

Divadelní hra GRAMOFON zve na premiéru i k introspekci nad současným děním do pražského Divadla MA

Gramofon 200Kam spěje dnešní lidstvo? Tuto základní otázku si pokládá hudebně-dramatický projekt pražského Divadla MA s názvem GRAMOFON, jenž se 1. a 3. března dočká světové premiéry na své domovské scéně v Žitné 41. Vícevrstevnatý příběh se odehrává na pozadí...

Film

S filmem Tenet došel Christopher Nolan na konec jedné cesty

tenet perexLoňský rok byl v kinech ze známých důvodů dost slabý a od března se v nich hrály prakticky jen filmy komornější, pro náročnější publikum a blockbustery úplně absentovaly. Snad jedinou výjimkou bylo srpnové nasazení akčního sci-fi Tenet režijního...