Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor

Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor

Tisk

eskalator perexDamián je obyčejný kluk. Nevyniká krásou, inteligencí, talentem, smyslem pro humor ani roztomilostí. To by možná ani nevadilo, kdyby nebyl jediným průměrným a nezajímavým dítětem ve skupince sedmi sourozenců.

 


Jako by to nebylo málo, nemá ani kamarády, ani holku… a navíc ho starší kluci šikanují. Damián si myslí, že jeho život za moc nestojí a že horší to už ani nemůže být. V tom se však mýlí. Jednoho dne ho totiž spolkne eskalátor a on se ocitne v tajemném Podúdolí. Tam potká Quida, kluka, který umí létat. Nový svět Damiána děsí, a tak by udělal cokoliv, co by mu pomohlo dostat se zpátky domů. I kdyby to mělo znamenat, že pomůže lidem v Podůdolí získat zpět jejich svobodu.

Druhá kniha talentované české autorky
Kniha …a pak ho spolknul eskalátor je druhotinou talentované české autorky Kláry Mayerové, která zaujala už svým předešlým příběhem nesoucím název Kdy má králík bobky?. Ve své novince se zaobírá motivem odlišnosti, tolerance, respektu a šikany. Protože je kniha určená primárně mladším čtenářům, jsou tato témata nenásilně zakomponována do dobrodružného příběhu o přátelství a záchraně pohádkové země.

Kreativní a poutavé vyprávění
Příběh se drží osvědčené dějové linie. Na první pohled obyčejný hrdina se dostává do kouzelné krajiny, ve které lidé trpí kvůli krutému vládci. Svět Podúdolí je však originální a do detailů promyšlený, takže si ho hned zamilujete. To platí i pro postavy, které v něm žijí. Autorka byla při vymýšlení jednotlivých schopností a reálií opravdu kreativní, a tak čtenář dostane poutavé vyprávění protkané jemným humorem. Prolog o černé a bílé květině na první pohled s Damiánovým příběhem nesouvisí. Jejich propojení je však zajímavé, smysluplné, a především dobře zpracované.

Hrdina, který pochybuje
Jednou z nejlepších částí knihy je kapitola, ve které Damián přemýšlí o tom, že vládcův zákeřný plán možná není tak špatný, jak vypadá. A nejen to – on se ním rozhodne inspirovat. Tu špatnou věc nakonec samozřejmě neudělá, přeci jen je to hlavní kladný hrdina, ale to, že pochybuje a na chvíli podlehne pokušení, ho dělá realističtějším a umožňuje čtenářům se s ním snadno ztotožnit. Protože i ti nejlepší z nás občas pochybují a mýlí se.

Kniha …a pak ho spolknul eskalátor má tedy všechno, co od poutavého příběhu očekáváte. Sympatického uvěřitelného hrdinu, dobrodružnou výpravu, přátelství i boj za svobodu. A k tomu poselství, které přiměje k zamyšlení a o kterém se dá s malými čtenáři diskutovat.

eskalator

…a pak ho spolknul eskalátor
Autorka: Klára Mayerová
Žánr: kniha pro děti a mládež
Vydáno: Altenberg, 2020
Počet stran: 267

Hodnocení: 90%

alten-berg.cz/pro-deti-a-mladez/45-a-pak-ho-spolknul-eskalator


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

JAK A PROČ PSÁT RODOVOU KRONIKU?

frantovapomykalova200Více o kurzech, které nemají v České republice obdoby, přestože genealogických spolků a společností je již desítky let plno, se dočtete v rozhovoru s lektorkou Zuzanou Pomykalovou, členkou České genealogické a heraldické společ...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Kapitán Exner podruhé: Denár v dívčí dlani

denar v divci dlani200V listopadu vydal Knižní klub druhý případ kapitána Exnera, tentokráte s názvem Denár v dívčí dlani. Podle detektivních příběhů Václava Erbena vznikl televizní seriál a díky němu jsme se dočkali opětovného vydání. Máte rados...


Literatura

Dřív, než půjdem spát & O Hafíkovi, statečném pejskovi

o hafikovi200Snad každé dítě potěší malý dárek v podobě knížky, díky které prožije mnoho zábavy a dozví se i něco nového. Začněme těmi nejmenšími a podívejme se na dvě nové dětské knihy - Dřív, než půjdem spát a O Hafíkovi, statečném pejskovi.

Divadlo

Tomáš Baťa ožil prostřednictvím Gustava Řezníčka

bata-tomas 200Městské divadlo Zlín nechalo ožít Tomáše Baťu, ševce, podnikatele, starostu, jednoduše velkou osobnost nejen českých dějin. Nesnažilo se o žádnou životopisnou hru ani nudný výklad, šli na to po svém a velmi dobře. Režisér Dodo Gombár a př...

Film

Film JFK o pozadí atentátu na prezidenta Kennedyho konečně vyšel v režisérské verzi

jfk perexNa přelomu osmdesátých a devadesátých let byl americký režisér Oliver Stone (Četa, Narozen 4. července, Vítězové a poražení) na absolutním vrcholu, každý jeho film byl událostí a navíc dokázal vyvolat bouřlivé emoce, protože se vždy věnoval kontrover...