Globální dějiny a postliberální společnost.

Globální dějiny a postliberální společnost.

Tisk

globalni dejiny perexKniha profesora Ivo T. Budila (*1965) by mohla být považována za jeho celoživotní dílo, kdyby ovšem nebyl zároveň autorem patnácti odborných knih, dvou historických románů a řady odborných studií a popularizujících statí. Odbornost, renesanční záběr a schopnost podat odborné znalosti běžnému čtenáři se autorovi podařilo skloubit v této publikaci.  

 

Jeho Globální dějiny ukazují lesk a bídu liberalismu na historických událostech od poloviny prvního tisíciletí do současnosti, od Číny přes Střední Asii po atlantickou globalizaci. Kniha vyšla v květnu 2022 v nakladatelství Triton a popisuje v širších historických, politických, kulturních a ekonomických souvislostech globální dějiny Eurasie.

Atlantická globalizace se zrodila v osmnáctém století mezi severozápadní Evropou a Severní Amerikou a byla podmíněna vznikem silného merkantilistického státu, vědeckého světonázoru a ideologie liberalismu. Na přelomu osmnáctého a devatenáctého století atlantická globalizace definitivně zastínila orientální globalizaci a vyústila do západní hegemonie a moderní globální civilizace. Současná stagnace Západu a opětovný vzestup asijských mocností souvisí dle autora s krizí euroamerického racionalismu, scientismu a liberalismu a může být překonána přehodnocením odkazu liberalismu a vytvořením nové ideologie postliberalismu.

Autor důkladně analyzuje, čím byly jednotlivé společnosti jedinečné, i důvody jejich úpadku. To vše skrytě i otevřeně s podtextem, jaký odkaz by si měla odnést naše budoucí západní postliberální společnost.

Autor ukazuje, že každou ideologii lze využít i zneužít.

"Emancipační agenda liberalismu se vymkla zpod kontroly a ničí právě ty hodnoty, které v minulosti umožnily Západu jeho impozantní vzestup."

"Liberalismus se v závěrečné vývojové fázi tím, že začal relativizovat samotné konstitutivní složky lidské existence, rozum, jazyk a evolučně vzniklou přirozenost člověka, stal nepřítelem těch hodnot, které v minulosti učinily Západ mocnou a svobodnou civilizací."

"Vláda liberalokracie dokáže být značně netolerantní. Nastoluje atmosféru nesvobody, represí a udavačství. Paralyzuje rozum a kritickou diskuzi, jež nahrazuje zvláštním druhem morální hysterie."

Kniha, kterou nestačí jednou přečíst.

Kniha má 812 stran a 2980 odkazů s citacemi světových filozofů, historiků, spisovatelů i ekonomů. Každá kapitola, dokonce každý odstavec, si zaslouží zamyšlení. Budilovo dílo patří k těm výjimečným knihám, které si půjčíte v knihovně, ale po jejich přečtení zjistíte, že tohle prostě musíte mít doma, abyste se mohli kdykoli k některé pasáži vrátit. Otázkou zůstává, zda si z těchto myšlenek vezmeme jako společnost ponaučení.

Citace jsou z knihy:
BUDIL, Ivo T. Globální dějiny a postliberální společnost: budoucnost západní civilizace. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2022. ISBN 978-80-7684-043-0.

Kniha byla vydána v rámci Vědecko-výzkumného záměru MUP Politologie, mediální a anglofonní studia financovaného z podpory MŠMT na rozvoj výzkumné organizace v roce 2022.

globalni dejiny

Název: Globální dějiny a postliberální společnost: budoucnost západní civilizace
Autor:
Ivo T. Budil
Žánr: non-fiction; historie, politika, liberalismus, globalizace, západní civilizace
Nakladatelství: Stanislav Juhaňák - Triton. Praha
Rok vydání: 2022
Počet stran: 812
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: Nakladatelství Stanislav Juhaňák - Triton. Praha
www.tridistri.cz/globalnidejinyapostliberalnispolecnost

( 3 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Bláznivá noc Michala Davida


David perexV Trenčíne to opäť žilo. Na zimnom štádióne Pavla Demitru sa konal tohtoročný druhý koncert na Slovensku Michala Davida. Po tom, čo 22. októbra vystúpil na pódium, dav začal šalieť, vlniť sa v tanečných rytmoch, spievať spolu s Michalom.

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Ti druzí: Mrazivé, děsivé, neodložitelné

Ti druzíMáte rádi napětí? Autorka bestsellerů Kříďák a Jáma C. J. Tudor má pro vás tentokrát pořádně mrazivou dávku děsu. Napínavý psychothriller s názvem Ti druzí vydalo nakladatelství Euromedia Group. 

...

Literatura

Denise Jarvie: Tajný jazyk světla

tajny jazyk svetla 200Máte sto chutí praštit s tím, co nyní děláte, jak žijete a zkusit to znovu A LÉPE? Pak tyto karty mohou být dobrým průvodcem. Autorka je zpracovala s vědomím, že s každou takovou změnou, která nás má vést více k tvořivosti a sm...

Divadlo

Na podzim do divadla: Cudnost ledovců

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Přijměte pozvání na jedinečný projekt Cudnost ledovců do Divadla Archa.

...

Film

Věrná, statečná, ryzí. Příběh o dívce, která se stala legendou

Mulan perexMulan (Yifei Liu) je divoká a nezkrotná dívka. Aby přinesla čest své rodině, měla by se vdát a být tichá a poslušná, ale tyto podmínky splnit nedokáže. Když císař (Jet Li) vydá nařízení, že každá rodina musí poslat jednoho muže, který vstoupí do a...