Čtyři tetičky a jedna vražda

Čtyři tetičky a jedna vražda

Tisk

ctyri teticky perexNenechte se zmýlit českým názvem prvotiny Jesse Q. Sutantové, rozhodně nečekejte detektivku, ve které roli amatérského detektiva sehrají čtyři tetičky. Právě naopak – hlavní hrdinka Meddelin nešťastnou náhodou zabije násilníka a její blízké příbuzné (matka a tři tety) jsou ochotny udělat cokoliv, aby Meddy pomohly zbavit se mrtvoly.

 

Není to vůbec snadné – nacházejí se totiž na ostrově, v luxusním přímořském resortu, který hostí víc než dva tisíce svatebních hostů. Kromě mrtvoly mají na krku miliardářskou svatbu, jejich první velkou zakázku ve svatebním byznysu. Tetičky svou hašteřivostí, všetečností, pověrčivostí a pořádnou kupou předsudků dokáží již tak prekérní situaci vyostřit do absurdna. Kudlou do zad Meddelině úporné snaze ukočírovat rodinný cirkus je zjevení se její velké lásky z vysoké. Sympatický, atraktivní a úspěšný Nathan je pro Meddy stále mužem číslo jedna. Meddy žongluje mnoha míčky – musí se vyhnout následkům svého činu, zařídit bezchybný průběh svatby a znovu okouzlit svého ex. A navrch si ujasnit, jak skloubit tradicí vyžadovanou oddanost rodině se svými sny o naplněném životě.

Žánrová všehochuť
Dílo nelze zařadit do některé ze žánrových škatulek, jde o mišmaš romantické komedie, mýdlové opery s prvky detektivky a rodinného dramatu. To vše okořeněné humornými komentáři asijské kultury a podrobným popisem svatebních zvyklostí.

Příběh pádí překotně vpřed, sotva se Meddy podaří na poslední chvíli vybruslit z jednoho průšvihu, milující tetičky se postarají o další malér způsobem tak absurdním, že čtenář ze spokojeného pochichtávání propukne v hlasitý smích. Tetičky jsou zábavné, Meddy natolik sympatická, že jí musíme držet všechny palce až do šťastného konce. O tom, že příběh skončí happy endem nikdo nepochybuje, stránky nás nutí otáčet zvědavost, jak k němu vyprávění dospěje.

Čtivé, zábavné, ale…
Kdo se nechá strhnout vírem bláznivých momentů a nebude při čtení příliš přemýšlet, užije si knížku víc. Humorné prvky se opakují, jen lehce přetřeny na jinou barvu, děj se posouvá díky událostem, které jsou víc než nepravděpodobné. Tetičky místy působí jako hrubě načrtnuté karikatury, občas jednají tak dětinsky, až to bolí. Nathan představuje prototyp perfektního hrdiny romantické komedie, ale vnímavějšího čtenáře nepřesvědčí. Nečekejte nic, co provází rozchody milenců. Bez vysvětlení se nechá opustit a při první příležitosti pokračuje přesně tam, kde před lety jeho vztah s Meddy skončil. Bez slova výčitky, bez bolesti srdce a hnutí mysli. Meddy svou poddajností a závislostí na rodině nezapadá do evropské představy moderní mladé ženy, ale díky snaze vyřešit svůj vnitřní konflikt, nalézt hranice ve vztahu k matce, je uvěřitelná a zajímavá. Na rozdíl od padouchů, kterých nám Sutantová dopřává poskrovnu a ke všemu šustí papírem.

Čtyři tetičky a jedna vražda je veselé a zábavné prázdninové čtení, ponor do selankovitého světa, kde se skoro všichni (včetně miliardářů a jejich poskoků) chovají mile a jednají nesobecky. Kritické myšlení si může odpočinout. Na konci knihy si možná oddychnete, že vaši nejbližší nejsou stejně vlezlí jako čínsko-indonéské tetičky. A třeba vás napadne, že tak soudržná a milující rodina není v dnešním vykloubeném světě vůbec k zahození.

ctyri teticky

Čtyři tetičky a jedna vražda
Autor: Jesse Q. Sutantová
Žánr: romantická komedie
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 70 %

www.jota.cz/ctyri-teticky-a-jedna-vrazda

( 0 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Fotograf Silvestr Szabó: „Když jdeš po buši a před tebou se vztyčí kobra… znám lepší druhy zábavy“

200rDo listopadových večerů se hodí tento obsáhlý rozhovor s fotografem Silvestrem Szabó, který se věnuje hlavně focení přírody. Jeho názory i příběhy jsou velmi osobité a věřím, že se i pobavíte.

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Žhavý led – další oddechovka od královny červené knihovny

zhavy led 200V říjnu vydalo nakladatelství Motto knihu žádané americké autorky Nory Robertsové Žhavý led. Pokud máte náladu na oddechové čtení s pořádnou dávkou romantiky, kde ale nechybí i akce, napětí a exotika, máme tu knihu přesně pro vás!


Literatura

Nudíte se? Místo pořízení mývala si zahrajte nějakou hru

hry-proti-nude 200Příhodně v době, kdy je spousta lidí doma, vyšla v nakladatelství Kazda kniha Hry proti nudě obsahující 101 her, se kterými bude všední den o něco veselejší.

 

...

Divadlo

Příběhy a postavy Bohumila Hrabala ožijí na scéně Divadla Kolowrat

Dum foto perexInscenaci Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet uvede na scéně Divadla Kolowrat v pondělí 21. května v 19 hodin pod produkční záštitou ArtWay, z. s. herecké kvarteto Milan Mikulčík, Simona Vrbická, Jiří Bartoň a Kateřina Březinová -...

Film

Ženy v běhu pobaví i dojmou

ženy v běhu 1

Komedie mají v našich končinách dlouhou tradici. Bohužel v poslední době vychází celá řada špatných zástupců tohoto žánru, které se nebojím nazvat až za trapné. Naštěstí se čas od času objeví i snímek, který má naději...