Čtyři tetičky a jedna vražda

Čtyři tetičky a jedna vražda

ctyri teticky perexNenechte se zmýlit českým názvem prvotiny Jesse Q. Sutantové, rozhodně nečekejte detektivku, ve které roli amatérského detektiva sehrají čtyři tetičky. Právě naopak – hlavní hrdinka Meddelin nešťastnou náhodou zabije násilníka a její blízké příbuzné (matka a tři tety) jsou ochotny udělat cokoliv, aby Meddy pomohly zbavit se mrtvoly.

 

Není to vůbec snadné – nacházejí se totiž na ostrově, v luxusním přímořském resortu, který hostí víc než dva tisíce svatebních hostů. Kromě mrtvoly mají na krku miliardářskou svatbu, jejich první velkou zakázku ve svatebním byznysu. Tetičky svou hašteřivostí, všetečností, pověrčivostí a pořádnou kupou předsudků dokáží již tak prekérní situaci vyostřit do absurdna. Kudlou do zad Meddelině úporné snaze ukočírovat rodinný cirkus je zjevení se její velké lásky z vysoké. Sympatický, atraktivní a úspěšný Nathan je pro Meddy stále mužem číslo jedna. Meddy žongluje mnoha míčky – musí se vyhnout následkům svého činu, zařídit bezchybný průběh svatby a znovu okouzlit svého ex. A navrch si ujasnit, jak skloubit tradicí vyžadovanou oddanost rodině se svými sny o naplněném životě.

Žánrová všehochuť
Dílo nelze zařadit do některé ze žánrových škatulek, jde o mišmaš romantické komedie, mýdlové opery s prvky detektivky a rodinného dramatu. To vše okořeněné humornými komentáři asijské kultury a podrobným popisem svatebních zvyklostí.

Příběh pádí překotně vpřed, sotva se Meddy podaří na poslední chvíli vybruslit z jednoho průšvihu, milující tetičky se postarají o další malér způsobem tak absurdním, že čtenář ze spokojeného pochichtávání propukne v hlasitý smích. Tetičky jsou zábavné, Meddy natolik sympatická, že jí musíme držet všechny palce až do šťastného konce. O tom, že příběh skončí happy endem nikdo nepochybuje, stránky nás nutí otáčet zvědavost, jak k němu vyprávění dospěje.

Čtivé, zábavné, ale…
Kdo se nechá strhnout vírem bláznivých momentů a nebude při čtení příliš přemýšlet, užije si knížku víc. Humorné prvky se opakují, jen lehce přetřeny na jinou barvu, děj se posouvá díky událostem, které jsou víc než nepravděpodobné. Tetičky místy působí jako hrubě načrtnuté karikatury, občas jednají tak dětinsky, až to bolí. Nathan představuje prototyp perfektního hrdiny romantické komedie, ale vnímavějšího čtenáře nepřesvědčí. Nečekejte nic, co provází rozchody milenců. Bez vysvětlení se nechá opustit a při první příležitosti pokračuje přesně tam, kde před lety jeho vztah s Meddy skončil. Bez slova výčitky, bez bolesti srdce a hnutí mysli. Meddy svou poddajností a závislostí na rodině nezapadá do evropské představy moderní mladé ženy, ale díky snaze vyřešit svůj vnitřní konflikt, nalézt hranice ve vztahu k matce, je uvěřitelná a zajímavá. Na rozdíl od padouchů, kterých nám Sutantová dopřává poskrovnu a ke všemu šustí papírem.

Čtyři tetičky a jedna vražda je veselé a zábavné prázdninové čtení, ponor do selankovitého světa, kde se skoro všichni (včetně miliardářů a jejich poskoků) chovají mile a jednají nesobecky. Kritické myšlení si může odpočinout. Na konci knihy si možná oddychnete, že vaši nejbližší nejsou stejně vlezlí jako čínsko-indonéské tetičky. A třeba vás napadne, že tak soudržná a milující rodina není v dnešním vykloubeném světě vůbec k zahození.

ctyri teticky

Čtyři tetičky a jedna vražda
Autor: Jesse Q. Sutantová
Žánr: romantická komedie
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 70 %

www.jota.cz/ctyri-teticky-a-jedna-vrazda

( 0 hlasů ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Zazpíváme na podporu léčby rakoviny, pomůžete?“ ptá se Hynek Tomm

Koncert200Hynka Tomma zná veřejnost jako romantického tenora s láskou k hudbě a zpěvu. Teď ale nosí v srdci bolest z odchodu milované maminky. Slávu utlumila ztráta, ale život musí jít dál. Hynek se rozhodl pomáhat lidem, kteří trpí nemocí, která mu sebrala ...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Zvláštně namíchaný koktejl Helen Fielding

bujna fantazie perexBujná (možná až přebujelá) fantazie – základní ingredience románu Helen Fielding. Olivia Joulesová, hlavní hrdinka a novinářka z Británie pohybující se na hraně své kariéry, ráda cestuje. Při je...


Literatura

Doreen Virtue: Karty, jež odhalí smysl života?

doreen virtue karty smyslu zivotaVánoční čas – to je nejen příjemné rozjímání, ale také bilancování. Pokud cítíte zoufalou prázdnotu, protože váš život není naplněný tak, jak byste si přáli, nevíte, kam se sami se sebou vrtnout, pak ještě před...

Divadlo

Rozprostřeno: recept na život

altV experimentálních prostorech NoD se během června třikrát představila divadelní reality show Rozprostřeno. Pět lidských osudů, pět večeří o tříchodových hláškách, s nejznámější českou podvečerní zábavou podoba čistě náhodná...

Film

Spolu s filmem vychází i kniha o Všech dobrých rodácích

200filmO co všechno se Národní filmový archiv, už nějakou dobu pod novým vedením, zasloužil? Hodlá zastavit letitý, mimořádně záslužný a svou informační šíří nenahraditelný časopis Filmový přehled, v posledním roce odsouzený živořit ve výhradně internetové podo...