Čtyři tetičky a jedna vražda

Čtyři tetičky a jedna vražda

Tisk

ctyri teticky perexNenechte se zmýlit českým názvem prvotiny Jesse Q. Sutantové, rozhodně nečekejte detektivku, ve které roli amatérského detektiva sehrají čtyři tetičky. Právě naopak – hlavní hrdinka Meddelin nešťastnou náhodou zabije násilníka a její blízké příbuzné (matka a tři tety) jsou ochotny udělat cokoliv, aby Meddy pomohly zbavit se mrtvoly.

 

Není to vůbec snadné – nacházejí se totiž na ostrově, v luxusním přímořském resortu, který hostí víc než dva tisíce svatebních hostů. Kromě mrtvoly mají na krku miliardářskou svatbu, jejich první velkou zakázku ve svatebním byznysu. Tetičky svou hašteřivostí, všetečností, pověrčivostí a pořádnou kupou předsudků dokáží již tak prekérní situaci vyostřit do absurdna. Kudlou do zad Meddelině úporné snaze ukočírovat rodinný cirkus je zjevení se její velké lásky z vysoké. Sympatický, atraktivní a úspěšný Nathan je pro Meddy stále mužem číslo jedna. Meddy žongluje mnoha míčky – musí se vyhnout následkům svého činu, zařídit bezchybný průběh svatby a znovu okouzlit svého ex. A navrch si ujasnit, jak skloubit tradicí vyžadovanou oddanost rodině se svými sny o naplněném životě.

Žánrová všehochuť
Dílo nelze zařadit do některé ze žánrových škatulek, jde o mišmaš romantické komedie, mýdlové opery s prvky detektivky a rodinného dramatu. To vše okořeněné humornými komentáři asijské kultury a podrobným popisem svatebních zvyklostí.

Příběh pádí překotně vpřed, sotva se Meddy podaří na poslední chvíli vybruslit z jednoho průšvihu, milující tetičky se postarají o další malér způsobem tak absurdním, že čtenář ze spokojeného pochichtávání propukne v hlasitý smích. Tetičky jsou zábavné, Meddy natolik sympatická, že jí musíme držet všechny palce až do šťastného konce. O tom, že příběh skončí happy endem nikdo nepochybuje, stránky nás nutí otáčet zvědavost, jak k němu vyprávění dospěje.

Čtivé, zábavné, ale…
Kdo se nechá strhnout vírem bláznivých momentů a nebude při čtení příliš přemýšlet, užije si knížku víc. Humorné prvky se opakují, jen lehce přetřeny na jinou barvu, děj se posouvá díky událostem, které jsou víc než nepravděpodobné. Tetičky místy působí jako hrubě načrtnuté karikatury, občas jednají tak dětinsky, až to bolí. Nathan představuje prototyp perfektního hrdiny romantické komedie, ale vnímavějšího čtenáře nepřesvědčí. Nečekejte nic, co provází rozchody milenců. Bez vysvětlení se nechá opustit a při první příležitosti pokračuje přesně tam, kde před lety jeho vztah s Meddy skončil. Bez slova výčitky, bez bolesti srdce a hnutí mysli. Meddy svou poddajností a závislostí na rodině nezapadá do evropské představy moderní mladé ženy, ale díky snaze vyřešit svůj vnitřní konflikt, nalézt hranice ve vztahu k matce, je uvěřitelná a zajímavá. Na rozdíl od padouchů, kterých nám Sutantová dopřává poskrovnu a ke všemu šustí papírem.

Čtyři tetičky a jedna vražda je veselé a zábavné prázdninové čtení, ponor do selankovitého světa, kde se skoro všichni (včetně miliardářů a jejich poskoků) chovají mile a jednají nesobecky. Kritické myšlení si může odpočinout. Na konci knihy si možná oddychnete, že vaši nejbližší nejsou stejně vlezlí jako čínsko-indonéské tetičky. A třeba vás napadne, že tak soudržná a milující rodina není v dnešním vykloubeném světě vůbec k zahození.

ctyri teticky

Čtyři tetičky a jedna vražda
Autor: Jesse Q. Sutantová
Žánr: romantická komedie
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 70 %

www.jota.cz/ctyri-teticky-a-jedna-vrazda

( 0 hlasů ) 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

5. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

5 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Tip na dárek k vysvědčení - Šifry pro děti

sifry perexV nakladatelství EDIKA vyšla kniha pro děti i pro ty, kteří rádi luští a přemýšlí – Šifry pro děti. Jejím autorem je Radek Pelánek, dlouholetý organizátor známých šifrovacích her pro dospělé.

 

...

Literatura

Detektivka jak má být: Kanibal z Nine Elms

kanibal z nine elms200V listopadu 2019 vyšla detektivní kniha Kanibal z Nine Elms od britského autora Roberta Bryndzy, která značí první případ Kate Marshallové. Nová napínavá knižní série je tady a čtenáři poctivých detektivek se silnými postavam...

Divadlo

Co se škádlívá, to se rádo mívá
ImageV neděli 12.února 2012 uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku Jak si spolu hráli. Na jedné louce se ocitli dva – Zajda a Felix. Ona veselá, hravá, trošičku potrhlá, ale v hloubi duše hodná bytůstka. On, na ...

Film

Spider-man: Homecoming

spider-man200Dlouho očekávaný v pořadí již šestý návrat Spider-mana na filmová plátna je po 3 letech konečně zde. V únoru roku 2015 uzavřely Marvel Studios a Sony smlouvu, týkající se postavy Spider-mana a jejího užití ve filmech v produkci Marvel, čímž se...