Když kvůli péči o bratra musíte podvádět a krást

Když kvůli péči o bratra musíte podvádět a krást

Tisk

Vzdycky prijde noc perexVe svém šestém románu Willy Vlautin vypráví příběh třicetileté Lynette, žijící se svou matkou a mentálně postiženým bratrem v Portlandu. Hrdinka pracuje do roztrhání těla, chce ušetřit dost peněz, aby rodina získala půjčku na koupi zpustlého domku, který mají desetiletí v nájmu. Když tento plán díky nezodpovědnosti matky selže, Lynette se během jedné noci pokusí získat chybějící peníze. Ve starém autě křižuje město, aby vymohla svoje pohledávky.

 


Oduševnělý thriller o bezduché gentrifikaci
Hlavní hrdinka zápasí se změnami, které vytlačují pracující třídu z města, chudé dělnické čtvrti se přeměňují na bydlení pro bohaté. Lynette se snaží získat vládu nad svým osudem, chce si zajistit klid a bezpečí, urvat pro sebe kousek amerického snu. Ocitá se v paradoxní situaci – aby se stala zodpovědným vlastníkem nemovitosti a mohla pečovat o bratra, musí podvádět a krást. Během divoké noci se setkává s lidmi, kteří žijí na hraně, někteří za hranou zákona. Vlautin přes vedlejší postavy kritizuje krutý společenský systém, jež na mnoho lidí úplně zapomíná a ve kterém jeden chybný krok může znamenat osobní bankrot, vězení nebo smrt.

Lynettino noční dobrodružství je napínavé a plné působivých zvratů, ale sílu jejího příběhu více vystihují běžné denní starosti. Dostanu půjčku, abych zaplatila zálohu? Udržím si obě zaměstnání, abych utáhla splátky? Nastartuje auto? Co se to děje s mým městem? „Připadá mi, že mě město pronásleduje,“ říká Lynette přítelkyni. „A všechna ta nová místa, ty velké budovy mi jen připomínají, že jsem nic, že jsem nikdo.“

Klopýtavé tempo, mělké charakteristiky
Závratnému tempu nočních událostí protiřečí dlouhé a těžkopádné monology, ve kterých postavy sdělují, co přesně si myslí. Všichni protagonisté mluví stejně, jeden každý říká druhému „prostě poslouchej“ a pak celou stránku, někdy i víc, rozebírá svůj životní příběh stále dokola. Postavy, s výjimkou hlavní hrdinky, jsou vykresleny mělce, nemají vnitřní život. Obzvlášť patrné je to u Lynettiny matky, těkající s věčně zapálenou cigaretou mezi elektrickou dečkou a sklenicí čokoládového mléka. Lynettin bratr postrádá životnost, v příběhu slouží jen jako další balvan na krku hrdinky.

Pro Vlautina typické pomalejší tempo a melancholické vyznění najdeme především v návratech do hrdinčiny temné minulosti. Autorův jazyk je živý, popisy vtahující. Přes všechny výhrady se Vlautinův román plný akce čte dobře. Budete dychtivě obracet stránky v naději, že nakonec se dobrá věc podaří. Lynette, dojemně věrná svým etickým zásadám, je hrdinka, na kterou jen tak nezapomenete.

Vzdycky prijde noc

Vždycky přijde noc
Autor: Willy Vlautin
Žánr: sociální thriller
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 316 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 70 %

www.jota.cz/vzdycky-prijde-noc


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Šárka Eliášová: Tak se prozpívávám a protancovávám...

sarka 200Pokud hodláte vyrazit do Londýna, je dost možné, že v parku nebo v klubu narazíte na skupinu The Shinings.

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Na pomoc začínajícím vědcům

zakl200„Žijeme v době exploze vědeckého výzkumu“, píše slovenský autor nové odborné knihy Základy klinického výskumu, Tibor Hlavatý, internista, vysokoškolský učitel a vědec. Svoji publikaci věnuje studentům a pracovníkům zdravotnických profesí, zabývaj...


Literatura

Nová kniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života

NezviSiVrahaDoZivotaKniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života je označená jako kniha plná napětí a erotiky. Pod tím bych si představila úplně něco jiného, než ve skutečnosti je. Napětí je celkem jasné – občas se ráda bojím....

Divadlo

Co nabídnou komorní scény zlínského divadla

200divadlaMěstské divadlo Zlín disponuje dvěma menšími scénami, které nabízejí jiný zážitek než prkna velkého sálu. Jedná se o Studio Z a klubovou Dílnu. Pro 68. sezonu si připravili několik nových her, se kterými vás nyní seznámíme.

...

Film

Underwold se vrací ke svým kořenům

underwold200Při zmínce o akčních filmových sériích o upírech se mi ihned vybaví dva názvy. Tím prvním je samozřejmě Blade s nepřekonatelným Wesley Snipesem a druhým jednoznačně Underworld (fanoušci Stmívání prominou). Právě druhý jmenovaný se dočkal v po...