Když detektivkářka Hrubešová uslyší to, co slyšet neměla...

Když detektivkářka Hrubešová uslyší to, co slyšet neměla...

Posledni pozdrav perexVe svém novém detektivním románu Jitka Ludvíková nemění osvědčenou strukturu – amatérský pátrač (přehnaně zvědavá spisovatelka Hrubešová) se plete do oficiálního vyšetřování. Autorka uvádí na scénu kriminalisty hned dva – kapitána Balouna, který během své dovolené vystupuje jako soukromá osoba, a kapitána Sajlera, místně příslušného vyšetřovatele.

 


Příliš mnoho pátračů?
Vyšetřování probíhá ve třech nezávislých liniích, stejná fakta je nutné doručit třem zpočátku nespolupracujícím detektivům, což nutně zpomaluje děj. Základní informace o dění kolem rybníka v době úmrtí a z ohledání oběti si čtenář několikrát zopakuje. Jednoznačné stopy vedou k předvídatelným podezřelým, zkušenější milovník detektivek však tuší, že si s ním autorka zahrává, že ve hře je mnohem víc a skutečný pachatel zatím zůstává skryt. Tempo se násobně zrychlí v okamžiku, kdy oba kriminalisté spojí své síly. Jeden zná skutečný motiv a druhý má důkazy.

Ludvíková líčí práci policistů erudovaně a v detailu. Typově se oba kapitáni shodují, jsou hnáni stejnou motivací a používají obdobné metody. Tato podobnost částečně vysvětluje bezproblémovou spolupráci dvou alfa samců bez profesní řevnivosti a uraženosti. Sajler pro dobro věci přijímá účast Balouna na vyšetřování, přestože pražský kriminalista se neoprávněně vměšuje do případu, který je výhradně v místní kompetenci.

Detektivkářka Hrubešová hledá námět pro svou příští knihu, zajímá se o události staré skoro dvacet let. K vrahovi ji dovádí šťastná náhoda, vyslechne rozhovor, který slyšet neměla. Nepoučitelná Hrubešová dodržuje svůj obvyklý modus operandi. Nedbá na nebezpečí a konfrontuje vraha se svými poznatky, což autorce umožňuje zařadit thrillerovou pasáž.

Překvapivé rozuzlení
Zdánlivě banální zápletka se komplikuje a končí efektní kličkou, která vyřeší starý případ a podpoří uvěřitelnost vrahova motivu. Jednotlivá fakta do sebe zapadnou jako perfektně složená Rubikova kostka. Nezůstanou žádné volné konce, díky zvědavosti Hrubešové se osvětlí i nesrovnalosti, které s hlavním zločinem nesouvisí a které autorka šikovně využívá ke svádění čtenáře na falešnou stopu.

Bez nahodilostí a shody okolností se žádná zábavná whodunitka neobejde, je věcí vkusu jednotlivého čtenáře, které považuje za pravděpodobné a které jsou pro něj hůře uvěřitelné (matka nepozná písmo jediné dcery).

Příliš mnoho svědků?
Více vyšetřovacích linek vyžaduje i větší množství potenciálních svědků. Ludvíková čtenáře seznamuje s mnoha epizodními postavami, které bez výjimky hodně mluví. S gustem přetřásají jim známá fakta, jež by jinak neoficiálním detektivům zůstala skryta. Příjemně zbavují příběh zbytečné popisnosti, vyprávění stojí na živém a přirozeném dialogu. Stinnou stránkou je nedostatek prostoru pro jejich jemnější charakteristiku, autorka si pomáhá šablonami, které občas hraničí s karikaturou (IT specialista Hynek). Stereotypnost je patrná hlavně u šedesátníků. Zapadají do jednoduchých genderových schémat: profesně úspěšní muži mají sklony k machistickému autoritářství, jejich submisivní ženské protějšky působí poněkud omezeně. Na druhou stranu je třeba ocenit autorčinu odvahu zvolit si za hlavního hrdinu umanutého sobce, který sice je poháněn chvályhodnou vášní bojovat za spravedlnost, ale ke svým nejbližším se chová bezcitně.

Nový detektivní román Jitky Ludvíkové určitě potěší čtenáře, kteří vyhledávají napětí a záhady, ale obejdou se bez hrůzostrašných detailů a perverzních úchylek.

Posledni pozdrav

Poslední pozdrav
Autor: Jitka Ludvíková
Žánr: detektivní román
Nakladatelství: KALIBR
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 75 %

www.kalibr-knihy.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Rockeři z Turba: Ještě se nám vůbec nechce bilancovat

turbo skupinaV pátek 24. srpna bude pro mnoho lidí velkým dilematem. V Horčápsku, nedaleko od Příbrami budou v tento den vystupovat SkaliSka, Eviwat, punková legenda E!E a několik DJs. V té samé době rozezní l...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Působivá novela z periferie – Dům číslo 6

2001Kdysi to byla chlouba prosperujícího podniku i české architektury, dneska je to dům pro opuštěné lidi na okraji společnosti. Je za plotem a není za plotem, nikdo se o ty, kdo v něm žijí, nezajímá, nikdo se nezajímá ani o něj. Jen chátrá. Pak přijde nadšený mlad...


Literatura

Doreen Virtue: Andělské tarotové karty

perex„Zachovali jsme plný rozsah lidských emocí a zkušeností z tradičního tarotu, ale přepracovali jsme obrazy a slova založené na strachu, aby raději rozzářily, než odstrašily ty, kteří karty používají. Naše interpretace přináší novou a živou symboliku, která ...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

52. edice zlínského festivalu filmů pro děti a mládež klepe na dveře

altPřelom května a června bude ve Zlíně již tradičně patřit Mezinárodnímu festivalu filmů pro děti a mládež. Nejen kinosály, ale i zlínské ulice ožijí festivalovým ruchem, dětským smíchem a brebentěním, dobrou hudbou a specifickým klapot...