Jak žít nebo přežít digitální věk
Banner

Jak žít nebo přežít digitální věk

Tisk

digitalni ekonomika 200Žít nebo přežít je podtitul knihy Digitální ekonomika od Ivana Pilného. Nenechte se zmást učebnicovým názvem a nečekejte od této publikace z nakladatelství BizBooks pod Albatros Media žádnou nudnou učebnici nebo bichli plnou moudrých ekonomických frází…

 

Sám autor Ivan Pilný v úvodu přiznává, že „všechno souvisí se vším“, takže kniha netočí jen kolem digitálního světa, ani se nezabývá nějakými ekonomickými teoriemi, ale snaží se poukázat na to, že v tomto „novém“ digitálním věku už žijeme a je potřeba vědět, co vše může přinést. Digitální ekonomika je označení pro revoluční způsob alokace zdrojů a jedná se o proces, který prostupuje celou společností a je provázán s koncepcí informační společnosti.

Kniha má dohromady 24 kapitol o různorodých tématech, od vzdělávání a zaměstnání přes umělou inteligenci po různé předpovědi a trendy. Vše spojují technologie a čtenář se tak dozví spousty zajímavých věcí například o internetu věcí (internet of things). Pod tímto pojmem si můžete představit například domácnost plnou spotřebičů propojených pomocí internetu a také obsahujících senzory, které spolu navzájem komunikují.

Kniha je velmi čtivá, protože obsahuje spousty velmi zajímavých informací. Jsou věci, o kterým tušíme jen trošku, máme nějaké povědomí a na těchto stránkách jsou nám srozumitelně popsány. Ivan Pilný dobře ví, o čem píše, nebojí se sám přiznat určité obavy. Jeho názory jsou navíc často podpořeny odkazy na různé knihy současných autorů, například Druhý věk strojů od Erika Brynjolfssona a Andrewa Mcafee nebo Změna myšlení od Susan Greenfieldové.

Při čtení jsem měla často „otevřenou pusu“, fascinovaně četla další řádky a říkala si: „to není možné“ nebo „to se opravdu děje, to není sci-fi“. Často jsem také přečítala různé zajímavosti přítelovi a říkala si, že by si tu knihu měli přečíst všichni, aneb kdo je připraven, není překvapen.

„Další zajímavá čísla
•    Obyvatelé naší planety vlastní 5,2 miliardy mobilů, to je 73 % populace, z toho je 40 % smartphonů;
•    denně se prodá více mobilů, než se narodí dětí;
•    každou minutu pošleme 204 miliony e-mailů; přidáme 2,46 milionů příspěvků na Facebook;  vytvoříme a publikujeme 216 tisíc fotek; natočíme a pošleme na síť 72 hodiny videa; vznikne 48 tisíc aplikací
•    denně se v průměru díváme 150krát na svůj mobil;
•    každé dvě minuty je pořízeno tolik digitálních fotografií jako v celém 19. století“ (str. 9-10)

Ivan Pilný se narodil 6. července 1944 a je český politik a podnikatel v oboru informačních technologií a od října 2013 poslanec Poslanecké sněmovny. Založil a několik let vedl pobočku českého Microsoftu a působil také jako podnikatel a odborný konzultant. Diváci televize jej mohou znát z druhé řady populárního pořadu Den D. Kromě Digitální ekonomiky napsal ještě několik knih, například Jak si říct o peníze (2011), Máte na víc! Probuďte svůj mozek (2013), Příště spadni líp! (2011) nebo Manéž informačního věku (2014).

digitalni ekonomika

Digitální ekonomika
Autor: Ivan Pilný
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: BizBooks
Rok vydání: 2016
Počet stran: 216
Hodnocení:  85 %

https://www.bux.cz/knihy/209589-digitalni-ekonomika-zit-nebo-prezit.html

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Zákulisní párty French Films

perexJohannes Leppänen: „Jestli skončíš v naší backstage, je tady něco, co bys měl vědět. Vždycky všechny nutíme nosit helmy a útlé plavky a děláme satanistické rituály, zatímco pijeme Jaloviina a všechno to natáčíme. VIP zlato!“

...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Z archivu...

Čtěte také...

Zoufalec: Životní příběh muže, který přišel o všechno

Zoufalec 200Nakladatelství Brána přesně před rokem vydalo velmi poutavou knihu s názvem Zoufalec z pera spisovatelky They Schejbalové. Jde o neotřelý příběh, který se díky komplikovanosti osudu hlavního hrdiny může zdát těžko uvěřitelný, jakmile si ale čte...


Divadlo

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.

Film

Krvavý boj za skotskou svobodu

statecne srdceTěžký historický film Statečné srdce (1995) ztvárňuje něco, co je v období každé krize velmi aktuální. I když zabíjet není právě nejlepší řešení, můžeme se podívat, jak se daly řešit podobné problémy kdysi dávno.

...