Události, které přišly po skončení druhé světové války, jsou téměř stejně zběsilé jako válka samotná. V zabraných Sudet, ze kterých se musela vystěhovat většina Čechů do vnitrozemí, se po válce situace obrátila a vracející se původní obyvatelé vyháněli ze své země Němce. A to i ty, kteří s nacismem nesouhlasili. Z paměti národa vymizelo mnoho osudů této doby, ale některé přetrvaly. Například ten o mlynář Habermannovi.
Josef Urban se začal zajímat o životní příběh Huberta Habermanna (v knižním zpracování August), když v mládí cestoval po Šumpersku a narazil na Habermannovu vilu. Po letech se k této vzpomínce vrátil a začal shromažďovat informace o životě mlynářské rodiny.
A teď už k příběhu samotnému. August Habermann a jeho věrný přítel Jan Březina cítí, že do konce třicátých let nastanou velké změny. Z německého rozhlasu vyřvává a straší Hitler a začíná si dělat nároky na cizí území. Jenže tato přátelská dvojice není úplně vyrovnaná – Habermann, jako Němec, by byl v případě okupace na výsluní, ale co jeho český přítel?
Habermann se ve svém okolí těší velkému respektu a obdivu. I po propuknutí války zaměstnává české lidi a tím je trnem v oku nacistům. Ti od něj ale potřebují dodávky mouky a tak vzniká pakt za ochranu Čechů, kterému ale mnozí nechtějí rozumět a považují Habermanna za kolaboranta, i přesto, že je to právě on, kdo ostatním zajišťuje živobytí a ochranu.
Po válce se karta obrací a ti, co se klepali strachy o život, najednou cítí sílu a odvahu a obrátí svůj hněv proti Habermannově rodině. Kolektivní vina není přece žádná vina a síla davu přebije vlastní svědomí.
I když nyní píšu o knize, nemůžu se vyhnout srovnání s filmovou verzí. Knižní příběh je spíše pocitový, rozebírá situace do hloubky a i přesto, že se jedná o velice palčivý problém, odvíjí se v poměrně pomalém a klidném tempu. Naproti tomu film je akční, o zvraty a překvapení není nouze. To, že se obě verze od sebe liší, není až taková novinka, ale zajímavé je, že knihu i scénář k filmu napsala jedna a tatáž osoba. Bylo tedy nutné například měnit jména? Do filmových scénářů se také obvykle vyškrtávají některé příběhové linie, ale v tomto případě jsou do filmu přidány (kupříkladu Mašek jako nevlastní bratr Habermanna).
Jsem ráda, že se autor skrze příběh Augusta Habermann vrátil k diskutovaným událostem z naší pohnuté historie. Ať už se vám líbí knižní nebo filmová verze, obě vás donutí přemýšlet nad tím, jak k popisovaným událostem mohlo dojít a zda se jim dalo nějak předejít. Pokud si zamilujete autorův popisný styl plný kudrlinek, už není cesta zpět.
Další z knih Josefa Urbana Tenkrát v ráji jsme recenzovali v tomto příspěvku: http://kultura21.cz/literatura/12665-fragment-knizni-novinka-tenkrat-v-raji-recenze
Habermannův mlýn
Autor: Josef Urban
Žánr: román
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2016
Počet stran: 168
Hodnocení: 80 %
(Foto: www.fragment.cz)
http://www.fragment.cz/-47938/
< Předchozí | Další > |
---|