Nakladatelství Portál vydalo tajuplnou knížečku akorát tak do kapsy. Jmenuje se Tma a je nejen o hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře norské novinářky Sigri Sandberg, která se vypravila na svou dobrodružnou cestu za poznáním světa i svého vlastního nitra.
Knížka je vlastně deníkem Sigri, která zprostředkovává čtenářům své niterné myšlenky, sny, zážitky ze svého života a prokládá je básněmi jiných autorů i úryvky z deníků a dopisů Christiane Ritterové, rodačky z Karlových Varů (1897–2000), která před druhou světovou válkou strávila s manželem, lovcem arktické zvěře, rok na Špicberkách. Text Sigri je autobiografická próza, ale její deníkové záznamy prokládané i poezií, a další zápisky se blíží literatuře faktu. Ženy - Sigri i Christiane, mají hodně společného. Obě pobývají v nehostinné krajině, drsných podmínkách - a ve tmě.
Sigri se rozhodla strávit pět dní v chatě uprostřed národního parku zcela mimo civilizaci. Zůstala sama ve tmě, pouze se svými vlastními myšlenkami. Malířka, a matka čtyřleté holčičky, Christiane se v 30. letech 20. století vydala následovat svého manžela a jeho kolegu až na polární kruh, kde strávila nějaký čas v primitivních podmínkách.
Toto originální dílko vás hned zaujme. Knížečka má poutavou obálku i obsah, ke kterému se lze neustále vracet. Navíc její praktický formát umožňuje si knížku jednoduše sbalit na cesty, ať už do přírody, nebo na delší výpravy do dalekých a neznámých končin. Kniha je rozdělena na několik částí pojmenovaných podle dnů v týdnu. Nadnáší téma pobytu o samotě ve tmě - téma dnes populární terapie, kterou se mnozí rozhodnou absolvovat, aby si odpočinuli od ruchu každodenního života a utřídili si myšlenky. Teprve možnost strávit čas v drsnějších podmínkách o samotě ve tmě otevírá člověku nekonečné možnosti na cestě k poznání vlastní duše a pochopení smyslu svého života. Přijetí jakýchkoli životních podmínek a vyrovnání se s vlastním strachem je nejhlubší a nejdokonalejší cesta osobního růstu a sebepoznání.
O autorce:
Sigri Sandberg (narozena 23. srpna 1975) je norská novinářka a spisovatelka literatury faktu, která píše zejména o polárních oblastech, venkovním životě a klimatu. Vystudovala žurnalistiku na univerzitě v Oslo. Žije na Špicberkách a píše pro outdoorové a cestovatelské časopisy. Je také autorkou několika knih o horolezkyni Cecilii Skog a mimo jiné i knihy Polarheltinner – Polární hrdinky - o drsných ženách, které žily v polárních oblastech posledních 100 let.
Ukázka z knihy:
Bojím se, že se mi fantazie nekontrolovatelně rozběhne, roztočí mozek na vysoké obrátky a rozcupuje ho. Nezůstal ani zbyteček denního světla. Přišla jsem včera, ale možná budu muset zítra odjet.
Italský vědec Benedetti se věnuje světelné terapii a říká: “Člověk se nebojí tmy, ale ve tmě. Tvorové jako krysy se naopak bojí ve světle, protože když se v něm ukážou, někdo je chytne a zabije.”
Teď potřebuju útěchu. Víc než to. Je možné myslet na tmu jako na něco měkkého?
Do měkké tmy
do měkké tmy
vstoupíme
otevřeme oči
necháme kámen
i barvu
ať se promění
a zmízíme v tom
čím jsou nyní
a barvy jsou lila
v čem jsou nyní
a mizí
barvy možná lila
neboť vím že tma je měkká
a vše je stále jiné
stále stejní jsme
jen ty a já
když jdeme tam dovnitř a ven
a barvy jsou lila
v čem jsou nyní
a mizí
barvy možná lila
neboť vím že tma je měkká
(Jon Fosse)
Název: Tma: O hvězdách, strachu a pěti nocích na hoře
Autor: Sigri Sandberg
Překlad: Jarka Vrbová
Žánr: autobiografická próza
Vydáno: 2020
Stran: 160
Vydalo nakladatelství: Portál
Hodnocení: 100 %
https://nakladatelstvi.portal.cz/nakladatelstvi
< Předchozí | Další > |
---|