K jadru ženy, od obrany po chválu

K jadru ženy, od obrany po chválu

Tisk

obrana 200V dnešnej spoločnosti odvážne a takmer intímne svedectvo autora, ktorý predstavuje nielen svoje doposiaľ vydané knihy ale najmä osobnosti, ktoré ho na jeho ceste pri písaní knihy (ale som presvedčená, že i na ceste životom) sprevádzali. Jedna z top kníh minulého roka, ktorá ukazuje život z toho krajšieho uhlu pohľadu.

 

Pri čítaní tejto knihy sa mi niekedy až pozastavoval rozum, ako môže niekto čítať moje myšlienky, reagovať na moje nevyslovené otázky a doplňovať moje začaté vety.

Obrana ženských tvarov sa zaoberá viacerými témami, každá z nich je osobitá, nadväzuje na predchádzajúcu tému a snaží sa pretlmočiť hlboké pravdy minulosti, z ktorých sa má človek 21. storočia čo učiť. Červenou niťou celej knihy je G.K Chesterton, odvážny a často opomínaný filozof, ktorého myšlienky Mikš interpretuje v kontexte súčasných spoločenských problémov. Rozoberá napríklad Chestertonov pohľad na Brexit, rodinu ako najdôležitejšiu bunku spoločnosti, poukazuje na jeho obrat ku katolíckej Cirkvi, ale i na otázku ženskej sebarealizácie v súčasnej spoločnosti.

„Tak velké srdce jenom žena má. Tak velkou lásku k maličkostem.“ cituje Mikš, čím súčasne vysvetľuje, aký je sekundárny význam názvu knihy – ženu totiž tvorí z veľkej časti práve jej vnútorný bohatý svet, jej myšlienky a drobné vnútorné „mechanizmy“. Krása ženy pramení spod povrchu, neukazuje sa často priamo, prúdi a tepe blízko pri srdci. Emocionalita a konania srdca sú vlastnými  práve ženám, ničí ich však súčasný tlak (či skôr útlak) na genderovú rovnosť.

Druhým z inšpiratívnych mužov je pre autora Pavel Švanda, spisovateľ a novinár, optimista a kritik. Kritika spoločnosti z hľadiska konzumizmu sa objavuje snáď všade, rovnako kritika sociálnej nerovnosti, kritika extrémizmu... Švanda kritizuje naše prílišné kritiky. Spokojnosť so súčasnou situáciou, poučenie sa z minulosti, z chýb ľudstva, to by pomohlo smerovaniu k optimistickej budúcnosti. Ale my sa radšej sústreďujeme na vzdialené globálne problémy, nezačíname od seba, neakceptujeme pilier európskej kultúry – dialóg. Nemiernosť v slovách, myšlienkach a skutkoch nás nikdy nepovedie k plnému zadosťučineniu, lež vždy bude chcieť viac, a to na úkor stability.

Obsiahla časť knihy sa venuje modernému umeniu, jeho zaznávaniu prirodzenej ženskosti a mapuje prechod k umeleckej abstrakcii ako výrazu úpadku. Balthusa a jeho spomienky stavia Mikš do kontrastu s Mondrianom, ktorého umelecký posun k abstrakcii kritizuje so smutným podtónom i samotný Balthus. Mondrianov príklon k teosofii, jeho radikálne zatratenie prírody ako ničivého prvku v umení, to desilo i radikálov kubizmu Picassa a Braqua. Na trend moderného umenia nadväzuje trend módny. Diktát módnych návrhárov, ktorých slovo začalo znamenať pre ženy viac ako kedykoľvek predtým sa neskôr zlúčilo v jedno so slovom emancipácia.

Obrana ženských tvarov ukazuje pokrivený obraz prezentovaný módnymi značkami ako Gaultier či Saint-Laurent, ktoré sa značne „homosexualizovali“. Extrémne kreácie i názory sú aktuálnou realitou v módnom priemysle a Mikš vinu nekladie inam ako k ľudskej nemiernosti, kde sa znova stretáva s tézami Švandu a Chestertona.

Táto brilantná kniha sa zakončuje odkazom na Scrutonovu nedávno vydanú publikáciu Piju tedy jsem (http://kultura21.cz/literatura/14538-barrister-and-principal-piju-tedy-jsem-roger-scruton), a tak uzatvára kruh vedúci od radosti k životu, cez lásku k ženám a k vínu. Tri nerozlučiteľné pozemské radosti vedú človeka k porozumeniu podstaty samotnej lásky.

Obrana ženských tvarů

Autor: František Mikš

Edice: Umění

Formát: 14×20,8 cm, 184 stran 

Vydání: 1

Rok vydání: 2016

Cena: 149 Kč

Hodnotenie: 100 %

http://barrister.cz/knihy/obrana-zenskych-tvaru/

FRANTIŠEK MIKŠ (1966) je šéfredaktorem kulturního dvouměsíčníku Kontexty, kde se zaměřuje zejména na výtvarné umění. Působí rovněž jako šéfredaktor nakladatelství Barrister & Principal, kde mimo jiné řídí edici Dějiny a teorie umění.

Je autorem řady statí o umění 20. století, knižně vydal rozsáhlou monografii Gombrich. Tajemství obrazu a jazyk umění (2008, 2014), knihy Jiná modernitI (2013) a Rudý kohout Picasso. Ideologie a utopie v umění 20. století: od Malevičova černého čtverce k Picassově holubici míru (2015). Spolu s Ladislavem Kesnerem připravil sborník Gombrich. Porozumět umění a jeho dějinám (2009), edičně zpracoval básnickou antologii Co zůstává.

Jeho texty, ukázky z knih a jejich recenze jsou dostupné na internetové adrese http://jinamodernita.cz/autor/miks-frantisek/

obrana



 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nechte se nalákat na Přehlídku netradičního filmu do Mladé Boleslavi

200fPřehlídka netradičního filmu se bude konat 26. až 28. září v Mladé Boleslavi a nabídne balkánskou kinematografii. Na naše zvídavé otázky nám u této příležitosti odpověděl Jan Černík, supervizor a vedoucí produkce festivalu a hlavní dramaturg Jan Gál.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Doteky zabitých – detektivka od Ivy Procházkové

doteky zabitych perex„U stolu sedí žena s plavými vlasy. Dalo se čekat, že přijde. Zabití přicházejí. Touží po pozornosti, touží po doteku. Plavovláska má roztržené šaty a pořezaný krk, je bledá. Ptá se: „A kdo umře teď?“

...

Literatura

Pozor! Za tebou

za tebou 200V červenci vyšel u nakladatelství Kalibr příběh Za tebou britské autorky Sibel Hodge s thriller prvky. Jedná se o příjemnou oddechovku, která se čte sama!

 

...

Divadlo

Zničující a krutá láska na Větrné Hůrce

Vetrna hurka perexKdyž Kateřina a Heathcliff společně vyrůstali, slíbili si na svobodných úpětích Větrné Hůrky věčnou lásku. I když byl Heathcliff jen nalezenec, kterého do domu přivedl Kateřinin otec, aby se o něj postaral, Kateřina v tom nevid...

Film

Hranice Agnieszky Holland a krátký film z FAMU budou soutěžit na letošních Benátkách

Sea Salt (c) other storiesDo hlavní soutěže mezinárodního filmového festivalu v Benátkách byl vybrán nový film Agnieszky Holland Hranice. V další soutěžní sekci Orizzonti se představí krátký hraný snímek Mo...