Povídání Terezy Brodské s mámou, českou filmovou hvězdou. Výjimečná herecká kariéra a bohatý život Jany Brejchové textem i obrazem

Povídání Terezy Brodské s mámou, českou filmovou hvězdou. Výjimečná herecká kariéra a bohatý život Jany Brejchové textem i obrazem

Tisk

Moje mama Jana perex

V knize "Moje máma Jana Brejchová" zachytila Tereza Brodská životní příběh své maminky a zároveň jedné z našich největších filmových hvězd. V průběhu několika let spolu vedly rozhovory nad snímky a archivními dokumenty, které Jana Brejchová uchovávala ve velké krabici. Postupně se rodila výpravná publikace plná vzpomínek a fotografií, jejímž hlavním cílem bylo připomenout výjimečnou hereckou dráhu Jany Brejchové.

Shodou okolností se hodnocení tohoto titulu ujal také redakční kolega Robert Rohál, který zpracoval poměrně obsáhlou a hlavně výstižnou recenzi ZDE. Abych předešla případnému opakování již napsaného, rozhodla jsem se, že pojmu svou verzi ohodnocení knihy poněkud netradičně. Bude v ní více emocí a bezprostředních dojmů. Jste připraveni? Jdeme na to!

Tuhle knížku prostě chci!

Když kniha vyšla, okamžitě jsem věděla, že ji musím mít. A to jsem viděla jen její obal a přečetla jsem si stručnou anotaci. Víc, než příslib obsahu, mě paradoxně nalákala minimalistická grafika přední strany obálky s fotkou Jany Brejchové. Z mého pohledu – skvělá volba. Ale tím hlavním důvodem, proč jsem po knize zatoužila, byl fakt, že v poslední době jsem si na tuto herečku sem tam vzpomněla a říkala jsem si, jak se asi má. Asi nějaká synchronicita – protože jinak tohle vůbec neřeším. Anebo to bylo tím, že jsem nedávno viděla film Slečna Golem a stále jsem ho měla v hlavě? Vlastně už dávno, dávno předtím jsem byla v kině na Zániku samoty Berhof a dodnes se mi příležitostně vybavuje role, kterou tam fascinujícím způsobem ztvárnila. A taky mi v paměti zůstává televizní inscenace Jehla. Nebo Citlivá místa, kde hrála s dcerou Terezou…

Co bych povídala, moje práce je na plátně, ve filmech, na divadle (JB)

Už při prvním, zběžném listování knihou jsem pociťovala vzrůstající nadšení a touhu okamžitě se vším seknout a sednout si ke čtení. Neskutečné množství filmových i soukromých fotek a na nich Jana Brejchová ve stovkách podob. Jako dítě, dívka, slečna, mladá paní, zralá žena, nalíčená i nenalíčená, smutná, veselá, vážná i rozverná, manželka, maminka, začínající i slavná herečka, sama i ve společnosti rodiny, přátel, kolegů. To vše doprovázeno jejím vyprávěním, které se rodilo jak z krabicového archivu, tak z otázek, které jí kladla dcera Tereza. Tereza Brodská. Dcera, která to se svou mámou neměla lehké. Přesto k ní dokázala najít cestu a našla odvahu a chuť jí naslouchat. Dokonce to všechno potom zapsat a zpracovat do vkusné, famózní knižní podoby. Sklízí za to můj obdiv. A chválím také velice zdařilou grafickou podobu publikace, která celkové vyznění podtrhuje. O tu se zasloužila firma WWA photo.

Česká Audrey Hepburnová

O kráse a výjimečném herectví Jany Brejchové toho bylo napsáno a vyřčeno již mnoho. Ano, naprosto souhlasím s tím, že je filmovou hvězdou světového kalibru. Ale jak jsem tak obracela stránky, pročítala text, prohlížela si fotky a skládala jednotlivé zlomky informací do souvislostí, začala jsem obě ženy, Terezu i její mámu Janu, konečně více vnímat i z té lidské stránky. Jako výjimečné osobnosti, silné a charakterní ženy. Mimochodem, vždycky mě fascinovaly jejich oči a ten zranitelný a zároveň vzdorovitý pohled. Právě takové oči měla i Audrey Hepburnová… třeba zrovna k ní bych z fleku Janu Brejchovou přirovnala. Ale zpět ke knize. Nic v ní není tabu. Nechybí ani ožehavější rodinná témata nebo vzpomínky na životní partnery či na kolegy a kolegyně z filmové branže.

Co dodat? Byla by velká škoda, kdyby po knize sáhli pouze lovci senzací. Životní příběh jedné z největších českých filmových hvězd totiž rozhodně není jen prvoplánovým počinem bulvárního charakteru. Mapuje sice hlavně její vzpomínky na život a hereckou kariéru, ale v kontextu s dalšími osobnostmi a historickými událostmi nejen na poli českého filmu. Navíc se to velmi dobře čte a hezky se na to dívá. Doporučuji všema deseti a dávám nejvyšší možné hodnocení.

Moje mama Jana

Moje máma Jana Brejchová
Autor: Tereza Brodská
Literární zpracování: Jana Podskalská
Nakladatel: WWA photo a Universum (EUROMEDIA GROUP, a.s.)
Rok a měsíc vydání: 2022/05
Počet stran: 408

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/592465-moje-mama-jana-brejchova.html
www.luxor.cz/product/moje-mama-jana-brejchova-zbo000453566

( 2 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

„Pro mě je hvězda Hana Vítová i moje babička,“ říká Blanka Kovaříková

Blanka Kovarikova200Blanka Kovaříková je autorka osmnácti knih o legendárních hercích, domech slavných a prvorepublikových detektivech. Patří mezi ně například Herecké balady, Jak se dědí sláva, Rada Vacátko a jeho hříšní lidé, Lexikon slavných čes...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Mravenci, jak jste je ještě neviděli

Mravenci 200V nakladatelství Kazda vyšla velkoformátová kniha Mravenci – Život lesního společenství obsahující realistické 3D ilustrace.

 

...

Literatura

Dívka, která upíjela měsíc

divka mesicFamózní úspěch této knihy v zahraničí lze podle mě přičítat dvěma věcem: nádherně a jímavě, leč velmi překvapivě rozbalovaným charakterům postav. A potom příběhu, ve kterém si čtenář každého věku i založení najde to svoje.

...

Divadlo

Na hradě je ženská!

noc na karlstejne 200Poslední dobou jsme nebyli dlouho v divadle – po tom, co jsme se z jednoho představení vytratili během přestávky, jsme neměli vůbec chuť ani náladu. Po pauze jsme tedy vyrazili na Noc na Karlštejně a odcházeli jsme opravdu nadše...

Film

Slnko v sieti ovládla Čiara, tesne za ním je film Piata loď

ciara 200

Najviac nominácií na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za uplynulý rok získal film Čiara Petra Bebjaka. Ide o kriminálny triler, ktorý sa odohráva na slovensko-ukrajinskej hranici. Získal trinásť nominácií, vrá...