Více true crime do českých knihkupectví!

Více true crime do českých knihkupectví!

Tisk

ted bundy200Nakladatelství JOTA odstartovalo novou edici True Crime nejzásadnější knihou tohoto žánru v podobě titulu Ted Bundy, vrah po mém boku od Ann Rule.

 

 

 

Kniha začíná Poděkováním, ale pokračuje netradičně Závěrečnou kapitolou? z roku 2008 a Předmluvou: 1980. Následuje 49 kapitol představujících život Teda Bundyho a v další části čtenáře čeká Epilog, Doslov z roku 1986, Poslední kapitola: 1989 a Aktualizace – o 20 let později: 2000. V závěru je pak několik slov o autorce.

Ted Bundy je jedním z nejděsivějších sériových vrahů Ameriky, který se doznal k zabití nejméně šestatřicet mladých žen po celých Spojených státech, a nakonec byl odsouzen k smrti na elektrickém křesle. Jeho příběh určitě spousta lidí zná, nebo se s ním někde setkala. Já o něm taky někde četla, ale podrobnosti jsem si nevybavovala a byla na knihu moc zvědavá. To jsem však ještě netušila, jak moc bude jiná a výjimečná právě díky Ann Rule.

Jak uvádí anotace, tak „kniha je naprosto jedinečná ve své ohromující intimitě a popírá stejně děsivě jako v době svého vzniku naši představu, že bychom přece samozřejmě poznali, kdyby mezi námi žilo monstrum, pracovalo vedle nás a tvářilo se, že je jedním z nás.“ Opravdu bylo moc zajímavé to vše číst a přemýšlet nad tím, jak bychom se zachovali my, nebo jaké to pro Ann muselo být. Při psaní vzpomínala na čas strávený s Tedem a vycházela také z dopisů, které si s ním psala.

„Nechci, aby zemřel. Pokud přijde den, kdy ho v raifordské věznici odvedou do popravčí komory, budu plakat. Budu plakat pro toho dávno ztraceného Tedy Bundyho, jímž mohl být, pro toho bystrého, vřelého mladého muže, o němž jsem si tehdy před mnoha lety myslela, že ho znám. Ještě pořád je mi zatěžko uvěřit, že všechna laskavost a péče, s níž jsem se u něj setkala, byla pouhou fasádou, tenkou slupkou. Mohlo toho být – mělo toho být – mnohem víc.“ (str. 457)

Musím říct, že se mi kniha dostala pod kůži. Když jsem začala číst, nikdy jsem nezůstala jen u jedné kapitoly a vždy mě to naprosto vtáhlo. I po dočtení jsem přemýšlela a často o knize někomu vyprávěla. V prvé řadě jde o velmi zajímavý příběh Teda Bundyho, o to, jak postupoval a především, jak působil na ostatní. Zdálo se, že to měl vše dokonale promyšlené… Kromě toho je kniha o Ann Rule, ale také se díky ní dozvíte spoustu zajímavostí o vyšetřování a amerických soudech obecně.

Měla jsem obavy, jestli tituly z edice true crime nebudou příliš odborné a tím pádem náročné na čtení. Kniha se však četla opravdu dobře a skoro sama. Bylo to skoro jako číst detektivku, jen trochu jinou a takovou „reálnější“, což jí přidávalo na děsivosti. Často mě mrazilo a jak jsem psala, musela jsem na případy myslet, ale hodně mě to nadchlo. Už se tedy moc těším na druhou knihu z této edice v podobě Richard Ramirez: Night Stalker, který na podzim vyjde v Jotě a určitě se poohlédnu i po dalších titulech.

Ann Rule (1931–2015) byla oblíbená americká spisovatelka žánru true crime. Pracovala jako policistka, byla vzdělaná v oborech psychologie a kriminologie. Kniha Ted Bundy, vrah po mém boku byla pro její kariéru ta nejdůležitější. V době, kdy začala na knize pracovat a sbírat informace, nebyly ještě vraždy vyřešené. V průběhu psaní vyšlo najevo, že onen sériový vrah je Bundy, její kamarád, což jí poskytlo naprosto unikátní postavení mezi autory true crime. Ann Rule obdržela dvě ceny Anthony Awards a byla třikrát nominována na Edgar Awards. Je považována za průkopnici žánru true crime, tak jak jej známe dnes.

ted bundy

Ted Bundy, vrah po mém boku
Autor: Ann Rule
Překlad: Helena Hartlová
Žánr: true crime, krimi
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 568 + 16
Hodnocení: 93 %

https://www.jota.cz/ted-bundy-vrah-po-mem-boku


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vsetín

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Těšení na Mrkev pro vězně

Mrkev perexNa Mrkev pro vězně jsem se fakt těšila. Ostatně – já se pořád na něco těším. Já se těším i na pátek třináctého. Ale zpátky k próze.. Protože čtu knihy od předu, začetla jsem se hned do přední záložky. A tady moje myšlenky uvízl...


Literatura

Křik: Vydařený thriller z psychiatrické léčebny

krik perNakladatelství Albatros představuje výjimečný thriller Nicolase Beugleta z prostředí psychiatrické léčebny. Příběh je inspirovaný skutečnou událostí z období studené války a zavede vás do pokoje jednoho z pacientů, ke kterému jsou v noci přivoláni po...

Divadlo

Egon Tobiáš: Ten kůň nelže aneb divadelní hra s živými koni, herci a hudebníky

ten kun nelze egon tobiasV rámci projektu Jiřího Ondry a Egona Tobiáše Velký třesk na Malé scéně jsme se zúčastnili premiéry inscenace s tajemným názvem Ten kůň nelže. A nelhal! V netradičním di...

Film

Halloween 2 na DVD dokazuje, že děsí i po více než třiceti letech od svého vzniku

hallow 200Hororový žánr patří už dlouhodobě k těm divácky oblíbeným, protože většina z nás se ráda bojí (ovšem jen pokud se strach nedotýká nás bezprostředně). Možná ještě oblíbenějším je jeho subžánr zvaný slasher (česky „vyvražďovačka“), který má tři velké...