Tajuplný svět pod povrchem jazyka

Tajuplný svět pod povrchem jazyka

Tisk

podzemi-slov perex

Také se občas pozastavíte nad významem nějakého slova? Český bohemista Jakub Marek se nad tím, proč danou skutečnost označujeme zrovna daným výrazem, zamýšlí rád a často. Noří se do tajuplného světa pod povrchem českého jazyka a loví odtud ukryté poklady a perličky. Jistě si dovedete představit, že při bohatosti a pestrosti naší rodné mluvy má o zábavu má postaráno. O svých výpravách pod povrch češtiny vypráví v knize Podzemí slov.

Knížka se na svět se dostala díky úspěšné crowdfundingové kampani v nakladatelství Pointa. Je sice kapesního formátu, ale doslova nabitá zajímavými informacemi. Čtenář se dozví například to, z čeho se určité výrazy vyvinuly a jak některá slova vznikla. Někdy se lidem zdá původ slova natolik logický, že si ho vyloží sami a výsledky etymologického výzkumu je vůbec netrápí. Co myslíte, z čeho pochází výraz peklo? Ze slova péci? Kdepak! Etymologicky souvisí s německým Pech, což je smůla nebo dehet.

Poetika, gramatické hříčky, lidová etymologie

Čeština je jedinečná i tím, jaké používá názvy jednotlivých měsíců v roce a dnů v týdnu. V jedné z nejpoetičtějších kapitol Jakub Marek odhaluje původ jejich vzniku. Roztomilé a vtipné jsou ukázky češtinářských hříček včetně pravopisných chytáků či slovníček slangu vybraných profesních a zájmových skupin. Zde se to přímo hemží výrazy, jimž člověk zvenčí vůbec nerozumí. Jednou z perliček vylovenou z podzemí, nebo v tomto případě lépe řečeno, z podpalubí, je ukázka námořnické etymologie, konkrétně vysvětlení toho, proč se grogu říká právě grog. Námořníci tak pojmenovali nápoj z rumu a vody (poměr 1:2) podle hanlivé přezdívky admirála Edwarda Vernona, který toto ředění nařídil. A proč si admirál vysloužil přezdívku Old Grog (Starý Grog)? Když ze pozorně začtete, brzy přijdete i této záhadě na kloub. Což je, mimochodem, také zajímavé slovní spojení, že?

Kapka žluči, litry tvrdého alkoholu a neslušná kapitola jako bonus

Na několika stránkách si autor dovolil popustit uzdu své žlučovitosti. Myslím, že milovníci češtiny s ním v mnoha případech, o nichž se zmiňuje, budou souhlasit. Poutavé jsou také informace o zrodu názvů tvrdého alkoholu, zaujme vysvětlení přirovnání „chlastat jako holendr“ nebo vývoj slova cheeseburger. Pro všechny zájemce, kteří dočtou Podzemí slov až do konce, nachystal Jakub Marek překvapení v podobě tajného hesla, otevírajícího přístup na stránku s bonusovou kapitolou, jejíž obsah se do slušné knížky nehodí.

Útlá publikace umožňuje čtenáři nahlédnout do tajů češtiny, odhalit překvapivé souvislosti a přečíst si nevšední příběhy našeho rodného jazyka. Možná také otevře oči lidem, kteří (prozatím) vypouštějí slova z úst spíše bezmyšlenkovitě… jak sám Jakub Marek na jednom místě praví: „Pokud příjemce sdělení pochopí, není co řešit“.

podzemi-slov

Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny
Autor: Jakub Marek
Nakladatelství: Pointa ve společnosti Albatros Media
Datum vydání: 23. 5. 2022
Žánr: non-fiction, poznání, vzdělání, humor
Počet stran: 144

Hodnocení: 92 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/79890442/podzemi-slov/
www.facebook.com/podzemislov

( 2 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

S Barborou Schneiderovou nejen o storytellingu a festivalu Vikingové

vikingove 200Od 23. do 26. září se v Městské knihovně v Praze bude konat festival Vikingové, jehož součástí bude Večer se staroseverskými bohy. Ten má pod taktovkou mimo jiné paní Barbora Schneiderová, ředitelka občanského sdružení Storytelling a také drama...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Nakažlivě čtivá Nákaza

Nákaza, perexPozor varování! Čtení knihy Nákaza od kanadského lékaře Daniela Kally je tak nakažlivé, že knížku neodložíte do té doby, než jí dočtete úplně celou. A možná ani pak ne. Chvíli ji podržíte v ruce a budete přemýšlet o svém životě i o tom, ...


Literatura

Dokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Bez citu perexConnor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná b...

Divadlo

Milostný příběh prokletých básníků v podání Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka

foto La fabrika perexPoutavou výukou dějepisu je divadelní hra Úplné zatmění, kterou má na programu pražská La fabrika. Divoký život dvou přátel a milenců je totiž příběhem prokletých básníků Paula Marie Verlaine (30. března 1844 Mety – 8. ledn...

Film

Když se Zemi Oz rozhodne místo Dorotky zachránit Oscar

200filmNejslavnější americký animátor Walt Disney dokázal svou fantazií a umem převést na plátno krásné příběhy a postavičky, které si oblíbili malí i velcí diváci. Avšak největším snem a přáním Walta Disneyho bylo vdechnout život knize Lymana Franka Bauma Čarod...