Tajuplný svět pod povrchem jazyka

Tajuplný svět pod povrchem jazyka

Tisk

podzemi-slov perex

Také se občas pozastavíte nad významem nějakého slova? Český bohemista Jakub Marek se nad tím, proč danou skutečnost označujeme zrovna daným výrazem, zamýšlí rád a často. Noří se do tajuplného světa pod povrchem českého jazyka a loví odtud ukryté poklady a perličky. Jistě si dovedete představit, že při bohatosti a pestrosti naší rodné mluvy má o zábavu má postaráno. O svých výpravách pod povrch češtiny vypráví v knize Podzemí slov.

Knížka se na svět se dostala díky úspěšné crowdfundingové kampani v nakladatelství Pointa. Je sice kapesního formátu, ale doslova nabitá zajímavými informacemi. Čtenář se dozví například to, z čeho se určité výrazy vyvinuly a jak některá slova vznikla. Někdy se lidem zdá původ slova natolik logický, že si ho vyloží sami a výsledky etymologického výzkumu je vůbec netrápí. Co myslíte, z čeho pochází výraz peklo? Ze slova péci? Kdepak! Etymologicky souvisí s německým Pech, což je smůla nebo dehet.

Poetika, gramatické hříčky, lidová etymologie

Čeština je jedinečná i tím, jaké používá názvy jednotlivých měsíců v roce a dnů v týdnu. V jedné z nejpoetičtějších kapitol Jakub Marek odhaluje původ jejich vzniku. Roztomilé a vtipné jsou ukázky češtinářských hříček včetně pravopisných chytáků či slovníček slangu vybraných profesních a zájmových skupin. Zde se to přímo hemží výrazy, jimž člověk zvenčí vůbec nerozumí. Jednou z perliček vylovenou z podzemí, nebo v tomto případě lépe řečeno, z podpalubí, je ukázka námořnické etymologie, konkrétně vysvětlení toho, proč se grogu říká právě grog. Námořníci tak pojmenovali nápoj z rumu a vody (poměr 1:2) podle hanlivé přezdívky admirála Edwarda Vernona, který toto ředění nařídil. A proč si admirál vysloužil přezdívku Old Grog (Starý Grog)? Když ze pozorně začtete, brzy přijdete i této záhadě na kloub. Což je, mimochodem, také zajímavé slovní spojení, že?

Kapka žluči, litry tvrdého alkoholu a neslušná kapitola jako bonus

Na několika stránkách si autor dovolil popustit uzdu své žlučovitosti. Myslím, že milovníci češtiny s ním v mnoha případech, o nichž se zmiňuje, budou souhlasit. Poutavé jsou také informace o zrodu názvů tvrdého alkoholu, zaujme vysvětlení přirovnání „chlastat jako holendr“ nebo vývoj slova cheeseburger. Pro všechny zájemce, kteří dočtou Podzemí slov až do konce, nachystal Jakub Marek překvapení v podobě tajného hesla, otevírajícího přístup na stránku s bonusovou kapitolou, jejíž obsah se do slušné knížky nehodí.

Útlá publikace umožňuje čtenáři nahlédnout do tajů češtiny, odhalit překvapivé souvislosti a přečíst si nevšední příběhy našeho rodného jazyka. Možná také otevře oči lidem, kteří (prozatím) vypouštějí slova z úst spíše bezmyšlenkovitě… jak sám Jakub Marek na jednom místě praví: „Pokud příjemce sdělení pochopí, není co řešit“.

podzemi-slov

Podzemí slov aneb Výpravy pod povrch češtiny
Autor: Jakub Marek
Nakladatelství: Pointa ve společnosti Albatros Media
Datum vydání: 23. 5. 2022
Žánr: non-fiction, poznání, vzdělání, humor
Počet stran: 144

Hodnocení: 92 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/79890442/podzemi-slov/
www.facebook.com/podzemislov

( 2 hlasů ) 


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Viki: Bigbít to nikdy nebyl

viki perexS nevšední hudební autorkou a interpretkou Viki jsem se seznámila přímo prozaicky na křtu mé knihy. Odborníci o ní hovoří v superlativech a říkají, že patří k jedněm z největších talentů na naší muzikantské scéně. A j...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Norman a duchové: Harry Potter to není ani náhodou, ale nám to vadit nebude!

kniha norman a duchoveKniha od Elizabeth Cody Kimmelové vznikla podle scénáře Chrise Butlera k celovečernímu animovanému filmu ´Norman a duchové´. Zapracovali na něm známí tvůrci Koralíny, Mrtv...


Literatura

Tim Weaver „Němé oběti“
obetiV předchozím jeho díle Bez slitování, autor uvádí krátkou zmínku mezi Davidem Rakerem a Colmem Healym o neúspěšném vyšetřování jednoho případu. Z toho vytěžil nápad na svou další knihu Němé oběti, kdy dokáže čtenáře opět vtáhnout do nového případu . V př...

Divadlo

Zlínské divadlo hlásí Osobní poplach

osobni poplach 200Úspěšnou knihu zlínského spisovatele Josefa Holcmana Osobní poplach oživí na jevišti Městské divadlo Zlín.

...

Film

Nový dokument ukazuje cestu k sebepoznání. Jak ji najít poradí i Jaroslav Dušek a Tomáš Klus

senepoznani 200Komunita Go Freedom představuje dokumentární film Sebepoznání, jehož součástí je také doprovodná kniha, která slouží jako příručka na cestě za poznáním sebe sama. Hlavním cílem obou počinů je pomoci lidem v nynější nelehké době uvědomit s...