V nakladatelství Kazda vyšla kniha Podstata pouště s podtitulem Kde se v poušti bere písek a proč duny zpívají – objevování fascinujícího světa.
Tato kniha mě nalákala proto, že jsem si říkala, co může být na pouštích zajímavého a jaká že je ta jejich podstata. Na jednu stranu jsou fascinující, ale na druhou je mnoho lidí nenavštívilo anebo o nich neví nějaké podrobnosti.
Michael Martin je opravdu zasvěceným průvodcem: už několik desetiletí cestuje suchými pouštěmi jako Sahara, Gobi, Namib a Atacama i mrazivými pouštěmi Grónska či Antarktidy a zná tak toto prostředí jako nikdo jiný. A jeho vášeň a fascinace je pak jasná hned z úvodních kapitol.
Kapitoly knihy jsou krátké, každá má do deseti stran. Věnují se nejrůznějším tématům – od faktů a popisů daných míst, přes popis rostlin a zvířat až po zážitky spojené s místními lidmi nebo nejrůznější rady. Zážitků by podle mě v knize mohlo být více, ale chápu, že o ně autorovi zas tak moc nešlo.
Při čtení jsem narazila na spoustu pro mě nových informací, a to nejen o akácii senegalské, arabské gumě nacházející se právě v Coca Cole nebo gumových medvídcích, ale také o různých pouštních zvířatech a místech. Překvapily mě například informace o velbloudech. Nevěděla jsem, že jsou to mrzutá a vzpurná zvířata, ale unikátní je hlavně jejich tělo. Během patnácti minut jsou schopni vypít 200 litrů tekutin, jejich červené krvinky se mohou až dvěstěkrát zvětšit nebo dokážou snížit svou teplotu na 34 stupňů.
Je skvělé, že se v takové knize nachází barevná příloha s fotkami z pouště. Osobně jsem se u nich na chvíli zasekla a s velkým zájmem si je prohlížela. Zaujaly mě jak duny nebo rozlehlé pouštní krajiny, tak lidé. Takových fotografií bych si uměla představit i mnohem více nebo ve větším formátu.
Podstata pouště je další skvělou knihou o přírodě od nakladatelství Kazda. Jak je zvykem, titul stojí za to a čtenář se díky němu dozví spoustu zajímavostí.
Michael Martin – fotograf, dobrodruh a vystudovaný geograf, věnuje se také přednášení. Už přes 35 let podává svědectví o svých výpravách do pouští celého světa a postupně se stal celosvětově nejuznávanějším fotografem pouští. Uveřejnil na 30 obrazových publikací a knih, které byly přeloženy do mnoha jazyků. Uspořádal přes 2 000 přednášek a produkoval několik televizních filmů. Kromě rozpálených pouští se zabývá i chladnými a ledovými pouštěmi Arktidy i Antarktidy. Za svou tvorbu získal řadu ocenění, mimo jiné čestnou medaili Královské geografické společnosti. V poslední době k nim přibyla cena Gregor International Calendar Award a cena ITB Book Award za celo¬životní dílo. Časopis GEO věnoval Michaelu Martinovi v listopadu 2016 celé zvláštní vydání Geo extra.
Podstata pouště
podtitul: Kde se v poušti bere písek a proč duny zpívají – objevování fascinujícího světa
Autor: Michael Martin
Překlad: Marie Voslářová
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272 + 48 barevné přílohy
Hodnocení: 80 %
Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Odhalte Podstatu pouště
https://www.knihykazda.cz/podstata-pouste/
< Předchozí | Další > |
---|