V nakladatelství HOST vyšly nedávno hned dvě brněnské knihy – povídkový Krvavý Bronx a humoristická Šalina do stanice touha. Vydejte se na jízdu spisovatelky Ivy Hadj Moussa i vy.
V prvé řadě musím pochválit obálku, která je decentní, ale především nápaditá. Vychází z Instagramového příspěvku – nahoře je jméno autorky, poté obrázek odkazující právě k šalinám v různých barevných tónech (obdoba filtrů používaných na této sociální síti) a dole lišta s ikonkami. Ty odkazují jak k Instagramu a nakladatelství, tak k ději knihy. Autorem je dvorní grafický designér nakladatelství Andrej Nechaj.
Hlavní hrdinkou knihy jsou partneři Sandra a Mirek. Sandra je redaktorkou lifestylového magazínu a jejím cílem je být úspěšná na Instagramu. Mirek zase neustále střídá zaměstnaní, zkouší různé byznysy a tím pádem má spoustu dluhů a peníze jsou u nich nedostatkovým zbožím. Oba mají pocit, že si luxus zaslouží a v jejich hlavách se tak vyrýsuje nápad, jak ho dosáhnout. Roli v tom hraje slavný a neduživý skladatel Johannes, se kterým se Sandra účelově dává dohromady…
V mnoha okamžicích jsou protagonisté na zabití. Místy za to může jednoduchost, jindy omezené vidění a hon jen za bohatstvím. Čtenář si na ně zkrátka musí zvyknout a brát je takové, jací jsou, stejně jako to funguje v normálním životě. Někdy se také děj knihy ubírá zvláštními směry, což platí hlavně o konci. Ten mi přišel hodně nadsazený, ale k takhle laděné knize se i hodil.
Moc se mi líbilo, jak autorka dokázala s nadhledem ukázat paradoxy a svět Instagramu. „Fotka se líbí osmi lidem. Srdíčka naskakují líně jako ve zpomaleném filmu. Přidá ještě několik dalších hashtagů, například starý dobrý #mood. Za hodinu přibudou jen dva lajky. Čekala mnohem víc. Jsou snad ti lidi slepí? Miliardy dalších fotek, které ukazují totéž, mají stovky, i tisíce lajků. Tak proč ne ona? Napadá ji, že by si snad mohla pořídit psa. Psi se na sociálních sítích těší velké oblibě. Nejvíc trendy jsou momentálně aljašští malamuti, samojedi a samozřejmě nadčasoví zlatí retrívři.“ (str. 29)
Šalinu do stanice touha jsem vnímala jako odpočinkové čtení a nebyla jsem vůbec zklamaná. Překvapila mě její modernost a smála jsem se zakomponování spousty „slov z pekla“ v podobě kapúča a podobně. Iva Hadj Moussa se podle mě nesnažila stvořit nějakou vážnou sondu do brněnské mladé generace, ale chtěla přinést humornou knihu, což se jí rozhodně povedlo.
Iva Hadj Moussa se narodila v roce 1979 a pochází z Písku. Vystudovala psychologii na Masarykově Univerzitě v Brně, krátce pracovala v psychologické poradně v Bruntálu a potom v brněnském Centru dopravního výzkumu. Po celkem deseti letech strávených v Brně se rozhodla přestěhovat do Prahy a zkusit nový obor — reklamní textařinu, kterou se živí dodnes. Je autorkou scénářů večerníčku Nejmenší slon na světě. Román Šalina do stanice touha je její prozaickou prvotinou. Má ráda black metal a zlaté retrívry. Je vdaná za Čecha s alžírskou krví a má jednoho syna. Ráda by se jednou zase vrátila do Brna.
Šalina do stanice touha
Autor: Iva Hadj Moussa
Žánr: beletrie
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2020
Počet stran: 293
Hodnocení: 85 %
https://www.hostbrno.cz/salina-do-stanice-touha/
< Předchozí | Další > |
---|