Cesta k cizím jazykům

Cesta k cizím jazykům

Tisk

cesta-k cizim jazykum 200V listopadu vydalo nakladatelství Grada geniální příručku pro všechny, kteří by se chtěli zdokonalit v cizím jazyce. Na svědomí ji má erudovaná lingvistka Dagmar Sieglová a v knihkupectvích ji najdete pod názvem Cesta k cizím jazykům s lákavý podtitulem 100 + 10 metod, strategií, cvičení a rad pro učitele i samostudium.

 O autorce

Dagmar Sieglová se dlouhodobě věnuje cizím jazykům a způsobům, jak si je co nejlépe osvojit. Při své pedagogické činnosti na vysoké škole se může opřít o bohatou lektorskou a metodologickou praxi z různých stupňů vzdělání i společenských odvětví. Na kontě má knihu o didaktických metodách pro 21. Století Konec školní nudy (2019).

O knize technicky

Přehlednější příručku jsem ještě nečetla, ani učebnice nejsou tak striktně uspořádané, že hned víte, kde jste, co hledáte, co je nejdůležitější a pak vidíte praktické rady a typy. Kniha nabízí informace O autorce, Úvodní slovo, Cíl a metodologie a dále se dělí na několik hlavních kapitol: Úvod, Čtení, Poslech, Mluvení, Psaní, Vizualizace. Na závěr nesmí chybět Poděkování, Shrnutí, Summary a hlavně Seznam literatury, který může pomoci při dalším bádání a samostudiu.

O knize prakticky

Kniha mě nadchla svým přístupem, velmi lidským a zároveň ambiciózním s důrazem na vůli učit se a vzdělávat se dál – jak studenti, tak učitelé. Zaměřuje se hlavně na angličtinu, ale informace zde obsažené můžete klidně aplikovat na jiné jazyky. Autorka nám poskytla pohled na svůj život a na učení se jazykům a to dělá také hodně, je to běh na dlouhou trať a není to ani o gramatice, nebo slovní zásobě, ale ochotě se neustále učit a poznávat cizí kulturu a její řeč.

O knize v praxi

Moc se mi líbilo Desatero jazykového vzdělání a jen mě mrzí, že v našich školách to prakticky nejde aplikovat. Aspoň ne na základních, na středních někde snad ano a na vysokých by to mělo být pravidlem. Tato příručka se totiž nehodí pro aplikaci na základní školy a na středních taky ne, ale pro vysokoškoláky je jak dělaná, nebo pro učitele, které zajímá, jaké možnosti učení nám nabízí 21. století. Velmi oceňuji i fakt, že zde autorka zařadila i kapitolu o Vizualizaci. Každý se sice učíme jiným způsobem, ale vizuální představivost pomáhá uspořádat myšlenky a zaměřuje se na využití slovní zásoby v praxi. Ať se jedná o pexeso, myšlenkové mapy nebo infografiku či další, ne tak známé způsoby (analýza SWOT, Potterův box), spatřuji v jejich užití ve výuce budoucnost.

O mých dojmech

Cesta k cizím jazykům mě nadchla a na mnoha místech mi autorka mluvila z duše. Pracuji jako lektorka jazyků a jen mě mrzí, že škola učí tradiční formy – našprtat se slovíčka, probrat danou gramatiku a nazdar, jede se dál v tomhle nekonečném kole. Tady nám ale nabízí širší souvislosti a celou řadu možností, jak se jazyku věnovat, jak ho uchopit a upevnit. Učitelé jazyků by si tuto knihu měli přečíst povinně a studentům bych ji doporučila jako podpůrný prostředek, pokud to s jazyky myslíte vážně – věřím, že vám otevře oči a pomůže lépe danému jazyku pozorumět.

cesta-k cizim jazykum

Název: Cesta k cizím jazykům
Autor: Dagmar Sieglová
Žánr: naučná literatura, jazyky, lingvistika
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2020, paperback
Počet stran: 272
Hodnocení: 95 %

Odkaz: https://www.grada.cz/cesta-k-cizim-jazykum-11298/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Cocotte Minute: Baví mě, jaký mají Pio texty, a jak pracují s češtinou

cocotte-pio-700x420Cocotte Minute zanedlouho vyjedou na své další turné. Tentokrát sebou na něj vezmou hiphopery Pio Squad a slovenské BijouTerrier. O turné, dětech i kariéře jsme si povídali s Martinem Zellerem a Czendou....

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Temnota přichází. Je možné ji zastavit?

Usvit temna perexPrastarý svět magie již neexistuje. Hrdinové jsou mrtví, z velkolepých paláců se staly ruiny a bitvy mezi dobrem a zlem jsou zapomenuty. Je jen jedna skupina, která si pamatuje na minulost – Správcové, kteří přísahali, že budou chránit ...


Literatura

Pavlína Brzáková a její Kryštof ADéHáDě

Krystof ADHD 200Pavlína Brzáková je obdivuhodná spisovatelka, která umí vytáhnout z lidské duše ryzí zlato i se vší bolestí a upřímností, kterou takové lidské poznání obnáší. Netušila jsem, jak úžasnou a svatou musí být také matkou. Netušila jsem, obd...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Zimní příběh nemá se zimou nic společného

Zimni pribeh 200Film Zimní příběh (2014) je tak trochu mýtický, romantický i poetický. Herci Collin Farrell a nevinná Jessica Brown Findlay v něm prožívají nečekaně zajímavé a originální romantické sit...