Klíč: Minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé

Klíč: Minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé

Tisk

Kathryn HughesováPokud máte chuť na pořádnou dávku romantiky a chcete si i poplakat, přečtěte si spletitý příběh s názvem Klíč. Právě tento román postupně odemyká dveře, za kterými se nachází dávné tajemství, tajná láska, spousta slz a trápení, ale i malých radostí a hlavně – velkých překvapení. Autorka svého prvního románu Dopis opět excelovala! Potěšit se můžete s knihou z nakladatelství Grada.

Kathryn Hughesová se již proslavila svým emotivním a poutavým románem Dopis. Klíč je opět další její vynikající knihou, které nechybí spousta emocí, dobře prokreslených postav, spletitý děj a překvapivé rozuzlení. Hlavní postavou je Sarah, která pátrá po minulosti zchátralého ústavu pro choromyslné Ambergate a přitom, jak už to tak bývá, přichází na kloub starému tajemství své vlastní rodiny. V románu se prolínají dvě časové roviny, současný příběh Sarah z roku 2006 a Amy, která strávila skoro celý svůj život za zdmi v ústavu pro duševně choré v 50. letech 20. století.

Autorka skvěle popisuje podmínky v psychiatrické léčebně, tehdejší způsoby léčby, přístup personálu i osudy Amy a dalších osob, které byly v léčebně mnohdy neprávem zavřené po velmi dlouhou dobu. Byli to často lidé, které tam někdo zavřel úmyslně, protože nezapadali do tehdejších společenských škatulek. Kniha je napsána velmi hluboce a emotivně, okamžitě vás chytne a vtáhne do své ponuré a tajuplné atmosféry. A jak všechno nakonec dopadne? Nebudeme prozrazovat!

Anotace knihy:

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život.

Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.

Kathryn Hughesová

Zdroj foto: Cosmopolis.cz

O autorce:

Britská historička, autorka životopisů a novinářka. Má doktorát z viktoriánske Anglie, který využila hned va své prvotině The Victorian Governess. Je editorkou magazínu Prospect, píše pro The Guardian, The Economist a Times.

Kathryn Hughesová (*1959) o sobě:

„Vždycky jsem ráda psala krátké povídky a vymýšlela si příběhy, ale v žádném případě nejsem příliš plodnou autorkou a nemám za sebou bohatý katalog prací jako někteří jiní spisovatelé. Chtěla jsem už dávno napsat román a poprvé mě napadlo napsat Dopis v roce 2007. Celé to vzešlo z myšlenky, že někdo najde neotevřený dopis a zajímá ho, co se v něm píše. Ale kdo dotyční lidé byli a co stálo v dopise, jsem netušila. Nicméně semínko bylo zasazeno a na mně bylo jen, abych se o něj dobře starala. Ten, kdo řekl, že napsat knihu je jako naplnit bazén vodou pomocí injekční stříkačky, vůbec nepřeháněl. Trvalo tři roky, než jsem ji dokončila, ale na svou obranu musím říct, že jsem v té době ještě pracovala, vychovávala děti a zdokonalovala se v umění prokrastinace!“

Ukázka z knihy Klíč:

Amy byla nejprve hysterická, při každé příležitosti dělala problémy a donekonečna otravovala zdravotní sestry ve snaze vytáhnout z nich nějaké informace. Bohužel ani jedna ji nevyslyšela. Namísto toho se ji pokoušely nacpat léky, aby se uklidnila, aby otupily její smysly a proměnily ji v poslušnou pacientku. Prášky však nebrala. Naučila se dokonale předstírat, že polyká, teatrálně zakláněla hlavu a zapíjela léky vodou, ale pod matrací měla ukrytou hromádku pilulek.

Název knihy: Klíč
Autor: Kathryn Hughesová
Překlad: Iva Bartíková
Počet stran: 344
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 95 %

Klíč

https://www.grada.cz/klic-11650/


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

4. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

4 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Kam s kaprem? Na Úřad pro zahrady a rybníky

Úřad pro zahrady a rybníky, perexPřiznám hned v úvodu, že z téhle knihy jsem tak trochu jelen. Možná jsem si tentokrát ukousla větší sousto, než můj čtenářský standard dovoluje. Po dočtení Úřadu pro zahrady a rybníky mi v hla...


Literatura

Všechny kočky milují Valerianu

Všechny kočky milují ValerianuRecenze Lenky Kališové na druhý díl detektivní série od spoluautora scénáře legendárního seriálu Dr. Who s Vinylovým detektivem. Hlavní hrdina se svou vynalézavou přítelkyní Nev...

Divadlo

Nový počin souboru Kašpar: Baterka Miki

baterka miki 200Divadlo v Celetné má na kontě další premiéru. V úterý 19. února divadelní soubor Kašpar odehrál poprvé v České republice monodrama Baterka Miki. Hra z pera současné francouzské spisovatelky je neotřele pojaté vyprávění. Není ovšem na...

Film

Delfín je nejlepší přítel

Delfin 200Film Můj přítel delfín 2 (2014) je pokračováním příběhu o delfínovi Zimě, která má useknutou ocasní ploutev, ale i tak se ji podařilo zachránit. V hlavní roli jsou zde delfíni a děti, i když dospělí se zde taky objeví, aby si vyslechli, co se po nic...