Malá lesní školka s podtitulem O životě v přírodě je další povedená kniha o přírodě, která vyšla v nakladatelství Kazda.
Autorem knihy je německý dokumentarista, spisovatel a dobrodruh Andreas Kieling, který procestoval celý svět a na Facebooku najdete jeho videoblog s názvem Malá lesní škola (Kliene Waldschule). V něm diskutuje o aktuálních otázkách a předává ostatním své zkušenosti. A právě ty shrnul v této knize.
Činí tak prostřednictvím krátkých kapitol zaměřujících se na nejrůznější problematiku. Nejprve se zaměřuje na les a jeho ochranu, pokračuje zamyšlením nad vlky, medvědy a množící se divou zvěří, přináší rady o pozorování ptáků i dalších zvířat a popisuje například i srny, daňky nebo jelení říji. Různé praktické informace doplňuje i jeho zážitky a celkově tak přináší velmi zajímavé čtení.
Ani jsem nevěděla, že se oficiálně nemá stoupat na pochod – je to možné jen se svolením kompetentních osob nebo že za poškození stromu, co je přírodní památkou, může v Německu přijít až na 50 tisíc eur. V tomto ohledu musím pochválit také nakladatelství za poznámky pod čarou týkající se tuzemské legislativy. Jednak jde o zajímavé srovnání, za druhé se často jedná o důležité věci – třeba o táboře v lese.
Jako praktickou informaci si zapamatuji starý trik filmařů o tom, že chodí cikcak a tak se nenápadně přiblíží ke zvířatům a také že zvířata nejlépe vnímají modrou a zelenou barvu a naopak většina savců nerozeznává červenou. Velmi mě také zaujala paralela s vlky a dopravními nehodami a autor mi tím byl moc sympatický: „Avšak spousta těch, co se bojí, že jim v lese zkříží cestu vlk a napadne je – pravděpodobnost se přitom v reálu rovná nule -, nemají žádné obavy, mají-li si sednout do auta a riskovat, že se stanou jednou z těch četných obětí dopravních nehod, které každoročně oplakáváme. Je to absurdní, prostě jen absurdní.“ (str. 92)
Taky jsem se pobavila v kapitole o houbách, kde Andreas Kieling popisoval, jak zkoušeli hnojník inkoustový nebo jak jeho babička říkala, že „všechny houby, které jsou červivé nebo rozežrané od slimáků, můžou jíst i lidé, jen se musí povařit“. A zapamatovala jsem si tuto větu: „Hrozí-li vám při nedělní procházce, že vás srazí srnec, pak tento jedinec nemá vzteklinu, nýbrž je zaslepený láskou.“ (str. 149)
Po Malé lesní škole šáhněte, když se chcete dozvědět něco nového o přírodě a nechcete se zrovna nořit do náročných encyklopedií nebo naučných knih. Díky krátkým kapitolám si navíc „přírodu“ můžete dávkovat a vychutnávat si ji po částech.
Andreas Kieling už jako dítě s nadšením fascinovaně pozoroval mravence, roháče a jiný hmyz a žasl, co všechno lze v lese objevit a zažít. V roce 1976 dobrodružně emigroval přes tehdejší Česko¬slovensko do Západního Německa a od roku 1990 cestoval po světě. Autor bestsellerů, vítěz ankety časopisu Spiegel a nositel několika cen za filmy o zvířatech je známý i díky svým přednáškám a televizním pořadům (mj. seriál Kielings wilde Welt, tedy Kielingův divoký svět, v rámci úspěšné dokumentární série Terra X pro německou televizi ZDF). V roce 2016 začal na facebooku zveřejňovat svoji „Malou lesní školu“ (Kleine Waldschule), které se podařilo získat přes 300 000 příznivců. V současnosti žije v kraji Eifel na rozhraní spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc.
Malá lesní škola
O životě v přírodě
Autor: Andreas Kieling
Překlad: Magdalena Havlová
Žánr: Les, populárně-naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208
Hodnocení: 75 %
Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Odhalte taje lesa
Zdroj foto: Thore Kieling
https://www.knihykazda.cz/mala-lesni-skola/
< Předchozí | Další > |
---|