Ruská próza: Satanův deník

Ruská próza: Satanův deník

Tisk

satanuv denik200V září vydalo nakladatelství Odeon novelu Leonida Andrejeve s ponurým názvem Satanův deník. Budeme přemítat o konci civilizace a o tom, jak k tomu přispívá člověk. Pokud máte rádi Dostojevského, Satanův deník sedne právě vám!

 

Známý-neznámý autor

Leonid Nikolajevič Andrejev (1871–1919) byl spisovatel a dramatik, jeden z nejrozporuplnějších představitelů ruské literatury. Pod vlivem Schopenhauerovy filozofie se věnoval otázkám života a smrti a zobrazoval lidský život hluboce pesimisticky. V povídkách je možné vystopovat vliv Dostojevského.

Jeho posledním dílem byla kniha Dnevnik satany (Satanův deník, 1919), napsaná krátce před smrtí, v níž zachytil válečné šílenství a předvídal brzký zánik lidské civilizace. Novela vychází v novém překladu Jakuba Šedivého.

Expresionismus v praxi

Děj nás zavane do Itálie roku 1914, kdy potkáváme bohatého Američana Henryho Wondergooda, do kterého se převtělil sám Ďábel, jenž se učí být člověkem. Moc víc k tomu nedokážu říct, jelikož nejde ani tak o děj, jako o myšlenky a pocity, se kterými se nám hrdina svěřuje. Potkává různé lidi a reaguje na ně, překvapen až zaskočen tím, jací jsou, nebo spíš jací dokážou být.

Autor nabízí celou řadu věcí k zamyšlení, třeba se ptá, kde je hranice lidskosti? Zároveň přemítá o lidskosti, co dělá člověka člověkem, když jsou lidské bytosti schopny takových nelidských zvěrstev? Nebo říká, že některé věci se dějí jen v Rusku, Rusům. Zajímavý je i jeho střet s realitou, kdy se mu zhroutí svět, jelikož zjistí, že jeho idol byla jen přetvářka, pozlátko. Pocity beznaděje a marnosti jsou knihou prosyceny od začátku až do konce.

Dostojevskij a ti druzí

Pokud holdujete dílům Dostojevského, mohl by vás Satanův deník zaujmout. Ale pozor – jedná se o poslední dílo autora a přijde mi, že autor nestihl dílo úplně zredigovat a dát mu formu. Nebo to byl záměr a naschvál nám zanechal něco hlubokého k zamyšlení o člověku, lidství, demokracii a beznaději.

satanuv denik

Název: Satanův deník
Autor: Leonid Andrejev
Originální název: Dněvnik Satany (1920)
Žánr: novela, světová literatura
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %

https://www.euromedia.cz/satanuv-denik/kniha/13460/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor inspirovaný knihou: Naším cílem je obnovit ideologický spor. To je demokracie!

Petr Drulak 200Podle profesora Petra Druláka, jednoho ze čtyř editorů knihy Budoucnost levice bez liberalismu, kterou letos vydala Masarykova demokratická akademie, sice jdete k volbám, ale je celkem jedno, koho budete volit. „Rozhodnou nějací soukromí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Zoufalec: Životní příběh muže, který přišel o všechno

Zoufalec 200Nakladatelství Brána přesně před rokem vydalo velmi poutavou knihu s názvem Zoufalec z pera spisovatelky They Schejbalové. Jde o neotřelý příběh, který se díky komplikovanosti osudu hlavního hrdiny může zdát těžko uvěřitelný, jakmile si ale čte...


Literatura

Strom – rozvětvená kniha pro nejmenší

strom perex

V rámci květnové akce Zásilka z Knihozemě (viz odkaz pod článkem) byla představena mimo jiné originální dětská publikace s názvem Strom. Jestli se jedná o knihu v pravém slova smyslu, toť...

Divadlo

Ve Vršovickém divadle MANA ožívá bytové divadlo. Herci zvou na komedie ve věži i v suterénu

divadlo mana200Pech pod střechou a Požár v suterénu. To jsou dvě nové brilantní komedie, které v premiéře nabízí Vršovické divadlo MANA. Evokují atmosféru bytových divadel, takže se hrají v netradičních prostorách divadelní budovy, jako je třeba podkroví n...

Film

Co přinesou ozvěny Febiofestu ve Zlíně

febiofest 200V tomto článku bychom vás rádi informovali, na jaké filmy můžete vyrazit od 15. do 17. dubna do zlínského Golen Apple Cinema v rámci regionálních ozvěn Febiofestu.

...