Rozsudek smrti v prostředí bezdomovců, narkomanů i pravicových extremistů

Rozsudek smrti v prostředí bezdomovců, narkomanů i pravicových extremistů

Tisk

Rozsudek smrti 100Máte rádi detektivky z českého prostředí a nebojíte se trochu drsnější zápletky? Potom si určitě nenechte ujít Rozsudek smrti od Davida Urbana. Po mnoha spíše kratších textech přichází s plnohodnotným románem, který vám vezme dech.

Jarda Horák je zapálený městský policista, pro kterého je jeho práce stále ještě posláním. Šťastný je ovšem i ve svém osobním životě. Má přítelkyni, čekají miminko a prakticky nic mu tedy nechybí. V práci je zapálený, ale zároveň i trochu lidumil. Zejména lidem na okraji společnosti rád dává druhé šance, i když se mu za to kolegové někdy posmívají. Jednoho dne je přivolán k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. Pachatele sice dopadnou, zároveň se ovšem tento moment stává prvním bodem na jeho cestě k nešťastnému konci.

Sympatický hrdina v temném prostředí

Jak zmiňujeme v úvodu knihy, David Urban se prozatím věnoval především povídkám. Nyní se ovšem rozhodl napsat více než 400 stránek dlouhou detektivku (nebo chcete-li krimi), v níž rozvíjí hodně temnou a spletitou zápletku. Na začátku přitom všechno vypadá vlastně docela nevinně. Sledujeme práci policistů na případu rvačky narkomanů a zároveň se o nich něco málo dozvídáme. Zejména o zmíněném Jardovi Horákovi. To je vlastně docela sympatický chlápek. Na první pohled kladný hrdina, slušňák, který byl pro práci policisty snad stvořen.

Postupem času se ovšem začíná hlavní dějová linka dostávat do zcela jiných rovin, výrazně potemňuje a mění zejména život ústřední postavy. Jeden okamžik obrátí jeho život vzhůru nohama a poté přichází řada nečekaných událostí.

Detailní vyšetřování díky práci autora

Tvůrce tohoto románu pracuje více než polovinu svého života u kriminálky. Tento fakt využívá i ve své spisovatelské kariéře. V jeho vyprávění najdete řadu detailů z vyšetřování, které by třeba jiný autor nepoužil. Celá práce policistů tak působí daleko realističtěji, až máte chvílemi pocit, že si čtete o opravdovém případu.

Navíc je zápletka plná nejrůznějších zvratů, dramatických chvílek a později i poměrně velké porce násilí. Přibude hodně mrtvol, a nakonec je to vlastně hodně drsná knížka. Napomáhá tomu i prostředí, v němž se odehrává. Setkáte se s mnoha bezdomovci, narkomany i pravicovými extremisty a rasisty.

Dějově všechno šlape, jak má, a čtení mě bavilo čím dál víc. Je tu sice hodně postav, ale při troše pozornosti se v nich rozhodně neztratíte. Občas se budete muset myšlenkami vrátit v čase a zavzpomínat na děj předcházející, ale nakonec si všechny souvislosti určitě dáte dohromady.

Skvělý román, ale…

Přestože se mi tahle detektivka opravdu hodně líbila, musím zmínit i jeden negativní postřeh. Při čtení objevíte několik věcí, které nejsou tak úplně logické. Hlavnímu hrdinovi se třeba stane událost, kterou by každý okamžitě řešil, on ji ovšem nechá vyšumět. K pachateli vedou docela jasné indicie, policisté jsou ovšem v tu chvíli až překvapivě naivní. Pochopil jsem, že je to všechno takto napsáno kvůli tomu, aby se mohl celý děj patřičně natahovat. Někomu to ovšem může zkazit požitek z jinak úžasné knihy.

V konečném hodnocení ovšem musím Rozsudek smrti hodnotit opravdu kladně. David Urban využívá své policejní praxe, přenáší ji do svých knih a díky tomu se vlastně stává tak trochu českým Dominikem Dánem. Troufal bych si dokonce tvrdit, že se v rámci detektivní žánru na domácí půdě řadí k tomu nejlepšímu. Jsem opravdu hodně zvědavý, do jakých hlubin temnoty duše nás zavede příště. 

Rozsudek 450

Rozsudek smrti

Autor: David Urban

Žánr: Detektivka, krimi

Vydal: Kalibr, 2021

Počet stran: 424

ISBN: 978-80-242-7631-1

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/537776-rozsudek-smrti


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Moderátoři Česko Slovensko má talent: „Trochu sa citíme ako antistresová hmota.“

moderatori 200Show Česko Slovensko má talent letos moderuje dvojice Marcel Forgáč a Milan Junior Zimnýkoval. Společně se znají od roku 1998 a 6 let moderují společně. Co pro ně znamená tato příležitost a co je dokáže nadchnout? To se dozvíte v našem rozhov...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Cestopis životem Miroslava Zikmunda

ziky 200Přiznávám se bez mučení - žádnou z knih dvojice H+Z nebo Z+H jsem nikdy nečetla. I když byly v knihovně u babičky a stále na dosah. Přesto mě osobnost obou cestovatelů k sobě neustále volala a jejich kouzlu jsem propadla po zhlédnutí filmového dokument...


Literatura

Poslední na seznamu

posledni na seznamu200V říjnu 2020 vyšla pod hlavičkou nakladatelství Grada drsná krimi od autorské dvojice Petera Nyströma a Petera Mohlina Poslední na seznamu. Jedná se o první díl série Agent John Adderley a rozhodně má něco do sebe!

...

Divadlo

Jaká je budoucnost Divadla Na zábradlí?

altSoučasná ekonomická situace, potažmo i kulturní založení obyvatel, není rozhodně příznivou dobou pro instituce věnující se umění. Zejména pak pro divadla, která jsou speciálním odvětvím. Není to film, jejich návštěva není rozhodnutí z minuty na minutu. Chce to p...

Film

Jak žena zvelebila park ve Versailles

kral 200Jedním z filmů, které ve čtvrtek 19. března zahájily letošní Febiofest, byl v předpremiéře uvedený anglický (a anglicky mluvený) snímek Králova zahradnice. Jedná se o další ukázku toho, jak umějí (či neumějí) režírovat uznávaní herci - v tomto případě ...