Zchlaďte se severskou detektivkou Sněžný anděl

Zchlaďte se severskou detektivkou Sněžný anděl

Tisk

snezny andel200V nakladatelství Kalibr vyšla mrazivá severská detektivka Sněžný anděl od švédské spisovatelky Anki Edvinsson. Stojí za to?

 

 

 

Děj knihy začíná tím, že jeden chlapec skočí z mostu, chvíli na to je starší žena zavražděna ve vlastním bytě a beze stopy zmizí z večírku náctiletá dívka. Zpočátku se zdá, že spolu tyto případy nesouvisí, ale opak je pravdou. Je toho moc jak na město Umea, tak na vyšetřovatele Charlotte a Pera. Situaci navíc komplikuje fakt, že byla z vězení propuštěna známá tvář z podsvětí – Tony.

Zpočátku může Sněžný anděl působit hodně chaoticky – v kapitolách se střídají prostředí a v úvodu je najednou naservírována velká spousta postav. Chvíli tak trvá se v nich zorientovat, ale časem vše dostává grády a je moc zajímavé to sledovat.

Čtenáře čekají informace jak o realitě spojené s drogami, tak s životem místní mládeže. Ta se například potýká s poruchami příjmy potravy a buduje si své místo v partě prostřednictvím večírků pro zvané. Plus se zde objevuje také aspekt sociálních sítí. Díky tomu má titul prvky young adult a připomínal mi knihy od Holly Jacksonové nebo dílo Je to na tobě.

V poslední době jsem na detektivky neměla příliš štěstí. Zdály se mi zdlouhavé a zaváněly starým stylem. Sněžný anděl mi v tomto ohledu vlil krev do žil, protože mi úplně vyhovoval. Líbily se mi krátké kapitoly, více případů v jednom, tajnosti mezi vyšetřovateli i popisované prostředí a atmosféra. Díky tomu všemu jsem knihu přečetla na jeden zátah a vím, že si musím autorčino jméno zapamatovat!

Anki Edvinsson je televizní moderátorka, novinářka a spisovatelka. V dětství v podstatě vyrůstala na policejní stanici, kde trávila čas se svým otcem a jeho kolegy. Její starší bratr také pracoval u policie, takže se u nich doma vždy diskutovalo o kriminálních případech. Anki se později přestěhovala za svým manželem ze Stockholmu do Umea, kde nastoupila do místního zpravodajství. Když se rozhodla následovat svůj dávný sen stát se spisovatelkou a přihlásila se do kurzu tvůrčího psaní, výběr žánru byl nasnadě. Při rešerších pro novou knihu se probudil její zájem o psychologii a kriminologii, kterou se pak rozhodla vystudovat na univerzitě. Sněžný anděl je její druhá kniha a ve Švédsku se dostala do výběru na prestižní literární cenu Storytel Awards.

snezny andel

Sněžný anděl
Autor: Anki Edvinsson
Překlad: Radovan Zítko
Žánr: beletrie, thriller, napětí, severská detektivka
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 288
Hodnocení: 88 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/562769-snezny-andel.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nakonec je úplně jedno, odkud jsme a co jsme, když se budeme soustředit na to, co nás spojuje

Klára SvobodováSpisovatelka, autorka projektu Neslyšící příručka pro přežití, blogerka, dřevořezbářka, maminka dvou dětí. Řeč je o Kláře Svobodové. Napsala knihu Těhotný Buddha a byla nominována na ocenění Moje Heroin. Rozhovor s ní připravila Ludmila ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Pomocnice s tajemnou minulostí. Protivná manželka. Přitažlivý manžel. Kdo z nich je skutečná oběť?

Pomocnice perexMillie to v životě nemá snadná. Po deseti letech strávených ve vězení se snaží začlenit zpátky do normálního života, avšak je to pro ni náročné. Když získá práci v nádherném domě Niny a Andrewa Winchesterových, je nadšená.

...

Literatura

Kamil Bouška: Dokumenty

dokumenty200Málokterá básnická kniha na sebe poutá v poslední době tolik pozornosti jako triptych Dokumenty Kamila Boušky (doprovozený ilustracemi Jana Turnera). Svůj podíl na tom má i nominace na cenu Magnesia Litera, nicméně soubor rezonoval ještě dlouho p...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Režisérka Ivanna Benešová s novým dokumentem procestuje svět!

benesova perexO autorce známého fiktivního dokumentu Zneužívaný nebylo v posledních měsících vůbec slyšet. Důvod byl však více než jednoduchý – pobyt v Austrálii. Vedle studia v „zemi klokanů“ asistovala n...