Zchlaďte se severskou detektivkou Sněžný anděl

Zchlaďte se severskou detektivkou Sněžný anděl

Tisk

snezny andel200V nakladatelství Kalibr vyšla mrazivá severská detektivka Sněžný anděl od švédské spisovatelky Anki Edvinsson. Stojí za to?

 

 

 

Děj knihy začíná tím, že jeden chlapec skočí z mostu, chvíli na to je starší žena zavražděna ve vlastním bytě a beze stopy zmizí z večírku náctiletá dívka. Zpočátku se zdá, že spolu tyto případy nesouvisí, ale opak je pravdou. Je toho moc jak na město Umea, tak na vyšetřovatele Charlotte a Pera. Situaci navíc komplikuje fakt, že byla z vězení propuštěna známá tvář z podsvětí – Tony.

Zpočátku může Sněžný anděl působit hodně chaoticky – v kapitolách se střídají prostředí a v úvodu je najednou naservírována velká spousta postav. Chvíli tak trvá se v nich zorientovat, ale časem vše dostává grády a je moc zajímavé to sledovat.

Čtenáře čekají informace jak o realitě spojené s drogami, tak s životem místní mládeže. Ta se například potýká s poruchami příjmy potravy a buduje si své místo v partě prostřednictvím večírků pro zvané. Plus se zde objevuje také aspekt sociálních sítí. Díky tomu má titul prvky young adult a připomínal mi knihy od Holly Jacksonové nebo dílo Je to na tobě.

V poslední době jsem na detektivky neměla příliš štěstí. Zdály se mi zdlouhavé a zaváněly starým stylem. Sněžný anděl mi v tomto ohledu vlil krev do žil, protože mi úplně vyhovoval. Líbily se mi krátké kapitoly, více případů v jednom, tajnosti mezi vyšetřovateli i popisované prostředí a atmosféra. Díky tomu všemu jsem knihu přečetla na jeden zátah a vím, že si musím autorčino jméno zapamatovat!

Anki Edvinsson je televizní moderátorka, novinářka a spisovatelka. V dětství v podstatě vyrůstala na policejní stanici, kde trávila čas se svým otcem a jeho kolegy. Její starší bratr také pracoval u policie, takže se u nich doma vždy diskutovalo o kriminálních případech. Anki se později přestěhovala za svým manželem ze Stockholmu do Umea, kde nastoupila do místního zpravodajství. Když se rozhodla následovat svůj dávný sen stát se spisovatelkou a přihlásila se do kurzu tvůrčího psaní, výběr žánru byl nasnadě. Při rešerších pro novou knihu se probudil její zájem o psychologii a kriminologii, kterou se pak rozhodla vystudovat na univerzitě. Sněžný anděl je její druhá kniha a ve Švédsku se dostala do výběru na prestižní literární cenu Storytel Awards.

snezny andel

Sněžný anděl
Autor: Anki Edvinsson
Překlad: Radovan Zítko
Žánr: beletrie, thriller, napětí, severská detektivka
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 288
Hodnocení: 88 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/562769-snezny-andel.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Dačice

dacice 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí....

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Bláznivé básničky Miloše Kratochvíla

pes nam spadla milos kratochvilKdyž otevřeme knihu básniček Miloše Kratochvíla Pes nám spadla, jako první vás okouzlí hned předsádky – jsou plné roztomilých pejsků různých ras s veselým výrazem v očích – jen zavrtět ocáskem, olízno...


Literatura

Moderní romance o sestřičkách z předválečného Londýna

Sestricky na prijmu perexNa jaře roku 1937 mají Dora a Millie, studentky ošetřovatelství v nemocnici Nightingale, plné ruce práce. Čekají je závěrečné zkoušky, a tak kromě praxe na odděleních věnují spoustu času i studiu. Hned po zkouškách...

Divadlo

DIVADLO JE V CENTRU aneb POZVÁNKA NA PŘÍŠTÍ DIVADELNÍ SEZÓNU DO OSTRAVY

ostrav200Národní divadlo moravskoslezské představilo seznam premiér příští divadelní sezóny – těšit se diváci mohou na Havelku, Jařaba, Kyliána a 4x Lloyda Webbera! Divadlo se svým sloganem také připojuje k debatám o centru Ostravy – DIVADLO JE V CENTRU!!! V ...

Film

Jarní smršť České televize: ČT art a Déčko

CT Z mrtveho domu perexV závěru naší trilogie nazvané „Jarní smršť České televize“ se sluší představit také programovou nabídku nejmladších stanic České televize - ČT art a Déčka. Přestože se tyto dva programy dělí o jeden kanál, a jejich vys...