Jsi tam?

Jsi tam?

jsi tam200V květnu vyšla v nakladatelství Cosmopolis kniha o hledání lásky Jsi tam? od autorky Dolly Alderton. Sledujeme rok v životě dvaatřicetileté Niny, nejen hledání lásky, ale i kolotoče ostatních vztahů.Neznámá autorka?

Dolly Alderton (* 1988) je kanadsko britská novinářka, spisovatelka, autorka podcastů. Její autobiografický debut Vše, co vím o lásce získal britskou cenu National Book Award for Autobiography of the Year 2018 a česky vyšel v roce 2020.

Seznamte se s Ninou

Nina má něco přes třicet, má maličký vlastní byt, pracuje jako autorka kuchařek a v životě jí zdánlivě nic nechybí. Má milující rodinu a skvělé kamarádky, na které se může spolehnout. V průběhu knihy potkává i novou lásku, na první pohled dokonalého Maxe, který jí hned na první schůzce řekne, že si ji jednou vezme. Ale život není peříčko, občas s námi udělá pár kotrmelců. Takže její táta trpí nemocí, kamarádky se vdávají a mají děti, její bývalý se zasnubuje a Max z jejího života mizí. Jak je tohle možné? Neměly by si ženy po třicítce užívat života a svobody plnými doušky? Dočká se Nina šťastného konce?

Přehlídka postaviček

Sama autorka v Poděkování přiznává, že značnou část knihy inspirovaly rozhovory s jejími přáteli a tak mi to i přišlo. Potkáváme nejrůznější postavičky, více či méně přitažené za vlasy, a skutek nějak utek. Jak nám posunují děj? Co přináší pro vypravování podstatného? Jejich úloha je snad jen prvoplánovitě šokovat, ale jiný účel chybí. Celkové vyznění knihy jsem taky nepobrala, tedy co tím chtěla autorka říct.

Anotace zní velmi dobře, člověk se těší na pohodový (pravděpodobně i romantický) příběh, ale nějak se mi nedařilo se začíst a nedokázala jsem Nině ani fandit, protože mi přišla plytká. Možná je to dáno i tím, že autorka rozehrála vyprávění na úrovni hned několika vztahů - rodinných, romantických a přátelských, ale nějak tomu chybělo rozuzlení, nějaký výsledek.

Jsi tam? nabízí příběh ženy něco přes třicet, která je ambiciózní a ke spokojenosti jí chybí jen dokonalý partnerský vztah. Chcete-li si přečíst něco o randění v dnešní moderní zrychlené době, pak je tato kniha jednou z vhodných možností.

jsi tam

Název: Jsi tam?
Autor: Dolly Alderton
Žánr: román
Originální název: Ghosts (2020)
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 335
Hodnocení: 65 %

https://www.grada.cz/jsi-tam-12806/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů : Knihovny pro K21, Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem

brezen-mesic-ctenaru 200V ústecké knihovně je vždy živo nejen v březnu, měsíci, který je již po několikáté měsícem čtenářů. Nějaký ten týden napřed totiž ústečtí knihovníci pro své čtenáře i návštěvníky připravují program, kter...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Mýty číslo 13 vábí čtenáře na crossover

myty 13 200V dubnu vydalo komiksové nakladatelství Crew již třináctý díl série Mýty, takové pohádky pro dospělé. Nadupaný díl o více než dvě stě stránkách sázel na křížení se sérií Jack of Fables a to vysvětluje i název dílu – Velký mytický crossover.

...

Literatura

Nadia Terranova: Sbohem, přízraky: Komorní příběh ze Sicílie

sbohem prizraky 200Ucítíte sicilské horko na kůži, otevřete okenní křídla svého pokoje a nadechnete se přímořského vzduchu. A s ještě větší palčivostí prožijete niterný příběh ženy, která už by dávno měla být dospělá. Ujel jí vlak? Už nikdy nebude m...

Divadlo

Sunset Boulevard, šperk ostravské muzikálové sezóny se blíží

sunset 200Velkolepý muzikál a především nádhernou hudbu - to slibuje česká premiéra muzikálového titulu Sunset Boulevard. Dramatický příběh s prvky hořké komedie, který začíná smrtí jedné postavy a končí šílenstvím druhé, režíruje na scéně Národního divadla mo...

Film

XII. Mezinárodní festival outdoorových filmů v Praze

a 200Mezinárodní festival outdoorových filmů, který již od 3. října brázdí kinosály a další spřízněná místa nejen České a Slovenské republiky, ale i Sibiře, dorazí 20. listopadu také do hlavního města. Letošní ročník uvádí desítky snímků s adrenalinovou, ale i...