Jsi tam?
Banner

Jsi tam?

Tisk

jsi tam200V květnu vyšla v nakladatelství Cosmopolis kniha o hledání lásky Jsi tam? od autorky Dolly Alderton. Sledujeme rok v životě dvaatřicetileté Niny, nejen hledání lásky, ale i kolotoče ostatních vztahů.Neznámá autorka?

Dolly Alderton (* 1988) je kanadsko britská novinářka, spisovatelka, autorka podcastů. Její autobiografický debut Vše, co vím o lásce získal britskou cenu National Book Award for Autobiography of the Year 2018 a česky vyšel v roce 2020.

Seznamte se s Ninou

Nina má něco přes třicet, má maličký vlastní byt, pracuje jako autorka kuchařek a v životě jí zdánlivě nic nechybí. Má milující rodinu a skvělé kamarádky, na které se může spolehnout. V průběhu knihy potkává i novou lásku, na první pohled dokonalého Maxe, který jí hned na první schůzce řekne, že si ji jednou vezme. Ale život není peříčko, občas s námi udělá pár kotrmelců. Takže její táta trpí nemocí, kamarádky se vdávají a mají děti, její bývalý se zasnubuje a Max z jejího života mizí. Jak je tohle možné? Neměly by si ženy po třicítce užívat života a svobody plnými doušky? Dočká se Nina šťastného konce?

Přehlídka postaviček

Sama autorka v Poděkování přiznává, že značnou část knihy inspirovaly rozhovory s jejími přáteli a tak mi to i přišlo. Potkáváme nejrůznější postavičky, více či méně přitažené za vlasy, a skutek nějak utek. Jak nám posunují děj? Co přináší pro vypravování podstatného? Jejich úloha je snad jen prvoplánovitě šokovat, ale jiný účel chybí. Celkové vyznění knihy jsem taky nepobrala, tedy co tím chtěla autorka říct.

Anotace zní velmi dobře, člověk se těší na pohodový (pravděpodobně i romantický) příběh, ale nějak se mi nedařilo se začíst a nedokázala jsem Nině ani fandit, protože mi přišla plytká. Možná je to dáno i tím, že autorka rozehrála vyprávění na úrovni hned několika vztahů - rodinných, romantických a přátelských, ale nějak tomu chybělo rozuzlení, nějaký výsledek.

Jsi tam? nabízí příběh ženy něco přes třicet, která je ambiciózní a ke spokojenosti jí chybí jen dokonalý partnerský vztah. Chcete-li si přečíst něco o randění v dnešní moderní zrychlené době, pak je tato kniha jednou z vhodných možností.

jsi tam

Název: Jsi tam?
Autor: Dolly Alderton
Žánr: román
Originální název: Ghosts (2020)
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 335
Hodnocení: 65 %

https://www.grada.cz/jsi-tam-12806/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ROZHOVOR - MUZIKÁLOVÝ HEREC TOMÁŠ LÖBL

lobl200Jak vypadá běžný rok muzikálového herce a které inscenace v divadle Kalich má nejradši Tomáš Lobl?

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

ZLATÁ STUHA / GOLDEN RIBBON / 2012

alt Výroční ocenění nejlepších autorů, překladatelů a ilustrátorů literatury pro děti a mládež. Soutěž vyhlašují a pořádají Česká sekce IBBY, Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů a Památník národního písemnictví.

...

Literatura

Kniha, co vás zabaví nejen při dlouhých cestách autem

100 HER 200Po knize Hry proti nudě vydalo nakladatelství Kazda další titul od Ivana Bretta. Tentokrát se jedná o jeho bestseller nazvaný 100 her pro každou příležitost (v originále The Floor is Lava). P...

Divadlo

Nejznámější příběh lásky všech dob – Romeo a Julie v podání Baletu Národního divadla se v září vrátí do Státní opery

Romeo a JulieNejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvádí Bal...

Film

Nerozlučná tvůrčí dvojice Ken Loach a Paul Laverty obdrží v Karlových Varech cenu za celoživotní přínos filmovému umění

FFKV perexScenárista PAUL LAVERTY (*1957) a režisér KEN LOACH(*1936) zosobňují příklad pevně ukotvené umělecké dvojice, která se už patnáct let ideálně doplňuje: Laverty zajistí skvěle napsaný příběh, Loach se postará o jeho neméně skvělou realizaci, která...