Jsi tam?

Jsi tam?

jsi tam200V květnu vyšla v nakladatelství Cosmopolis kniha o hledání lásky Jsi tam? od autorky Dolly Alderton. Sledujeme rok v životě dvaatřicetileté Niny, nejen hledání lásky, ale i kolotoče ostatních vztahů.Neznámá autorka?

Dolly Alderton (* 1988) je kanadsko britská novinářka, spisovatelka, autorka podcastů. Její autobiografický debut Vše, co vím o lásce získal britskou cenu National Book Award for Autobiography of the Year 2018 a česky vyšel v roce 2020.

Seznamte se s Ninou

Nina má něco přes třicet, má maličký vlastní byt, pracuje jako autorka kuchařek a v životě jí zdánlivě nic nechybí. Má milující rodinu a skvělé kamarádky, na které se může spolehnout. V průběhu knihy potkává i novou lásku, na první pohled dokonalého Maxe, který jí hned na první schůzce řekne, že si ji jednou vezme. Ale život není peříčko, občas s námi udělá pár kotrmelců. Takže její táta trpí nemocí, kamarádky se vdávají a mají děti, její bývalý se zasnubuje a Max z jejího života mizí. Jak je tohle možné? Neměly by si ženy po třicítce užívat života a svobody plnými doušky? Dočká se Nina šťastného konce?

Přehlídka postaviček

Sama autorka v Poděkování přiznává, že značnou část knihy inspirovaly rozhovory s jejími přáteli a tak mi to i přišlo. Potkáváme nejrůznější postavičky, více či méně přitažené za vlasy, a skutek nějak utek. Jak nám posunují děj? Co přináší pro vypravování podstatného? Jejich úloha je snad jen prvoplánovitě šokovat, ale jiný účel chybí. Celkové vyznění knihy jsem taky nepobrala, tedy co tím chtěla autorka říct.

Anotace zní velmi dobře, člověk se těší na pohodový (pravděpodobně i romantický) příběh, ale nějak se mi nedařilo se začíst a nedokázala jsem Nině ani fandit, protože mi přišla plytká. Možná je to dáno i tím, že autorka rozehrála vyprávění na úrovni hned několika vztahů - rodinných, romantických a přátelských, ale nějak tomu chybělo rozuzlení, nějaký výsledek.

Jsi tam? nabízí příběh ženy něco přes třicet, která je ambiciózní a ke spokojenosti jí chybí jen dokonalý partnerský vztah. Chcete-li si přečíst něco o randění v dnešní moderní zrychlené době, pak je tato kniha jednou z vhodných možností.

jsi tam

Název: Jsi tam?
Autor: Dolly Alderton
Žánr: román
Originální název: Ghosts (2020)
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 335
Hodnocení: 65 %

https://www.grada.cz/jsi-tam-12806/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Vlady Gryc nazpíval duet Paris Paris Paris s mladou zpěvačkou Cloo Kosovou

vlady 200Nejen o novém videoklipu Paris Paris Paris či o aktuálním albu Blízký i vzdálený jsme si nedávno povídali se zpěvákem a básníkem, jehož jméno zní Vlady Gryc. I když žije léta v Berlíně, původně pochází z Ostravy a českou tvorbu, v tomto případě písničky,...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Čtěte také...

Nevěru tolerovat nebo řešit razantně?

200litRomán od Táni Keleové-Vasilkové „Druhá“ mě zase jednou přiměl k zamyšlení, jak bych se zachovala na místě hlavní hrdinky. V kostce je to klasický a obvyklý až skoro okoukaný příběh. Hlavní hrdinka Alena žije spokojený život na mateřské dovolené s dvěma mal...


Literatura

Buzíčci v hlavních i vedlejších rolích

200buKniha s provokativním názvem Buzíčci od Jana Folného vyšla v den kulturního festivalu zaměřeného na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku - Prague Pride 2013.

...

Divadlo

Jak vypadá Prostřeno po zlínsku?

laska prochazi zaludkem 200Divadlo Malá scéna Zlín se v současnosti zaměřuje na vlastní autorskou tvorbu, a pokud by všechna představení byla taková, jako Láska prochází žaludkem, je velká škoda, že toho nehrají více. Druhá repríza této komed...

Film

PAS DO HOLLYWOODU


pas do hollywoodu 200Není rozhovor jako rozhovor. Většinou vycházejí takové, které se jen koří věhlasu zpovídaného a šíří jej dál, vlastně můžeme uvažovat o oboustranně výhodné symbióze. Přesně takové texty nalezneme třeba v knížce nadutě naz...