Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Tisk

Pritazlivost-planety-Krypton 200Přitažlivost planety Krypton je název první knihy mladého herce, režiséra a scenáristy Jiřího Mádla. Román vyšel v nakladatelství Bizbooks a nabízí zajímavé čtení.

 

 

 

Když jsem zaznamenala, že Jiří Mádl vydává knihu, byla jsem vůči tomu skeptická a říkala jsem si, že zřejmě chce být trendy a přivydělat si i tímto způsobem. Poté jsem jej viděla v televizi, kde o Přitažlivosti planety Krypton zajímavě mluvil a rozhodla jsem se, že jí dám šanci.

Anotace knihy láká na neobvyklý vztah Martina a Veroniky, kteří si dopisují prostřednictvím xChatu v místnosti nazvané Planeta Krypton. Dali si slib, že se nikdy nepotkají a na jejich planetě je tak všechno dovoleno. Mohou se tak svěřovat s tím, co by ostatním neřekli, žít druhý život, nebo jako v úvodu pořádně popustit uzdu fantazii.

Byla jsem zvědavá, jak bude napsáno přes 300 stran o virtuálním přátelství/lásce a očekávala jsem odpočinkové letní čtení od téměř vrstevníka. Místo toho jsem však dostala mnohem vážnější příběh, ve kterém není nouze o vážnější témata spojená především s rodinnými i mezilidskými vztahy a také dospíváním. Mně to vůbec nevadilo a místy jsem opravdu žasla nad tím, že s tolika pocity přišel mužský, a navíc mladý autor. Také oceňuji, jak dokázal Jiří Mádl pracovat s atmosférou, opravdu nebyl problém si daná místa představit a přenést se na ně v hlavě.

Přitažlivost planety Krypton je pro mě jinou knihou. Těžko se mi to popisuje, ale zapůsobila na mě a hodnotím ji jako velmi zajímavou. Pustila jsem se do ní, když mi nebylo moc dobře, chtěla jsem jen číst chvíli před spaním, a nakonec jsem nedokázala přestat a zvládla jsem ji celou. V závěru jsem byla dojatá a nechávala ji doznít. Takže nezbývá než Jirkovi Mádlovi zatleskat a doufat, že bude v psaní pokračovat, nebo příběh převede i na filmová plátna.

Jiří Mádl, český filmový herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1986 v Českých Budějovicích. V roce 2009 absolvoval na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde studoval obor Sociální a masová komunikace. O dva roky později absolvoval na New York Film Academy studium scenáristiky. Jiřího celovečerní filmový debut Pojedeme k moři z roku 2014 vyhrál cenu pro objev roku v rámci udílení Cen české filmové kritiky. Dále byl nominován ve třech kategoriích na cenu Český lev 2014. Kromě toho získal celkem 17 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. V roce 2019 měl premiéru Jiřího druhý celovečerní hraný film Na Střeše. I ten získal mnohá ocenění a nominace na prestižní Ceny kritiky a sedm nominací na Českého lva 2019. Získal též hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Mannheimu. Milostný román Přitažlivost planety Krypton je jeho debutem na poli literatury.

Pritazlivost-planety-Krypton

Přitažlivost planety Krypton
Autor: Jiří Mádl
Žánr: román
Nakladatelství: BizBooks
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/70337583/pritazlivost-planety-krypton/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mám svůj skromný život i svou skromnou tvorbu rád, říká publicista a fotograf Robert Rohál

rob rohal200Jeho ženy respektive ženy, které Robert Rohál fotí, vypadají vždy žensky, půvabně a přirozeně. I když jde vesměs o známé tváře, tak je nefotí v ateliéru. Jde o průzračně křehké fotky, které vznikly na ulici, v kavárně, v zákulisí nebo na jevi...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Intelektuál ve veřejném prostoru

academia intelektual ve verejnem prostoruMálokdo bývá tak zpochybňován, ba ostouzen, jako právě "intelektuálové". Jednou označováni za krasoduchy, jindy za rejpaly, pokaždé podezíráni, v čí prospěch vlastně promlouvají. Vadí,...


Literatura

Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

rimske myty perexVe starověkém Římě hrála mytologie důležitou roli. Zasahovala do náboženství i politiky a souvisela i se založením věčného města. Dnes se s odkazy na tyto příběhy můžete setkat dříve, než s příběhy samotnými.

Divadlo

Jára Cimrman na Vás dýchne v několika českých kinech

jara cimrman ceske nebeGénius samotný se nám ukáže skrze Divadlo Járy Cimrmana, které slaví 45 let od svého založení. U této příležitosti dojde 4. října k historicky prvnímu přímému satelitnímu přenosu z České republiky, díky kterému se na p...

Film

Jak se hudební aktivity stávaly součástí literární i filmové tvorby

Kapitoly z filosofie nove hudby perexNová kniha, kterou vydala Univerzita Karlova v nakladatelství Karolinum, nese trochu odstrašující název KAPITOLY Z FILOSOFIE NOVÉ HUDBY. Ale naštěstí nevyžaduje ani odbornou hudební průpravu, ba...