Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Tisk

Pritazlivost-planety-Krypton 200Přitažlivost planety Krypton je název první knihy mladého herce, režiséra a scenáristy Jiřího Mádla. Román vyšel v nakladatelství Bizbooks a nabízí zajímavé čtení.

 

 

 

Když jsem zaznamenala, že Jiří Mádl vydává knihu, byla jsem vůči tomu skeptická a říkala jsem si, že zřejmě chce být trendy a přivydělat si i tímto způsobem. Poté jsem jej viděla v televizi, kde o Přitažlivosti planety Krypton zajímavě mluvil a rozhodla jsem se, že jí dám šanci.

Anotace knihy láká na neobvyklý vztah Martina a Veroniky, kteří si dopisují prostřednictvím xChatu v místnosti nazvané Planeta Krypton. Dali si slib, že se nikdy nepotkají a na jejich planetě je tak všechno dovoleno. Mohou se tak svěřovat s tím, co by ostatním neřekli, žít druhý život, nebo jako v úvodu pořádně popustit uzdu fantazii.

Byla jsem zvědavá, jak bude napsáno přes 300 stran o virtuálním přátelství/lásce a očekávala jsem odpočinkové letní čtení od téměř vrstevníka. Místo toho jsem však dostala mnohem vážnější příběh, ve kterém není nouze o vážnější témata spojená především s rodinnými i mezilidskými vztahy a také dospíváním. Mně to vůbec nevadilo a místy jsem opravdu žasla nad tím, že s tolika pocity přišel mužský, a navíc mladý autor. Také oceňuji, jak dokázal Jiří Mádl pracovat s atmosférou, opravdu nebyl problém si daná místa představit a přenést se na ně v hlavě.

Přitažlivost planety Krypton je pro mě jinou knihou. Těžko se mi to popisuje, ale zapůsobila na mě a hodnotím ji jako velmi zajímavou. Pustila jsem se do ní, když mi nebylo moc dobře, chtěla jsem jen číst chvíli před spaním, a nakonec jsem nedokázala přestat a zvládla jsem ji celou. V závěru jsem byla dojatá a nechávala ji doznít. Takže nezbývá než Jirkovi Mádlovi zatleskat a doufat, že bude v psaní pokračovat, nebo příběh převede i na filmová plátna.

Jiří Mádl, český filmový herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1986 v Českých Budějovicích. V roce 2009 absolvoval na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde studoval obor Sociální a masová komunikace. O dva roky později absolvoval na New York Film Academy studium scenáristiky. Jiřího celovečerní filmový debut Pojedeme k moři z roku 2014 vyhrál cenu pro objev roku v rámci udílení Cen české filmové kritiky. Dále byl nominován ve třech kategoriích na cenu Český lev 2014. Kromě toho získal celkem 17 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. V roce 2019 měl premiéru Jiřího druhý celovečerní hraný film Na Střeše. I ten získal mnohá ocenění a nominace na prestižní Ceny kritiky a sedm nominací na Českého lva 2019. Získal též hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Mannheimu. Milostný román Přitažlivost planety Krypton je jeho debutem na poli literatury.

Pritazlivost-planety-Krypton

Přitažlivost planety Krypton
Autor: Jiří Mádl
Žánr: román
Nakladatelství: BizBooks
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/70337583/pritazlivost-planety-krypton/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Jenny Jeshko: „V mých modelech se mísí jak barokní zdobnost a luxus, tak i punkový, temnější a rockovější podtón“

jenny jeshko 200U příležitosti akce Sušice Móda a Řemeslo, kde se bude konat módní přehlídka udržitelné módy a také celodenní market plný českého designu a charitativní bazar, vám přinášíme rozhovor s návrhářkami, které se zde představí. Další z nich je Je...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Detektivka říznutá black metalem

demon-ze-sidliste 200V nakladatelství HOST vyšla další kniha, jejíž autorkou je Iva Hadj Moussa. Po Šalině do stanice touha přichází Démon ze sídliště.

 

...

Literatura

Další true crime, která vám nedá spát

ramirez night stalker 200Nakladatelství JOTA poměrně brzy po první knize z edice true crime o Tedym Bundym přišlo s dalším titulem, který se tentokrát zaměřuje na Richarda Ramireze. Autorem je Philip Carlo.

...

Divadlo

Muzikál Mamma Mia! na prknech divadla Hybernia

Mia 200Muzikál Mamma Mia! patří bezesporu k nejslavnějším muzikálům světa. I u nás má tento muzikál úspěch. Prodalo se přes 250 000 vstupenek. Proto je muzikál obnoven a během léta se dočkáte 32 exkluzivních představení. V českém znění. Hra...

Film

Tak trochu temnější pohádkový svět

Zloba perexPřešlo pět let. Zloba (Angelina Jolie), královna černé magie, žije spokojeně na čarovných Blatech společně se svou kmotřenkou Růženkou (Elle Fanning). Když Růženku požádá o ruku princ Filip (Harris Dickinson) ze sousedního království Ulstead, z...