Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Jaká je literární prvotina Jiřího Mádla?

Pritazlivost-planety-Krypton 200Přitažlivost planety Krypton je název první knihy mladého herce, režiséra a scenáristy Jiřího Mádla. Román vyšel v nakladatelství Bizbooks a nabízí zajímavé čtení.

 

 

 

Když jsem zaznamenala, že Jiří Mádl vydává knihu, byla jsem vůči tomu skeptická a říkala jsem si, že zřejmě chce být trendy a přivydělat si i tímto způsobem. Poté jsem jej viděla v televizi, kde o Přitažlivosti planety Krypton zajímavě mluvil a rozhodla jsem se, že jí dám šanci.

Anotace knihy láká na neobvyklý vztah Martina a Veroniky, kteří si dopisují prostřednictvím xChatu v místnosti nazvané Planeta Krypton. Dali si slib, že se nikdy nepotkají a na jejich planetě je tak všechno dovoleno. Mohou se tak svěřovat s tím, co by ostatním neřekli, žít druhý život, nebo jako v úvodu pořádně popustit uzdu fantazii.

Byla jsem zvědavá, jak bude napsáno přes 300 stran o virtuálním přátelství/lásce a očekávala jsem odpočinkové letní čtení od téměř vrstevníka. Místo toho jsem však dostala mnohem vážnější příběh, ve kterém není nouze o vážnější témata spojená především s rodinnými i mezilidskými vztahy a také dospíváním. Mně to vůbec nevadilo a místy jsem opravdu žasla nad tím, že s tolika pocity přišel mužský, a navíc mladý autor. Také oceňuji, jak dokázal Jiří Mádl pracovat s atmosférou, opravdu nebyl problém si daná místa představit a přenést se na ně v hlavě.

Přitažlivost planety Krypton je pro mě jinou knihou. Těžko se mi to popisuje, ale zapůsobila na mě a hodnotím ji jako velmi zajímavou. Pustila jsem se do ní, když mi nebylo moc dobře, chtěla jsem jen číst chvíli před spaním, a nakonec jsem nedokázala přestat a zvládla jsem ji celou. V závěru jsem byla dojatá a nechávala ji doznít. Takže nezbývá než Jirkovi Mádlovi zatleskat a doufat, že bude v psaní pokračovat, nebo příběh převede i na filmová plátna.

Jiří Mádl, český filmový herec, režisér a scenárista se narodil v roce 1986 v Českých Budějovicích. V roce 2009 absolvoval na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze, kde studoval obor Sociální a masová komunikace. O dva roky později absolvoval na New York Film Academy studium scenáristiky. Jiřího celovečerní filmový debut Pojedeme k moři z roku 2014 vyhrál cenu pro objev roku v rámci udílení Cen české filmové kritiky. Dále byl nominován ve třech kategoriích na cenu Český lev 2014. Kromě toho získal celkem 17 ocenění na mezinárodních filmových festivalech. V roce 2019 měl premiéru Jiřího druhý celovečerní hraný film Na Střeše. I ten získal mnohá ocenění a nominace na prestižní Ceny kritiky a sedm nominací na Českého lva 2019. Získal též hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Mannheimu. Milostný román Přitažlivost planety Krypton je jeho debutem na poli literatury.

Pritazlivost-planety-Krypton

Přitažlivost planety Krypton
Autor: Jiří Mádl
Žánr: román
Nakladatelství: BizBooks
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 86 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/70337583/pritazlivost-planety-krypton/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Festivalové otázky pro: Jirku Sýkoru (Tleskač)

200rozPřinášíme vám další rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. Po koncertě partičky Tleskač na Benátské noci jsme se sešli s frontmanem Jirkou Sýkorou!

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Jeffrey Eugenides: Sebevraždy panen

200litKonečně jsme se dočkali. V říjnu vyšlo v nakladatelství Host další dílo jednoho z nejoceňovanějších amerických spisovatelů této doby, držitele Pullitzerovy ceny a autora knih Hermafrodit a Hra o manželství, které již v ČR vyšly a měly velký úspěch. Jedn...


Literatura

Mluvící Anglický obrázkový slovník

anglicky obrazkovy slovnik200V edici Kouzelné čtení od Albi vyšla v loňském v roce další interaktivní mluvící kniha – Anglický obrázkový slovník. Tentokrát jde o publikaci v běžném formátu s běžnými tenkými papírovými listy, což z ní dělá ...

Divadlo

Příliš drahý jed. Švandovo divadlo uvede hru o smrti agenta Litviněnka

Prilis drahy jed 200Příliš drahý jed, inscenaci o případu otravy Alexandra Litviněnka, agenta ruských i britských tajných služeb, uvede 6. listopadu ve Velkém sále pražské Švandovo divadlo. Hra britské dramatičky Lucy Prebble na motivy knihy Luka H...

Film

Začne 22. ročník Festivalu francouzského filmu

FFF perexMezi 20. listopadem a 1. prosincem 2019 se uskuteční v pořadí již 22. FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU. Kromě Prahy zavítá do dalších českých a moravských měst – do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy. Opět nabídne bohatý p...