Albert Camus Pád - jeden z démantů literatury

Albert Camus Pád - jeden z démantů literatury

pad perexO knihách, které všichni znají a málokdo je četl a pochopil, se píše špatně. Do téhle kategorie patří jak nedávno znovu vydaný Franz Kafka a jeho Zámek, tak i Camusův Pád, který v září 2022 vychází v nakladatelství LEDA v novém, moderním překladu Kateřiny Vinšové.

 

Existencialismus v beletrii

Pád je posledním dokončeným románem, spíše novelou, Alberta Camuse, slovy Jean-Paul Sartra jeho románem „možná nejkrásnějším a nejméně pochopeným“. Od rivala na stejném filozofickém poli a politicky názorového oponenta je to poklona dvojnásobná.

Vypravěč Jean-Baptiste Clamence se setkává v malém baru v Amsterdamu s nejmenovaným cizincem a mu líčí příběh svého pádu. Clamence je spořádaný, sám se sebou spokojený a málem vzorný občan, který procitl pod vlivem hraničního zážitku ze své iluze. Pod tlakem probuzeného svědomí opustil usedlou existenci advokáta a teď tráví čas vyprávěním svého příběhu v naději, že procitnou i ostatní a ulehčí mu břemeno, jež nese. Sám hrdina se označuje jako "kajícný soudce", který ve snaze soudit ostatní, nejprve začíná u sebe, aby následně mohl vinit druhé. Celé dílo je pojato jako rozsáhlý monolog k bezejmennému posluchači, o jehož přítomnosti se čtenář dozvídá pouze z Clamencových reakcí.

Pokrytectví soudce

Clamence explicitně přiznává: „Jistě, někdy jsem se tvářil, jako bych bral život vážně. Ale brzy mi jeho závažná podstata sama ukázala svou malichernou podobu, a já tedy už jen pokračoval v načaté roli, jak mi to nejlíp šlo.“

„Jsem stejný jako oni, samozřejmě, jsme přece všichni na jednom hnojišti. Jenže já mám jednu výhodu, já to totiž vím, a to mě opravňuje mluvit.“

Pád ukazuje pokrytectví člověka, který sice soudí sebe, ale především proto, aby mohl soudit ostatní. Popisuje neustálý boj člověka odcizeného světu, snažícího se v tomto nepřátelském prostředí přežít. A to ho dělá stále současným, aktuálním, oslovujícím i současné generace čtenářů.

Démant literatury

Brilantní, dokonalá Camusova satira zasypává čtenáře množstvím myšlenek a pronikavých metafor, pohrává si s mnoha mýty a důsledně převrací jejich význam. Pokud chceme knihu plně pochopit, je třeba ji číst pozorně, vnímat jednotlivé myšlenky, narážky a postřehy, ideálně společně s jinými autorovými díly v kontextu existenciální filosofie.

Pád je jedna z knih, která je skutečným démantem literatury, a i když si nakladatelství LEDA do této stejnojmenné edice umí vybírat samé démanty, Camusův Pád je jedním z nepřekonaných vrcholů.

Na těchto stránkách obvykle vycházejí recenze, ale kdo jsem já, abych si troufla hodnotit tak kompaktní, vynikající text nositele Nobelovy ceny za literaturu (1957). Mohu jen konstatovat, že od nakladatelství LEDA byl výborný nápad připomenout si tuto knihu, a navíc ji v novém moderním překladu zpřístupnit mladé generaci. Camusův Pád je kniha, která prostě nemůže chybět v žádné knihovně a nemůže dostat jiné hodnocení než 100 %.

 pad

Pád (La Chute)
Autor: Albert Camus
Překlad: Kateřina Vinšová
Ilustrátor / grafik: Kateřina Bažantová Boudriot
Žánr: Román (novela)
Nakladatelství: LEDA, spol. s r.o.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 144

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA, leda.cz
www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=911 

( 1 hlas ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Dvě tvořilky, díky nimž se v jihočeské Soběslavi kreativně vyřádí děti i dospělí

kreativ sobeslav rozhovor200První březnové dny přinesou jistě nejen závan jara, ale i pořádný průvan kreativity, který mají na svědomí Michaela Oubramová Radová a Martina Šimonová. A odkud vane vítr, to vám t...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Matěj Mlynář je zpět

Zavata snehem 200Nakladatelství Motto v rámci zářijových novinek vydalo další knihu Martina Stručovského, pokračování jeho detektivní série tentokrát nazvané Zavátá sněhem.

...

Literatura

Sliby a chyby Štěstí, lásky, čokolády aneb dokonalý recept na štěstí ŽENY?

stesti laska cokoladaPojďme se podívat, co obal knížky slibuje a co opravdu dává. Skóre je skvělé! Je nepříjemným zvykem psát na KAŽDOU knihu, že je nejlepší a skvělá  a prostě jinak NEJ. Mnohé jsou, ale mnohé také nejsou.

Divadlo

Veroničin pokoj v divadle Reduta v Brně

Veronicin pokoj 200Jedna za scén Národního divadla v Brně, staroslavná Reduta kde byl divadelní sál přestavěn  v roce 1773 a čekal na nové otevření po rekonstrukci až v roce 2005, je malý prostorem, velký svými ambicemi..  Za deset let té nové existen...

Film

Čekám až mi umře pes, abych se mohla zastřelit

Olive KitteridgeováSvérázná Olive Kitteridgeová vás rozesměje i rozpláče ve skvělém románu Elisabeth Stroutové, která za byla za tento svůj počin oceněná Pulitzerovou cenou. Olive Kitteridgeová byla...