Nechal jí vzkaz a zmizel beze stopy. Proč?

Nechal jí vzkaz a zmizel beze stopy. Proč?

Jeho posledni slova perexOwen Michael zmizel beze stopy. Své ženě Hannah zanechal jen vzkaz, ve kterém stojí: „Ochraň ji.“ Hannah ví, koho má Owen na mysli: svou dospívající dceru Bailey, která v dětství přišla o matku a která nechce mít s manželkou svého otce nic společného.

 


Když se Hannah nedaří manželovi dovolat, začne být zoufalá. Situace se ještě zhorší, když zatknou Owenova šéfa a když Hannah začne vyslýchat policie. Hannah pochopí, že její manžel nebyl tím, za koho se vydával, a rozhodne se, že vypátrá jeho pravou totožnost. Společně s Bailey se proto vydávají na cestu a začnou skládat střípky minulosti. Brzy si však uvědomí, že to, co zjistí, změní jejich život od základů.

Kniha úspěšné americké autorky
Autorkou knihy Jeho poslední slova, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Ikar, je americká spisovatelka a novinářka Laura Dave. Ta se rozhodla vyprávět příběh o identitě, lžích, rodinných tajemstvích a o tom, kam až jste schopni zajít, abyste ochránili ty, které milujete. Z knihy se stal bestseller, který se brzy dočká seriálové adaptace z produkce Apple TV+.

Psychologický román o vztahu nevlastní matky a nevlastní dcery
Kniha začíná Owenovým zmizením a jeho záhadným vzkazem, od něhož se odvíjí následné pátrání. Hannah ani Bailey se nemají čeho chytit, a tak se spoléhají na sebemenší útržky vzpomínek, které by je mohly dovést k pravdě. I když je tato dějová linka pro příběh nesmírně důležitá, zastiňuje ji brilantně vykreslený vztah mezi nevlastní matkou a nevlastní dcerou. Ten je nejdřív neutrální. Obě se víceméně respektují a ke konfliktům dochází jen občas. Když ale Owen zmizí, jsou nuceny spolupracovat, což znamená, že se musí naučit jedna druhé důvěřovat. Zároveň se lépe poznávají, a tak se jejich vztah pod vlivem okolností pozvolna vyvíjí a mění, což je zajímavé sledovat.

Samotné pátrání je napínavé a přináší několik překvapivých zvratů. Owen měl spoustu tajemství, z nichž některá mohou být smrtící. O co blíž se Hannah a Bailey dostávají k pravdě, v o to větším nebezpečí se ocitají. Některá odhalení jsou uvěřitelná a dávají dokonalý smysl. Další však nutí k zamyšlení, zda je něco takového vůbec možné a nutí čtenáře pochybovat o reálnosti celého příběhu, což může zkazit čtenářský zážitek. Konec je nečekaný a skvěle celé vyprávění uzavírá. Překvapí i navzdory tomu, že jinak to asi ani skončit nemohlo.

Pokud máte rádi příběhy o lžích a rodinných tajemstvích, kniha Jeho poslední slova vás určitě zaujme. Nebudete zklamaní ani v případě, že hledáte propracovaný psychologický román o manželské důvěře a komplikovaných vztazích.

Jeho posledni slova

Jeho poslední slova
Autorka: Laura Dave
Originální název: The Last Thing He Told Me
Překlad: Hana Vališová
Žánr: psychologický román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 296

Hodnocení: 75 %

https://www.ikar.cz/# 


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Lucie Pernetová: „Dokud jsem se nepotkala s režisérem Michalem Burešem, netušila jsem, jak moc bude třeba se sžívat.“

pernet perexPět vydavatelů uvede na trh současně jedenáct nových titulů v rámci nového projektu Audioknihy NAHLAS! Historicky první česko-slovenský AUDIOKNIŽNÍ VÍKEND nabídne to nejslibnější z podzimních novinek: Nesbø, Verne, Vondruška, Hawkinsová, Christi...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Michael Třeštík a rok jeho života

aspon jsem to zkusil 200Nakladatelství Motto vydalo v říjnu knihu Michaela Třeštíka Aspoň jsem to zkusil, která je jakýmsi zápisníkem jednoho roku jeho života.

...

Literatura

Historický román, jemuž náleží přívlastky: děsivý, mrazivý, dech beroucí

ZlaZena perexPřesně tato slova se mi honila hlavou, když jsem četla historický román Zlá žena Marka Pastora. Navíc byly umocněny informací, že jde o zpracování skutečných událostí, které se stal...

Divadlo

Inženýr Prokop otřásá divadelním světem

krakatit 200Karel Čapek si stále drží status nejhranějšího českého dramatika. Ať už sám, nebo ve spolupráci s bratrem Josefem totiž vytvořil dramata, jež svými náměty neztrácejí na aktuálnosti. I přes široký výběr z Čapkových dramat se n...

Film

Univerzální a stárnoucí Rambo

rambo do pekla a zpetFilm Rambo: Do pekla a zpět (2008) ukončuje velké putování hrdiny, pro něhož bylo celý život největším oříškem, jak se dostat z místa na místo nebo se někde v klidu usadit, aniž by přitom musel pozabí...