S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

Tisk

Mezi dvema perexS velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Anotace více než výstižná

Již upoutávka na knihu dokonale připraví čtenáře na obsah a nastíní zápletku. „Její předchozí vztah se rozpadl a ten nynější jí nepřijde o mnoho lépe fungující. Jednadvacetiletá hrdinka novely Mezi dvěma se vydává na životní cestu. Doufá, že tisíce kilometrů od domova zahojí rány z bolestivého rozchodu a ona znovu najde cestu sama k sobě. Brzy však poznává, že není možné utéct a hledat rozhřešení na druhém konci světa, a zjišťuje, co se může stát, když se na cestu za sebepoznáním a uzdravením vydáme s rozvrácenou myslí a zlomeným srdcem“. V tom je jistě hluboká pravda. Iluze zvýšení vlastní hodnoty prostřednictvím rychlého navázání nového vztahu se brzy rozpadne na prach.

Dnes se těmto myšlenkovým pochodům musím smát. Nebála jsem se o svůj život, o svou budoucnost, o svoje fyzické či psychické zdraví, ale strachovala jsem se o dveře… co se stane, pokud ty dveře rozbije. Kdo je zaplatí? Jak je zaplatíme?

Čtenář tak, spolu s autorkou, listuje fotoalbem toxického vztahu, stránku za stránkou proniká do myšlenkových pochodů hlavních postav, které se vyvíjejí zároveň s příběhem. Občas se vrací o pár listů zpátky, aby si připomenul, jak se to vlastně všechno stalo a proč právě takhle. A pak už je tu závěr – anebo nový začátek? Díky sugestivnímu popisu je poměrně snadné ponořit se do děje, což s sebou však přináší mnoho protichůdných pocitů. Ostatně, na tom je čtení lidských příběhů založeno - a tady se záměr podařilo naplnit bezezbytku.

Detoxikace bývá nepříjemná, ale tělu i duši prospěje

Ten, kdo na sobě někdy praktikoval detoxikační proces, ať už se jednalo o očistu organismu nebo mysli, se přitom možná potýkal s nepříjemnými průvodními jevy. Někoho rozbolí hlava, jiného svaly a klouby, dalšímu naskáče vyrážka nebo ho postihne průjem. Když se pak podaří toxiny odbourat (a další do sebe neládovat), nitro si lebedí a uzdravuje se. Se vztahy je to podobné.

Hlavní hrdinka novely Mezi dvěma se ocitla v bodě, kdy ve vlastním zájmu musí pohlédnout pravdě do očí, aby se v budoucnu mohla podívat do očí sama sobě. Na nánosy bahna bude potřebovat spoustu vody, mýdla a pořádný kartáč. A taky bude muset sebrat veškerou svou odvahu...

Vnímala jsem silnou touhu vycházející odněkud zevnitř, odněkud z prostoru mezi žebry blízko u páteře. Cítila jsem, jak moc ho chci obejmout, schoulit se k němu a doufat, že když projevím dost náklonnosti a svolnosti, možná i lítost, tahle bouře zase rychle odezní.

Knížka velice přesně vystihuje problematiku partnerských vztahů založených na principu „predátor a oběť“. Pravda, nečte se zrovna lehce, ale její poselství je zjevné. Nezbývá, než si přát, aby jeho dosah byl co největší.

Mezi dvema
Mezi dvěma
Autor: Gabriela Boška
Žánr: Romány
Vydáno: 2023, Pointa
Počet stran: 88

Hodncení: 79 %

https://pointa.cz/project/92f21195-8519-11ec-a197-0242ac130008


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Benjamin Kuras: Spisovatel musí umět pátrat a dávat věci do souvislostí!

kuras200Jeho knihy vynikají nesmírnou precizností a mohly by být učebnicí toho, jak má publicista pracovat s informacemi. A právě tomuto tématu jsem se s Benjaminem Kurasem věnovala a vyptala se ho na zákulisí takové práce. Jeho nová kniha Poslední naděje ci...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Zrození vrány: Čtyři nárazy na tvrdou zem spojuje jedna záhadná postava…

Jiri vitovecperex

Debutová kniha Jiřího Vítovce je souborem čtyř mystických novel – někdy low-key a někdy otevřeně temných. Jak tyto příběhy spolu souvisí? Po přečtení všech vám to docvakne. Stále však bude půlka vesmíru volného prostoru pro hledá...


Literatura

Pomocnice s tajemnou minulostí. Protivná manželka. Přitažlivý manžel. Kdo z nich je skutečná oběť?

Pomocnice perexMillie to v životě nemá snadná. Po deseti letech strávených ve vězení se snaží začlenit zpátky do normálního života, avšak je to pro ni náročné. Když získá práci v nádherném domě Niny a Andrewa Winchesterových, je nadšená.

...

Divadlo

Veronští milenci z Bratislavy konečně v Praze a Brně

romeo julia 200Nesmrtelný příběh velké lásky Romea a Julie v podání slovenských hereckých hvězd zpestří program Letních shakespearovských slavností v pouhých čtyřech večerech. V Brně se hraje 10. a 11., v Praze pak 13. a 14. srpna. Generálním partnerem ...

Film

Oui, šéfe! ... Práci šéfkuchaře nepodceňujme!

oui, sefe! daniel cohemNenáročná francouzská komedie „Oui, šéfe“ svým názvem příliš nesděluje. O co vůbec jde? Jenom z plakátu usoudíme, že asi půjde o gastronomi. Ano, seznámíme se sice se slavným šéfkuchařem Alexandrem Lagardem ...