Jaké to je, když začne růst les v domě

Jaké to je, když začne růst les v domě

Tisk

les-v-dome perexŘíkáte, že mám být šťastná. Říkáte, že se to musím naučit. Říkáte, že si štěstí zasloužím. Tak já vám o sobě něco povím. Tyto čtyři krátké věty tvoří motto knihy Les v domě, jejíž autorkou je Alena Mornštajnová. Vypravěčkou silného osobního příběhu je dívka, jíž odmala říkají cácora a které se štěstí vyhýbá opravdu velkým obloukem. Je vůbec možné věřit tomu, o čem se rozhodla otevřeně hovořit? Kde se bere její přesvědčení, že si štěstí nezaslouží?

Hned s první stránkou se ocitnete v pochmurném prostředí, v němž hlavní hrdinka vyrůstá, a potkáte se s dalšími stěžejními postavami, z nichž nejsympatičtěji se paradoxně jeví cácořin nevlastní táta. Sílu příběhu podtrhuje barvité líčení rodinné, sociální i společenské situace, podrobné vykreslení povah všech zúčastněných a zdařile zvládnuté dialogy i cácořin vnitřní monolog.

Hrozba přichází z lesa, který je blíž, než se původně zdálo

Nejdřív se zdá, že nebezpečí přijde zvenčí, protože „všude kolem je les, ve kterém se skrývá cosi hrozivého“. Postupně ale začíná být stále jasnější, že les se nekontrolovaně rozrůstá přímo v domě. Jeho obyvatelé však nemají vůli (anebo sílu) tento stav změnit, dokonce lesu pomáhají. A to je ještě děsivější.

Neříkala jsem ti snad milionkrát, ať si dáváš pozor na jazyk? Nekřičela. Jednotlivá slova vyslovovala, jako kdyby je dosekávala sekerou. „Skončíš v dětským domově, je ti to jasný? A můžeš si za to sama!“ Dosavadní strach usazený v mém břiše chlamstl po jejích slovech a žilami se mi rozběhl do celého těla. Roztřásla jsem se a vzlykla: „Já nechci do domova.“ „Na to se tě nikdo ptát nebude, protože holky, co vykládají takový věci, tam posílají“…Máma mě vzala za ramena a zatřásla se mnou, jako kdybych byla porouchaná hračka a ona se mě pokoušela opravit a doufala, že třesením zapadnou součástky na správné místo. „Odteď nikomu ani slovo, rozumíš? Budeš mlčet. Jestli někomu řekneš jedno jediný slovo, osobně tě do toho děcáku odvezu.“

Když se kácí les, lítají třísky?

Na stránkách vydavatelství Host jsem u titulu Les v domě našla tento komentář spisovatelky Aleny Mornštajnové: „Chtěla jsem napsat knihu o tom, jak těžké je někdy rozpoznat pravdu od lži, jak nesnadné je postavit se zlu, o tom, jak některé volby, které se přihlížejícím můžou zdát jednoduché, jsou nečitelné a nepřekonatelné pro člověka, který je ve středu dění. Chtěla jsem si sama pro sebe objasnit, proč k takovým věcem dochází a proč je těžké jim čelit.“

Myslím, že uvedenou problematiku autorka v knize dokonale zpracovala a otevřela tak čtenářům širší obzor k objektivnějšímu posouzení podobných společenských a sociálních jevů.   

les-v-dome

Les v domě
Autor: Alena Mornštajnová
Nakladatelství: Host
Vydáno: 2023
Žánr: román
Počet stran: 301

Hodnocení: 88 %

www.hostbrno.cz/les-v-dome/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Petra Polnišová: „Krásny scénár a vynikajúci herci. Čo viac s si herec môže priať.“

petra polnisova 200Petra Polnišová je jedna z hlavních představitelek hrdinek filmu Známí neznámí. Jak se jí hrálo s Martinem Hoffmanem, jaká byla nálada na place a proč byste měli tento film vidět?

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Cestovatel, věž a červ


cestovatel vez cert200Jedna z kvalitných kníh odbornej literatúry, ďalší zo skvostov Alberta Manguela, v ktorom (žiaľ či našťastie) nájdeme sami seba.

 

 <...


Literatura

Zavítejte na návštěvu Za pověstmi Šumavy

za-povestmi sumavy 200V dubnu vydalo nakladatelství CPress knihu Ondřeje Fibicha plnou příběhů a zkazek Za pověstmi Šumavy. Pokud v tomto kraji bydlíte nebo jste okouzleni přírodou, pojďte odhalit historii a ústní lidovou tvořivost.

...

Divadlo

Goebbels/Baarová: síla, moc a poté křehkost a slzy


altV rámci Divadelní Flory v Olomouci jsme měli možnost zhlédnout představení excelentní inscenace Goebbels/Baarová.

 

...

Film

Bezva ženská na krku vás pobaví i rozněžní

bezva zenska na krku 200V kinech se od 13.října objeví nová česká romantická komedie Bezva ženská na krku od režiséra Tomáše Hoffmana. Jedná se o velice příjemnou záležitost s kvalitním hereckým zastoupením.