S kým by si rádi promluvili návštěvníci z vesmíru

S kým by si rádi promluvili návštěvníci z vesmíru

Tisk

Vesmirny posel perexJak snadné je nalepit na kohokoliv neznámého nálepku jen proto, že jsme se rozhodli, že o něm vlastně víme všechno, to už asi poznal každý z nás na vlastní kůži. Aby Neil deGrasse Tyson ukázal absurditu stereotypizace, naplnil svou novou knihu myšlenkovými experimenty. Díky nim zjistíte, jak hloupé je dělení lidí podle barvy pleti, sexuality, politického názoru nebo druhu konzumované potravy. 

Opravdu jsme „pány tvorstva“, jak si naše savčí mozky o sobě rády myslí? S kým by si raději promluvili hypotetičtí návštěvníci z vesmíru – s člověkem, rostlinou, nebo s kolonií mravenců? V knize Neila deGrasse Tysona Vesmírný posel od nakladatelství Zoner Press najdete odpovědi, které vás možná překvapí…

Drtivý dopad komety je krásný a pro medvěda jsme maso z volného chovu

Tyson s vřelostí a výmluvností sobě vlastní odhaluje řadu překvapivých pravd, od postřehů o řešení globálních konfliktů až po připomenutí, jak vzácné je být naživu. Na jeho vědecké paletě je svět vykreslený jinak, než jak jsme zvyklí jej vnímat, a obsažené informace nabízejí tolik potřebný protilék na mnohé z toho, co nás rozděluje. Na podstatu osvícení se můžeme podívat jak z vesmírné perspektivy, tak prostřednictvím racionality vědy. Fakta o astrofyzice jsou prošpikována filosofickými úvahami a otázkami vybízejícími ke změně úhlu pohledu.

Například v souvislosti s kolizí úlomků komety Shoemaker-Levy 9 s Jupiterem se dočteme toto: Díky vesmírné perspektivě zůstávají škody a chaos způsobené těmito katastrofami zastřené. Jejich krása přebíjí vše ničivé. Vše, co je smrtící. Toho dne na Jupiteru nic nezemřelo. Kdyby se však úlomky komety srazily se Zemí, byla by to událost na úrovni vymírání.

Populárně-zábavná formě podání informací dává čtenáři šanci více se zorientovat ve světě vědy. Díky Vesmírnému poslovi se můžeme alespoň pokusit vidět svět takový, jaký by mohl být – nejen takový, jaký je, i když to někdy vyzní dost drsně.

Co jsme my pro grizzlyho nebo ledního medvěda? Jsme cítící bytosti, schopné umění, filozofie, vědy a civilizace? Ne. Jsme maso z volného chovu.

Vesmírný posel přináší nový a vskutku neotřelý pohled na civilizaci a inspiruje čtenáře k tomu, aby si podobným způsobem odpověděli i na další otázky týkající se nejrůznějších témat. Některé kapitoly a témata v nich obsažená by se určitě hodily pro zpestření hodin přírodopisu, fyziky, matematiky i dalších vyučovacích předmětů na základních či středních školách. Vášnivé diskuze ve třídě (nebo v rodinném kruhu) při společném rozebírání obsahu přečtené knihy by jistě byly velmi podnětné a osvěžující.

Neil deGrasse Tyson žije v New Yorku, vystudoval fyziku na Harvardu a na Kolumbijské univerzitě získal doktorát z astrofyziky. Je jedním z nejvlivnějších propagátorů vědy a autorem mnoha bestsellerů (Astrofyzika pro lidi ve spěchu, Dopisy astrofyzika). Je také ředitelem Haydenova planetária v Americkém přírodovědném muzeu, kde působí od roku 1996. Vystupuje jako moderátor a spoluzakladatel populárního podcastu StarTalk nominovaného na cenu Emmy a jeho odnože StarTalk Sports Edition, která spojuje vědu, humor a popkulturu. Na jeho počest je pojmenován asteroid 13123 Tyson.

Vesmirny posel

Vesmírný posel (Starry Messenger: Cosmic Perspectives on Civilization)
Autor: Neil deGrasse Tyson
Překlad: Radomír Beneš
Vydavatel: Zoner Press, 2023
Počet stran: 256

Hodnocení: 85 %

Zdroj použitých informací: www.zonerpress.cz/vesmirny-posel


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

ANNA KRYVENKO: Cíl mého natáčení byl splněn ve chvíli, kdy jsem do filmu dostala záběry tváří vojáků okupačních armád

MUS perex rDokumentární film Můj neznámý vojín je režijním debutem Anny Kryvenko, Ukrajinky, která ve svých 23 letech odjela studovat do Prahy a žije v ní dodnes. Domů, na Ukrajinu, se pravidelně vrací. Při jedné z takových návštěv narazila Anna na fotoalbu...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Osvojte si Nejlepší přesvědčovací techniky

presvedcovací techniky perexGrada vsadila na další knihu populárního švédského mentalisty a lektora Henrika Fexeuse, tentokrát zaměřenou na nejlepší přesvědčovací techniky. Já s vámi nechci manipulovat, ale kniha rozhodně stojí za to!

...

Literatura

Jedna vražda stačí - Matylda na stopě 1

Mjedna vrazda staci 200ám ráda příběhy s detektivní zápletkou. Záhady mě přitahují ale spíš jako nezúčastněného posluchače, když se pak dozvím celý příběh od začátku i s rozuzlením, jsem šťastná. Kladu si otázku, jak bych se asi zachovala já v takov...

Divadlo

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Prem...

Film

Abraham Lincoln – Lovec upírů: dřevené kolíky, česnek a jde se likvidovat

Na počátku byla kniha, alespoň co se týče tohoto filmu. Napsal ji americký spisovatel Seth Grahame-Smith, který se dostal do povědomí již předcházejícím dílem Pýcha a předsudek a Zombíci. Nyní, na základě jeho předlohy, přichází do...