Čtivá jednohubka: Malé příběhy velkých mužů

Čtivá jednohubka: Malé příběhy velkých mužů

Tisk

male-pribehy-velkych-muzu200Diana Kutilová založila projekt Sladké děti a napsala také stejnojmennou trilogii pro děti. Dospělým věnovala knihu Na křídlech slov a nejnovější počin Malé příběhy velkých mužů.

 

 

I když autorka v závěru uvádí, že jsou všechny postavy a události smyšlené a jakákoliv podobnost je nezamýšlená a náhodná, tak si myslím, že podobně jako u románu Na křídlech slov se inspirovala svými zkušenostmi z její tlumočnické praxe. A pokud ne, tak jsem si to tak sama alespoň představovala a ke knize mi to nějakým způsobem sedělo.

Musím na úvod přiznat, že kniha nabízí přesně to, jak se jmenuje. Jedná se opravdu o tři malé příběhy velmi zajímavých mužů a popsán je jeden červnový týden v jejich životě. Všichni jsou to cizinci žijící v Praze. Každý z nich je úplně jiný, ale všichni jsou podle mě sympatičtí a klidně bych si jen s nimi přečetla celou knihu. Dokázali se mi totiž dostat do hlavy.

Prvním mužem je šedesátiletý Ital Luigi Verdelli. Ten jako ředitel zastupuje světovou módní značku téměř dvě dekády v Praze v Pařížské ulici, kde také bydlí. Ukazuje tak svět luxusu i tvrdé dřiny. Němec Volker Wolfgang pracuje jako vysoký manažer na vedoucí pozici v nadnárodním koncernu v podobě automobilky. Na své práci si zakládá a myslí si, že má vše pod kontrolou... Nejmladším mužem je Američan Joseph Smith, který do Prahy přijel jako misionář s cílem šířit svědectví o Ježíši Kristu. Ukazuje zde jejich pravidla i rutinu misionáře.

Příběhy nejsou dlouhé, celá kniha má přes 200 stran a ukazuje opravdu jen krátkou dobu v životě těchto mužů. I když jsou navzájem oddělené, přesto jako by je něco spojovalo. Ať už je to jakási dychtivost nebo ctižádostivost, tak například touha po lásce. Líbilo se mi, že ačkoliv by autorka mnohdy mohla moralizovat a popisovat, jak jejich jednání není správné, tak si to odpustila a nechala na čtenářích, aby se nad osudy těchto velkých mužů zamysleli sami.

Malé příběhy velkých mužů byly opravdu takovou oddechovou jednohubkou, ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Zároveň doufám, že Diana do budoucna přijde i s něčím větším, protože na to má. A její dcera Tereza zodpovědná za ilustrace jí v tom rozhodně může oěpt sekundovat. Zde pracovala s červenou barvou a muže nejen na obálce skvěle vystihla.

Diana Kutilová je tlumočnice, spisovatelka a zakladatelka projektu Sladké děti. Její patnáctiletá dcera Tereza je autorkou ilustrací jak dětské trilogie Sladké děti, tak beletrie pro dospělé Na křídlech slov.

male-pribehy-velkych-muzu
Malé příběhy velkých mužů
Autor: Diana Kutilová
Žánr: román, česká beletrie
Nakladatelství: Nakladatelství Olomouc
Rok vydání: 2023
Počet stran: 227
Hodnocení: 85 %

https://www.sladkedeti.cz/produkt/male-pribehy-velkych-muzu


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Klid, ticho a útulno, to vždy o Vánocích obstarala maminka, říká operní pěvkyně Libuše Márová

libuse marova200I když paní Libuše Márová oslaví právě 24. prosince kulatiny, rozhovor byl nakonec o něčem jiném. Třeba o tom, jak jednou „oslavila“ Štědrý den v Amsterdamu či jak strávila silvestrovské „veselí“ v Oslo. V obou případech tam byla prac...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Putování českou přírodou

putovani ceskou prirodou 200V září vyšla u Knižního klubu nádherně zpracovaná kniha Heleny Kholové s fotografiemi Jana Rysa Putování českou přírodou. Fotografického průvodce naší malebnou přírodou jistě ocení malí i velcí!


Literatura

Pan Darcy na rande s Newyorčankou

altJá a pan Darcy je název druhé česky vydané knihy celosvětově velmi úspěšné spisovatelky Alexandry Potter. Po bezkonkurenčním úspěchu, který provázel prodej prvního titulu Není přání jako přání se taktéž očekává nadšení a rychlý úb...

Divadlo

Muzikál Edith a Marlene se v Národním divadle moravskoslezském dočká čtyřiačtyřicáté reprízy

edith a marlene perex1Jubilejní 44. reprízy se dočká v pondělí 28. prosince na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského Ostrava, konkrétně na jevišti Divadla Jiřího Myrona, komorní muzikál Edith a Marlene, jehož autorkou je maďar...

Film

Petr Jákl pozval oscarového Michaela Caina do Karlových Varů a další film produkuje v zahraničí

Foto perex Michael Caine, foto © Stanislav Honzík (2)Nebylo snad sportovního fanouška, který by nesledoval olympijské hry, které byly pro českou výpravu velmi úspěšné. Se světem tohoto svátku sportovců je úzce spja...