Vlčí štěstí: minimalistický příběh a nádherná příroda

Vlčí štěstí: minimalistický příběh a nádherná příroda

Tisk

big vlci-stesti-3mk-478032 (2)Knížka Vlčí štěstí italského prozaika Paola Cognettiho se vám vejde do batohu či kabelky a může vám zpříjemnit den. Je to vcelku jednoduchý příběh popsaný na 150 stranách, ale vtáhne vás do prostředí nádherné přírody.

Neúspěšný spisovatel Fausto opouští po rozchodu s dlouholetou partnerkou Milán a nachází útočiště v horské vesnici. Nečekaně získá místo kuchaře v malé restauraci oblíbené u horalů a vedené srdečnou Babette. I ona před lety utekla z města a vnesla do vesnice trochu přívětivosti. V novém románu autor kreslí obrázky z každodenního života místních obyvatel, v nichž spolu se změnami ročních období zaznamenává i proměnu lidských tužeb a snů.

Knížka na první dojem působí velmi jednoduše. Ale pozor, v jednoduchosti je síla! I když nemůžete čekat rozsáhlý román, napínavý děj a podrobný psychologický rozbor postav, přesto vás může kniha zasáhnout, a to rovnou do srdce. Autor je opravdu skvělý vypravěč a umí psát. Má svůj styl, jede na jedné popisné vlně, kdy sdělí všechno potřebné, jednoduše, ale výstižně. Styl psaní knihy mi připomíná hladký proud myšlenek, autor v komunikaci postav ani nepoužívá přímou řeč. Kniha se vám určitě bude líbit, ale tento styl psaní možná někomu takzvaně nesedne.

Ukázka z knihy:

Zakusil ještě další pocit, který nesouvisel s hladem, lovem, strachem, opatrností, vypočítavostí. Zakoušel ho pokaždé, když dospěl na hřeben a vyhlédl do nového údolí. Jakési vzrušení, pach, který ho lákal dokonce víc než ten jelení nebo kamzičí. Pach objevování.

Kaplička už viděla procházet zloděje, pytláky, pašeráky a bandity všeho druhu. Vlk sestupoval z kopce, tichý a lehký na tvrdém sněhu, otevřenou krajinou, dokud znovu nenašel skrýš v lesní houštině.

O autorovi:

Italský prozaik Paolo Cognetti (1978) debutoval roku 2004 povídkovou sbírkou Příručka pro úspěšné dívky, po níž následovaly dvě další: Něco malého, co každou chvíli bouchne (2007) a Sofia chodí pořád v černém (2012). Roku 2013 vydal autobiograficky laděný deník Divoký kluk (2018), kde vylíčil svůj útěk z města do hor. Světové proslulosti dosáhl románem Osm hor (2016, 2017): dílo vyšlo ve čtyřiceti jazycích, jsou zakoupena filmová práva. Tyto úspěchy byly korunovány prestižním literárním oceněním Premio Strega, které spisovatel obdržel 6. července 2017 v Římě. V témže roce dále získal Prix Médicis pro zahraniční román a English Pen Translates Award. Cestovní deník Nikdy nevystoupat na vrchol je dosud jeho poslední prací; knížka vychází v sedmnácti zemích.

big vlci-stesti-3mk-478032

Název: Vlčí štěstí
Autor: Paolo Cognetti
Překlad: Sára Flemrová
Nakladatelství: Euromedia Group
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 80%

https://www.knizniklub.cz/knihy/563489-vlci-stesti.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Kamenický Šenov

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Brambory na vloupačku potěší

bram 200Catharina Ingelman-Sundbergová napsala půvabnou krimikomedii určenou všem čtenářům, kteří mají rádi humor, detektivky, seniory a život vůbec. Přečetla jsem tuto knihu při čekání na jednotlivé kadeřnické úkony své zcela vytížené kadeřnice v tomto adventn...


Literatura

Na začátku malá lež, na konci zlomení lidé

Zlomeni lide perexLucy Kingová může slavit! Po náročném plánování konečně unikla z nejhoršího vztahu svého života a teď je připravená na nový začátek. Nové město, nový domov, noví přátelé! Co by se mohlo pokazit?

Divadlo

Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Orwell perexŠvandovo divadlo v Praze přichází s divadelní adaptací kultovního románu George Orwella 1984. Premiéra byla v sobotu 28. ledna 2023, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 17. února a dále na 3., 16. a 23. března 2023.

Film

Albert Nobbs – všichni nosíme masku

albert nobbs dvdMuž, který má tajemství. Žena, která má sen. Stalo se vám někdy, že jste při pohledu do zrcadla sice viděli svůj obličej, ale měli jste pocit, že to je někdo jiný, úplně cizí? Jedna z mých kamarádek má pro tento p...